Znani sportowcy skandynawscy

Wydarzenia sportowe jednoczą narody i sprzyjają postawom patriotycznym. Kibicowanie własnemu krajowi budzi emocje i sprawia, że czujemy przynależność do wspólnoty. Dotyczy to wszystkich krajów, również tych skandynawskich. Sprawdź, komu kibicują Szwedzi, Duńczycy i Norwegowie. Poznaj też kilku legendarnych sportowców, o których swego czasu mówił cały świat.

Zlatan Ibrahimović

Szwedzki piłkarz o chorwackich i bośniackich korzeniach, rocznik 1981. Debiutował w 1999 roku w Malmö FF, a już dwa lata później przeszedł do Ajaxu Amsterdam. Po drodze zaliczył niemal wszystkie najlepsze kluby piłkarskie, w tym Juventus, Inter Mediolan, FC Barcelona, Paris Saint-Germain, Manchester United i Los Angeles Galaxy i AC Milan. Z tym ostatnim jest związany do dziś. W 2020 roku został najstarszym strzelcem gola w historii derbów Mediolanu. Ibrahimović jest rekordzistą pod względem liczby zdobytych bramek dla reprezentacji Szwecji (62). Znany nie tylko ze swoich umiejętności piłkarskich, lecz również licznych kontrowersji. W listopadzie 2011 roku ukazała się jego autobiografia pt. Ja, Ibra (szw. Jag är Zlatan), w której piłkarz opisał  m.in. konflikt ze szkoleniowcem katalońskiej drużyny – Pepem Guardiolą. Słynie z ciętego języka i pewności siebie, co potwierdza cytat: Kto wygra? Tylko Bóg to wie. Możesz łatwo zapytać, bo właśnie na niego patrzysz.

Marit Bjørgen

Ta norweska biegaczka narciarska nie jest szczególnie lubiana w Polsce, gdyż znamy ją głównie jako największą rywalkę Justyny Kowalczyk. Urodzona w 1980 roku w Trondheim Marit jest jednak ikoną sportu w Norwegii. Zdobyła 15 medali olimpijskich, w tym 8 złotych, a także 26 medali na Mistrzostwach Świata (18 złotych, 5 srebrnych i 3 brązowe). Na koncie ma również 114 zwycięstw indywidualnych w Pucharze Świata, co jest rekordem wśród biegaczy narciarskich. Marit choruje na astmę, a dzięki Norweżce lek Symbicort został usunięty z listy środków dopingujących – jego stosowanie w dawkach terapeutycznych jest obecnie legalne. W sezonie 2017/2018 ogłosiła, że przechodzi na emeryturę, jednak nie zrezygnowała ze sportu – jej celem są obecnie biegi długodystansowe.

Peter Schmeichel

Duński bramkarz o polskich korzeniach – jego ojciec jest Polakiem, a matka Dunką. Urodzony w 1963 roku w Gladsaxe otrzymał drugie imię po swoim polskim pradziadku, Bolesławie. Schmeichel przez wiele lat był związany z Manchesterem United (1991-1999), z którym zdobył wiele ważnych nagród: mistrzostwo Anglii (1993, 1994, 1996, 1997, 1999), Puchar Anglii (1994, 1996, 1999), Tarczę Wspólnoty (1993, 1994, 1996, 1997), Superpuchar Europy (1991) oraz zwycięstwo w Lidze Mistrzów (1999). Peter ma na koncie również wiele osiągnięć indywidualnych, w tym tytuł Najlepszego Bramkarza Świata 1992 i Piłkarza Roku 1990, 1993 i 1999. Po odejściu z Manchester United grał w Sporting CP, Aston Villa i Manchester City. W 2003 roku zakończył karierę i próbował swoich sił jako komentator oraz trener. Jego syn Kasper poszedł w ślady ojca i również został bramkarzem.

Anja Pärson

Ta utalentowana narciarka alpejska przyszła na świat w 1981 roku w szwedzkim Umeå. Na arenie międzynarodowej zadebiutowała jako 16-latka, a już rok później wystąpiła na mistrzostwach świata juniorów w Megève i w Pucharze Świata. Pärson jest sześciokrotną medalistką olimpijską, dwukrotną zdobywczynią Pucharu Świata i wielokrotną medalistką mistrzostw świata. To także pierwsza w historii narciarska, której udało się zdobyć mistrzostwo świata we wszystkich pięciu konkurencjach! O jej życiu prywatnym zrobiło się głośno w 2012 roku, kiedy ogłosiła, że jest lesbijką. W tym samym roku zdecydowała się zakończyć karierę. Ze swoją żoną Filippą ma dwójkę dzieci. Obecnie angażuje się w promocję sportu, pracuje jako komentatorka i aktywnie uczestniczy w projektach związanych z narciarstwem.

Ole Einar Bjørndalen

Najbardziej utytułowany sportowiec w historii biathlonu urodził się w 1974 roku w norweskim Drammen. W wieku 19 lat zadebiutował w Pucharze Świata, gdzie zajął 29. miejsce w biegu indywidualnym. Na swoim koncie ma między innymi 8 tytułów mistrza olimpijskiego, 20 tytułów mistrza świata i 6 Kryształowych Kul. Mało znany w Polsce Bjørndalen jest również dwudziestokrotnym mistrzem Norwegii w latach 1995-2007. W 2011 roku został odznaczony medalem Holmenkollen, norweską nagrodą dla zawodowych narciarzy, którą przyznaje Związek Promocji Narciarstwa. Ciekawostką jest, że to wyróżnienie zostało przyznane również dwóm Polakom – Adamowi Małyszowi i Kamilowi Stochowi. Karierę zakończył późno, w wieku 44 lat.

Nicki Pedersen

Duński żużlowiec urodził się w 1977 w Odense, rodzinnym mieście Andersena. Pedersen jest bardzo dobrze znany naszym kibicom, gdyż w polskie lidze żużlowej występuje od 1999 roku – obecnie jest związany z ZOOleszcz GKM-em Grudziądz. Karierę rozpoczął w wieku 16 lat w duńskim Fjelsted Speedway Klub, a na swoim koncie ma siedem tytułów mistrza świata. Oprócz ligi polskiej występuje w lidze duńskiej, szwedzkiej, czeskiej, rosyjskiej i brytyjskiej. W latach 2015 i 2017 zdobył drużynowe mistrzostwo Polski z Unią Leszno. W ostatnim czasie zyskał na popularności dzięki reality show Team Pedersen, które ukazuje jego prywatne życie. Pedersen twierdzi, że nie ma nic do ukrycia i chce pokazać fanom, jaki jest naprawdę.

Dejan Kulusevski

Szwedzki napastnik pochodzenia północnomacedońskiego, urodzony w 2000 roku w Sztokholmie. Obecnie występuje w Tottenham Hotspur i szwedzkiej reprezentacji. W 2022 roku otrzymał Guldbollen, nagrodę wręczaną najlepszym szwedzkim piłkarzom. Karierę rozpoczął w IF Brommapojkarna, a jako 16-latek podpisał kontrakt z włoską Atalantą. W związku ze swoim macedońskim pochodzeniem Kulusevski reprezentował również Macedonię Północną w 2015-2016. Podobno nawet sam Goran Pandev, legendarny macedoński piłkarz, wysłał Kulusevskiemu podpisaną koszulkę z zaproszeniem do gry w reprezentacji Macedonii Północnej. Młody piłkarz zdecydował się jednak grać w barwach Szwecji.

Anna Odine Strøm

Norweska skoczkini narciarska urodzona w 1998 roku w Alcie. Zadebiutowała w wieku 14 lat podczas zawodów Pucharu Kontynentalnego w Libercu – została tam jednak zdyskwalifikowana. Porażka zmotywowała Norweżkę, która obecnie reprezentuje klub Alta IF. W 2013 roku wspólnie z Gydą Enger, Jenny Synnøve Hagemoen i Maren Lundby zajęła czwarte miejsce w konkursie drużynowym podczas rywalizacji o tytuł mistrzyni świata juniorów. Zdobyła też brąz w konkursie indywidualnym na skoczni HS-102 organizowanym w 2023 roku. To samo miejsce na podium przypadło jej w konkursie drużynowym. Jest jedną z najbardziej obiecujących skoczkiń narciarskich z Norwegii.

Halvor Egner Granerud

Norweski skoczek narciarski urodzony w 1996 roku w Oslo. Zadebiutował w wieku 17 lat w zawodach FIS Cup. Obecnie reprezentuje klub Asker Skiklubb, a na swoim koncie ma między innymi srebrny medal na mistrzostwach świata 2021 i 2023 w drużynie mieszanej, indywidualny srebrny medal na mistrzostwach świata w lotach 2020, Puchar Świata w sezonach 2020/2021 i 2022/2023 oraz zwycięstwo w 71. Turnieju Czterech Skoczni w sezonie 2022/2023. Jest prawnukiem norweskiego pisarza Thorbjørna Egnera. W czerwcu 2023 roku trafił do szpitala po upadku podczas przygotowań do nowego Pucharu Świata – na szczęście skończyło się na kilku złamaniach, które nie zagrażają jego karierze. Był to pierwszy raz, kiedy Norweg skakał w kombinezonie dostosowanym pod nowe wytyczne – ubrania dla skoczków są obecnie węższe i mniejsze niż dotychczas.

Johann André Forfang

Skoki narciarskie są w Norwegii tak samo uwielbiane jak w Polsce, dlatego polskim kibicom z pewnością znajome są nazwiska reprezentantów kraju fiordów. Kolejnym z nich jest Johann André Forfang, który urodził się w 1995 w Tromsø. Obecnie reprezentuje klub Tromsø Skiklubb, a karierę rozpoczął w wieku 16 lat na zawodach FIS Cup. Do tej pory zdobył m.in. srebro indywidualnie na normalnej skoczni i złoto w drużynie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2018 oraz złoto w drużynie na Mistrzostwach Świata w Lotach Narciarskich 2016, 2018 i 2020. Swój rekord życiowy (245,5 m) ustanowił na Vikersundbakken w Vikersund 19 marca 2017. Jest młodszym bratem innego skoczka narciarskiego, Daniela Forganga. Z powodu koronawirusa Johann Andre Forfang nie mógł wystartować w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie. W poruszającej rozmowie z norweską telewizją NRK wyznał, że zmaga się z depresją.

Caroline Wozniacki

Duńska tenisistka polskiego pochodzenia przyszła na świat w 1990 roku w Odense. Jej rodzice są Polakami i sportowcami – ojciec Piotr był piłkarzem, a matka Anna siatkarką. Również brat Caroline, Patrik, związał się ze sportem, a obecnie jest emerytowanym duńskim piłkarzem. Wozniacki mówi po duńsku, polsku i angielsku. Ma na koncie wiele nagród, w tym 30 zwycięstw w turniejach WTA, wielkoszlemowy tytuł Australian Open 2018 czy zwycięstwo Turnieju Mistrzyń 2017. Zakończyła karierę po porażce z Uns Dżabir podczas Australian Open 2020. Przyznała, że przyczyną przejścia na emeryturę jest reumatoidalne zapalenie stawów. W 2019 roku wyszła za amerykańskiego koszykarza Davida Lee. Wystąpiła w wielu kampaniach reklamowych, m.in. rakiet tenisowych Babolat, kosmetyków Oriflame, linii lotniczych Turkish Airlines, produktów marki Adidas i firmy biofarmaceutycznej UCB. Ta ostatnia stworzyła globalną kampanię, które celem jest pokazanie kobietom, że żadna przewlekła choroba zapalna nie powinna być przeszkodą w realizowaniu marzeń.

Anna Nordqvist

Szwedzka golfistka urodzona w 1987 roku w Eskilstunie. Zaczęła grać w golfa jako 13-latka, lecz na zawodowstwo przeszła w wieku 21 lat. Już rok później wzięła udział w największych zawodach kobiecego golfa, czyli Ladies European Tour i LPGA Tour. Piąty start dał jej zwycięstwo w wielkoszlemowym turnieju LPGA Championship. Jej młodszy brat Mattias również jest golifstą, choć nie pochodzą oni ze sportowej rodziny – matka Nordqvistów jest farmaceutką, a ojciec policjantem. Ciekawostką jest, że zanim Anna zdecydowała się na karierę golfową, próbowała swoich sił w wielu innych dyscyplinach.

Kosovare Asllani

Szwedzka piłkarka grająca na pozycji napastniczki, urodzona w 1989 roku w Kristianstadzie. Bywa często porównywana do Zlatana Ibrahimovicia – ze względu na swoje bałkańskie pochodzenie i niezwykłe umiejętności. Jej rodzice są Albańczykami z Kosowa. Asllani zaczęła trenować piłkę nożną z Vimmerby IF, a w sezonie 2007 dołączyła do Linköping FC, z którym zdobyła Mistrzostwo Szwecji 2009 i 2017, Puchar Szwecji 2008 i 2009 oraz Superpuchar Szwecji 2009. Jako reprezentantka Szwecji zdobyła srebro na Igrzyskach olimpijskich 2016 i brąz na Mistrzostwach świata 2019. Obecnie gra w AC Milan Women. W 2022 roku razem z Robertem Lewandowskim i trzema innymi piłkarzami została nagrodzona prestiżową nagrodą Golden Foot, przyznawaną wybitnym piłkarzom, którzy ukończyli 28 lat.

Martin Ødegaard

Norweski piłkarz urodzony w 1998 roku w Drammen. Obecnie gra na pozycji pomocnika w Arsenalu, a także występuje w reprezentacji Norwegii. Ødegaard zadebiutował w wieku 15 lat, jako najmłodszy debiutant w historii Tippeligaen (obecnie: Eliteserien), najwyższej klasy męskich rozgrywek ligowych w Norwegii. Już jako 17-latek grał w Realu Madryt, a od 2021 roku występuje na stałe w Arsenalu, gdzie pełni funkcję kapitana. Jego ojcem jest były piłkarz Hans Erik Ødegaard.

Lars Christiansen

Duński piłkarz ręczny, rocznik 1972. Urodził się w Sønderborgu, a do zakończenia kariery w 2012 roku rozegrał 338 meczów międzynarodowych dla Danii i strzelił 1503 gole. Na swoim koncie ma m.in. złoto w Mistrzostwach Świata 2008 i 2012, złoto w Mistrzostwach Danii 1993 i 1994, złoto w Mistrzostwach Niemiec 2004, Puchar EHF 1997 oraz Puchar Niemiec 2003, 2004 i 2005. Otrzymał również wyróżnienia indywidualne dla najlepszego lewoskrzydłowego Mistrzostw Europy 2002 i 2008. W trakcie kariery grał w Ribe HK, Kolding IF, SG Flensburg-Handewitt oraz KIF Kolding. Jego żoną jest duńska piłkarka ręczna Christina Roslyng Christiansen, z którą ma synów Frederika i Augusta. Piłkarz w 2018 roku wziął udział w duńskiej edycji Tańca z gwiazdami, gdzie tańczył z Sofie Kruuse.