-
Oslo, Akershus fort, Norway
Stolica Norwegii to zdecydowanie najczęstszy cel podróży osób odwiedzających kraj fiordów. Dzięki temu, że znajduje się zaledwie 100 km od granicy ze Szwecją, wiele osób decyduje się odwiedzić Oslo przy okazji podróży promem do Szwecji. Z Polski latają też samoloty bezpośrednio do Oslo, dlatego każdy turysta może wybrać najbardziej dogodny środek transportu. Przed wizytą w Oslo warto zaplanować trasę, by zobaczyć najważniejsze atrakcje turystyczne. Poniżej znajdziesz listę miejsc, których nie można pominąć podczas wizyty w stolicy kraju fiordów.
Oslo, Christiania czy Kristiania?
Założone w 1048 roku przez Haralda III Surowego Oslo nie zawsze nosiło tę nazwę. Nie zdziw się więc, jeśli podczas podróży natrafisz na nazwy takie jak Christiania czy Kristiania – ta pierwsza obowiązywała od 1624 do 1877 roku, natomiast ta druga w latach 1877-1924. W XVII wieku w Oslo miał miejsce ogromny pożar, który rzekomo wznieciły cztery czarownice. Odbudową miasta zajął się król Danii i Norwegii, Chrystian IV Oldenburg, któremu Oslo zawdzięcza miano Christiania i Kristiania. Przed pożarem miasto leżało u ujścia rzeki Alna, natomiast odbudowa miała miejsce w pobliżu Twierdzy Akershus. Dopiero w 1925 roku przywrócono miastu nazwę Oslo, która obowiązywała przed zmianą.
Patronem stolicy jest św. Hallvard, który w 1043 roku miał poświęcić swoje życie w obronie kobiety niesłusznie oskarżonej o kradzież. Miasto jest siedzibą norweskich królów od 1299 roku. Stolica o powierzchni 454,12 km2 leży w regionie Østlandet, w południowo-wschodniej Norwegii. Jest to największe miasto kraju fiordów.
Twierdza Akershus
Akershus Festning to symbol narodowy Norwegii, a także zielone płuca Oslo. Na terenie obiektu znajdują się: Muzeum Sił Zbrojnych, Muzeum Norweskiego Ruchu Oporu oraz Zamek Akershus z XIV wieku. Zamek był niegdyś rezydencją królewską, a dziś znajdziemy w nim królewskie mauzoleum oraz historyczną wystawę z modelami budowli. Twierdza wznosi się na półwyspie zlokalizowanym w centrum miasta i została wybudowana jako odpowiedź na ustanowienie Oslo stolicą kraju. Forteca była wiele razy modernizowana i rozbudowywana, a dziś jest to przede wszystkim zielony teren rekreacyjny i miejsce, w którym organizowane są liczne wydarzenia. Zmiana warty przed Zamkiem Akershus (Akershus Slott) odbywa się codziennie o godzinie 13:30.
Wielbiciele militariów koniecznie powinni odwiedzić Muzeum Norweskiego Ruchu Oporu (Norges Hjemmefrontmuseum), które znajduje się w podziemiach XVII-wiecznego budynku leżącego na terenie Akershus. Muzeum, które otwarto w 1970 roku, przedstawia historię norweskiego ruchu oporu podczas II wojny światowej – od zajęcia Norwegii przez Niemców aż do wyzwolenia. Na tyłach twierdzy można znaleźć również Muzeum Sił Zbrojnych (Forvarsmuseet), w którym przedstawiono militarną historię kraju.
Strona internetowa: www.forsvarsbygg.no/no/festningene/finn-din-festning/akershus-festning (język norweski)
Adres: 0150 Oslo
Godziny otwarcia: główna brama otwarta jest codziennie, przez cały rok, w godzinach 6:00-21:00. Twierdzę można zwiedzać w godzinach 10:00-17:00 (maj-sierpień) oraz 10:00-16:00 (wrzesień-kwiecień)
Cennik: wejście na teren twierdzy jest bezpłatne. Muzea, restauracje i organizowane wydarzenia mają własne godziny otwarcia i cenniki.
Pałac Królewski w Oslo
Norwegowie nazywają go Det Kongelige Slott lub po prostu Slottet. Jest to oficjalna siedziba norweskich królów, a zarazem jeden z najbardziej reprezentatywnych budynków w stolicy. W Pałacu Królewskim mieszka król Harald V z żoną Sonją, a 17 maja każdego roku, podczas obchodów święta narodowego, rodzina królewska pozdrawia poddanych z balkonu pałacu. Obiekt znajduje się w centrum miasta, na wzgórzu Bellevuehøyden i na końcu Karl Johans gate. Pałac wybudowany w stylu klasycystycznym zajmuje powierzchnię 17 624 m², a jego budowę zakończono w 1849 roku.
W sezonie letnim część pałacu jest udostępniana turystom, a przez cały rok odwiedzający mogą spacerować po parku (Slottsparken) znajdującym się w sąsiedztwie obiektu. W pałacowym parku można podziwiać między innymi pomnik króla Karola III Jana (1875) wyrzeźbiony przez Brynjulfa Bergsliena, pomniki Nielsa Henrika Abla (1908) i Camilli Collet (1911) autorstwa Gustava Vigelanda, a także pomnik królowej Maud (1959), który stworzył Ada Madssen. Przed pałacem odbywa się zmiana warty codziennie o godzinie 13:30.
Strona internetowa: www.kongehuset.no (dostępna w języku norweskim, angielskim i saami)
Adres: Slottsplassen 1, 0010 Oslo
Godziny otwarcia: w sezonie letnim można zwiedzać część pałacu, natomiast pałacowy park jest otwarty dla turystów przez cały rok
Park Gustava Vigelanda
Vigelandsanlegget lub Vigelandsparken to część parku Frogner, w którym znajdują się słynne rzeźby Gustava Vigelanda. Zbiór obejmuje ponad 200 rzeźb z kamienia, kutego żelaza i brązu – łącznie możemy podziwiać niemal 600 wyrzeźbionych postaci. Wszystko zaczęło się od fontanny, którą Vigeland wykonał w 1907 roku na zamówienie władz Oslo. Stopniowo powstawały kolejne rzeźby, które do dziś można oglądać w parku Vigelanda.
Najpopularniejsza praca Vigelanda to Monolitten (Monolit), utworzona z nagich ciał kolumna o wysokości 17,3 metra. Inną znaną rzeźbą jest Sinnataggen (Wściekły chłopiec), która przedstawia nagiego chłopczyka tupiącego nogą. W pobliżu parku znajduje się Muzeum Vigelanda (Vigelandsmuseet), które zawiera prawie wszystkie prace rzeźbiarza, w tym gipsowe wzory parkowych rzeźb, drzeworyty i rysunki. Wizyta w parku i muzeum to prawdziwa gratka dla wielbicieli sztuki oraz osób, które chcą odpocząć na łonie przyrody.
Strona internetowa: www.vigeland.museum.no (w języku norweskim i angielskim)
Adres: Nobels gate 32, 0268 Oslo
Godziny otwarcia: park czynny całą dobę. Muzeum Vigelanda czynne od wtorku do niedzieli w godzinach 12:00-16:00
Cennik: wstęp do parku jest bezpłatny. Muzeum Vigelanda: dorośli 100 NOK, studenci 50 NOK, osoby poniżej 18 lat bezpłatnie
-> Może Cię zainteresować: Zwiedzanie Sztokholmu <-
-
Oslo City Hall in Norway
-
Oslo - National theater, Norway
-
Royal palace in Oslo, Norway
Katedra w Oslo
Oslo domkirke to katedra luterańska, której budowę zakończono w 1697 roku. Poprzednia katedra (1639) pod wezwaniem Świętej Trójcy spłonęła zaledwie 50 lat po jej wzniesieniu. Do budowy obecnego budynku użyto holenderskich cegieł oraz kamienia pochodzącego z dwóch innych świątyni. Barokowa Katedra w Oslo jest miejscem koronacji i ślubów królów norweskich. W środku znajduje się witraż wykonany przez brata Gustava Vigelanda, Emanuela. Przez cały rok odbywają się tu koncerty muzyki organowej.
Strona internetowa: www.oslodomkirke.no (w języku norweskim)
Adres: Stortorvet 1, 0155 Oslo
Godziny otwarcia: codziennie (z wyjątkiem piątku) w godzinach 10:00-16:00, w piątki 16:00-23:30
Cennik: wstęp bezpłatny
Teatr Narodowy
Nationaltheatret z 1899 roku to jeden z najważniejszych teatrów w całej Norwegii. Budynek znajduje się w samym centrum Oslo i zachwyca neoklasycystycznym stylem. Przed teatrem umiejscowione są dwa pomniki przedstawiające Henryka Ibsena oraz Bjørnstjerne Bjørnsona. Prace konserwatorskie pozwoliły zachować widownię z XIX/XX wieku. Wizytę w norweskim Teatrze Narodowym polecamy szczególnie osobom znającym lub uczącym się norweskiego. Udział w spektaklu może być również przygodą dla osób, które nie znają języka. Teatr Narodowy warto odwiedzić również w celu podziwiania neoklasycystycznej architektury.
Strona internetowa: www.nationaltheatret.no (w języku norweskim)
Adres: Johanne Dybwads plass 1, 0161 Oslo
Godziny otwarcia: od poniedziałku do soboty w godzinach 12:00-17:00 (lub do rozpoczęcia spektaklu)
Cennik: w zależności od wydarzenia
Centrum Pokojowej Nagrody Nobla
Pokojowa Nagroda Nobla, jako jedyna ze wszystkich nagród, jest przyznawana przez Norwegów. Podczas wizyty w Oslo warto więc zawitać do Nobels Fredssenter. Wizyta w Centrum Pokojowej Nagrody Nobla to świetny pomysł na wycieczkę rodzinną lub szkolną – oprócz tego, że obiekt rozpowszechnia wiedzę na temat wszystkich laureatów, edukuje również w zakresie aktualnych konfliktów zbrojnych mających miejsce na całym świecie. Odwiedzający mogą wziąć udział w warsztatach i wykładach oraz obejrzeć nowoczesną ekspozycję. Jedną z sylwetek przedstawianych w Centrum jest postać Lecha Wałęsy, który otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla w 1983 roku. Nobels Fredssenter znajduje się w zabytkowym budynku dworca kolejowego przy Aker Brygge.
Strona internetowa: www.nobelpeacecenter.org (dostępna w kilku językach, m.in. w angielskim)
Adres: Brynjulf Bulls plass 1, 0250 Oslo
Godziny otwarcia: od wtorku do niedzieli w godzinach 11:00-17:00 (wrzesień-kwiecień), od poniedziałku do niedzieli w godzinach 11:00-17:00 (maj-sierpień), wycieczki szkolne od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-15:00Cennik: dorośli 140 NOK, osoby powyżej 67 lat 100 NOK, studenci 100 NOK, dzieci (12-18 lat) 50 NOK, dzieci (0-11 lat) bezpłatnie, rodziny 280 NOK
Ratusz w Oslo
Oslo Rådhus to budynek z czerwonej cegły, który widoczny jest niemal z każdego miejsca w stolicy. Znajdujący się przy nabrzeżu ratusz bywa nazywany najbrzydszym i największym budynkiem w mieście – jego dość kontrowersyjna uroda, będąca mieszanką klasycyzmu, romantyzmu i funkcjonalizmu, nie przeszkodziła mu w staniu się jedną z największych atrakcji turystycznych Oslo. Obiekt o całkowitej wysokości 66 metrów został wybudowany w latach 1931-1950 (budowę przerwała II wojna światowa) i stanowi siedzibę władz miejskich. Wewnątrz znajdziemy także galerię sztuki.
To właśnie w Oslo Rådhus 10 grudnia każdego roku odbywa się ceremonia wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla. W ratuszowych wieżach znajduje się blisko 50 dzwonów, które biją co godzinę od 7:00 do 00:00. Odwiedzający mogą wziąć udział w wycieczce z przewodnikiem (ok. 45 minut) w języku norweskim, angielskim, niemieckim, hiszpańskim lub francuskim. Grupa może liczyć maksymalnie 30 osób. Istnieje również możliwość wzięcia udziału w wycieczce obejmującej zwiedzanie dzwonnicy (Carillon tour, maks. 12 osób).
Strona internetowa: www.oslo.kommune.no/oslo-city-hall (w języku norweskim i angielskim)
Adres: Rådhusplassen 1, 0037 Oslo
Godziny otwarcia: codziennie od 9:00 do 16:00
Cennik: koszt wycieczki z przewodnikiem to 2000-2500 NOK dla grupy 30 osób, Carillon tour kosztuje 3300-4800 NOK dla grupy 12 osób
Munchmuseet, czyli Muzeum Edvarda Muncha
Muzeum Muncha w Oslo to jedno z największych na świecie muzeów z pracami jednego artysty. Nową siedzibę otwarto 22 października 2021 roku nad fiordem Oslofjorden, w Bjørvika. Munchmuseet znajdowało się wcześniej (od 1963 r.) w Tøyen. Na uwagę zasługują nie tylko wspaniałe prace jednego z najwybitniejszych norweskich malarzy, lecz także sam budynek utrzymany w stylu industrialnym. Edvard Munch zapisał miastu 28 000 prac, a oprócz tego w muzeum znajdują się również 42 000 innych obiektów muzealnych.
W tym miejscu można na żywo zobaczyć słynny Krzyk, który ma kilka wersji – jest wystawiany jako obraz, rysunek i litografia. Krzyk można oglądać na czwartym piętrze obiektu. Przed przyjazdem warto zajrzeć na stronę muzeum – można tam kupić bilet online i zapoznać się z aktualną ofertą. W Munchmuseet odbywają się ciekawe wydarzenia muzyczne i kulturalne, a oprócz samego muzeum obiekt oferuje odwiedzającym dostęp do kawiarni, baru, restauracji, sklepu i biblioteki.
Strona internetowa: www.munchmuseet.no (dostępna w języku norweskim i angielskim)
Adres: Edvard Munchs Plass 1, 0194 Oslo
Godziny otwarcia: poniedziałek-czwartek: 10:00-18:00, piątek-niedziela: 10:00-21:00
Cennik: dorośli 160 NOK, osoby poniżej 25 lat 100 NOK, dzieci poniżej 15 lat bezpłatnie
Muzeum Kon-Tiki
Kon-Tiki Museet to obiekt poświęcony Thorowi Heyerdahlowi, słynnemu norweskiemu podróżnikowi. W zbiorach muzeum znajduje się między innymi tratwa Kon-Tiki, na której Norweg przepłynął Ocean Spokojny (1947) z Peru do Polinezji, pokonując ponad 8000 kilometrów. W ten sposób Heyerdahl udowodnił, że możliwe było zasiedlenie wysp Pacyfiku przez pierwotnych mieszkańców Ameryki Południowej. Muzeum udostępnia również liczne eksponaty z ekspedycji Norwega, w tym replikę jaskini z Wyspy Wielkanocnej. Film Kon-Tiki (1950) został nagrodzony Oscarem i można go oglądać codziennie o godzinie 12:00 w muzealnym kinie.
Strona internetowa: www.kon-tiki.no (dostępna w 15 językach, w tym polskim)
Adres: Bygdøynesveien 36, 0286 Oslo
Godziny otwarcia: otwarte codziennie od 10:00 do 18:00
Cennik: dorośli 140 NOK, dzieci (6-17 lat) i studenci 50 NOK, rodziny (2+5) 300 NOK, grupy powyżej 10 osób 100 NOK, seniorzy 100 NOK, grupy szkolne bezpłatnie, wycieczki (maks. 30 osób) 750 NOK
Godziny otwarcia i ceny biletów mogą ulec zmianie, dlatego przed wyjazdem sprawdź aktualne informacje na stronach internetowych obiektów.
-> Przeczytaj również: Zwiedzanie Reykjavíku <-