-
yellow house sitting on top of paperwork with a pen and a red pencil, representing the process of renting a new home
Przeprowadzka do Norwegii wymaga zadbania o wiele spraw, a jedną z najważniejszych jest wynajem mieszkania. Proces ten może być dla wielu osób stresujący, dlatego warto zapoznać się z naszym poradnikiem. Sprawdź, jak wynająć mieszkanie w Norwegii, ile kosztują mieszkania na wynajem oraz na co zwrócić uwagę, oglądając lokum i podpisując umowę.
Jakie mieszkania na wynajem są dostępne w Norwegii?
Na samym początku zwróćmy uwagę na rodzaje nieruchomości do wynajęcia w Norwegii. Poniżej znajdziesz norweskie, angielskie i polskie odpowiedniki tych samych wyrażeń, które ułatwią Ci szukanie mieszkania na wynajem.
- enebolig (ang. standalone/detached house) – dom wolnostojący,
- leilighet (ang. flat/apartment) – mieszkanie w bloku (en leilighet i ei blokk, boligblokk) lub w apartamentowcu/kamienicy (en leilighet i en bygård),
- rekkehus (ang. row house) – dom w zabudowie szeregowej, czyli tzw. szeregowiec,
- tomannsbolig (ang. semi-detached house/duplex) – dom w zabudowie bliźniaczej (bliźniak), który może mieć mieszkania dzielone w poziomie (en horisontadelt tommansbolig) lub w pionie (en vertikaldelt tomannsbolig)
- hybel (ang. lodgings/bed-sitting room/bedsitter/bedsit) – stancja, pokój do wynajęcia, przybudówka lub parter w domu wolnostojącym,
- rom i bofellesskap (ang. shared house/shared apartment) – pokój we wspólnym mieszkaniu z innymi wynajmującymi, gdzie zazwyczaj kuchnia, łazienka i salon są wspólne,
- bondegård (ang. farm) – gospodarstwo, domek na wsi.
Dodatkowe słówka, które mogą Ci się przydać:
- bolig til leie – lokal do wynajęcia,
- bolig til salgs – lokal na sprzedaż,
- boligareal/størrelse – powierzchnia,
- boligtype – rodzaj lokalu,
- depositum – depozyt, kaucja,
- delvis møblert – częściowo umeblowane,
- møblert – umeblowane,
- umøblert – nieumeblowane,
- dyrehold tillatt – zwierzęta dozwolone,
- eiendom – nieruchomość,
- etasje – piętro,
- månedsleie – miesięczny czynsz
- leie inkl. strøm – czynsz zawiera opłatę za prąd,
- område – okolica,
- oppvarming – ogrzewanie,
- parkering – parking,
- soverom – sypialnia,
- utleid – wynajęte (nieaktualne),
- utgifter til avløp – opłaty za ścieki,
- utgifter til vann – opłaty za wodę,
- beregnes etter målt forbruk – obliczane według zużycia,
- kommunale avgifter – opłaty komunalne (np. za śmieci).
Jak znaleźć mieszkania na wynajem w Norwegii?
Aby znaleźć mieszkania do wynajęcia, wcale nie trzeba jechać do Norwegii i szukać na miejscu – warto załatwić to jeszcze podczas pobytu w Polsce. Tak właściwie wystarczy mieć dostęp do internetu i trochę wolnego czasu.
Najpopularniejszym serwisem z norweskimi ogłoszeniami jest finn.no (odpowiednik naszego OLX), gdzie wybieramy zakładkę „eiendom” (nieruchomości), a następnie „leie” (wynajem) i „bolig til leie” (mieszkania na wynajem). Dostępne na stronie filtry umożliwiają zawężenie poszukiwań do konkretnej okolicy (område) i rodzaju nieruchomości (boligtype). Możemy również wybrać preferowany miesięczny czynsz (månedsleie), metraż (størrelse), liczbę sypialni (antall soverom), umeblowanie (møblert), udogodnienia (fasiliteter) czy piętro (etasje). Jeśli planujesz przenieść się do Norwegii wraz z czworonogiem, zaznacz również opcję dyrehold tillatt, by zobaczyć listę mieszkań, w których zwierzęta są dozwolone.
Gdzie jeszcze szukać mieszkania na wynajem w Norwegii?
- hybel.no – większość ofert to mieszkania (lelighet), stancje (hybel) i pokoje we wspólnym mieszkaniu (rom i bofellesskap),
- mojanorwegia.pl – w zakładce Ogłoszenia → Dom i Mieszkanie można znaleźć oferty w języku polskim,
- grupy na Facebooku – w mediach społecznościowych znajdziemy wiele ofert wynajmu mieszkań w Norwegii, jednak warto zachować ostrożność, gdyż nie brakuje tam oszustów,
- agencje nieruchomości – jeśli nie masz czasu na poszukiwania, możesz zlecić znalezienie lokum agentowi lub skorzystać ze wsparcia firm pomagających w przeprowadzce do Norwegii,
- Polacy w Norwegii – w Norwegii mieszka wielu Polaków, dlatego zastanów się, czy masz tam jakichś znajomych, którzy mogliby Ci pomóc znaleźć mieszkanie na wynajem.
Możesz również dodać ogłoszenie na finn.no lub w mediach społecznościowych i określić, czego szukasz. W tym przypadku pamiętaj również o zachowaniu ostrożności i dokładnym sprawdzaniu ofert.
Ile kosztuje wynajem mieszkania w Norwegii?
Cena wynajmu mieszkania w Norwegii w dużej mierze zależy od tego, w jakiej okolicy chcemy zamieszkać. Na koszt wpływają również metraż i rodzaj nieruchomości. Najdrożej jest w dużych miastach, takich jak Oslo czy Bergen. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze opłaca się szukać tańszych mieszkań na obrzeżach – jeśli planujesz dojeżdżać codziennie wiele kilometrów do pracy, mieszkanie w centrum może się okazać bardziej opłacalne. Pamiętaj więc, by wziąć to pod uwagę podczas szukania lokum na wynajem.
Centralne Biuro Statystyczne (Statistisk sentralbyrå – SSB) w grudniu każdego roku publikuje dane na temat rynku najmu. Poniższe dane pochodzą z 22 grudnia 2023 roku (kolejna aktualizacja będzie miała miejsce 19 grudnia 2024 roku). Ceny obejmują średni miesięczny czynsz za mieszkanie dwupokojowe:
- Średnia cena krajowa – 10 620 NOK (ok. 4000 PLN),
- Oslo i Bærum – 13 850 NOK,
- Trondheim – 10 830 NOK,
- Bergen – 10 440 NOK,
- Stavanger – 10 280 NOK.
Jak można łatwo zauważyć, najdroższe mieszkania znajdują się w stolicy i gminie Bærum. Różnica między średnim miesięcznym czynszem w Oslo a średnim miesięcznym czynszem w całej Norwegii wynosi aż 3 230 koron norweskich.
Aktualne statystyki znajdziesz na stronie https://www.ssb.no/priser-og-prisindekser/boligpriser-og-boligprisindekser/statistikk/leiemarkedsundersokelsen
-
Empty room
-
moving day
-
rent house
Czym jest depozyt za wynajem?
Standardem w Norwegii jest depozyt (depositum), czyli kaucja, którą najemca wpłaca na specjalny rachunek bankowy. Jest ona zazwyczaj równa trzymiesięcznemu czynszowi – może być oczywiście niższa, natomiast nie może przekroczyć sześciokrotności uzgodnionego miesięcznego czynszu. Zgodnie z zasadą otrzymujesz zwrot kaucji przy wyprowadzce, o ile zostawisz nieruchomość w takim samym stanie, w jakim ją zastałeś. Jest to swego rodzaju zabezpieczenie dla wynajmującego, które chroni go przed stratami wskutek niezapłaconego czynszu czy uszkodzenia mienia. Wynajem mieszkania w Norwegii wymaga więc zgromadzenia odpowiedniej ilości pieniędzy.
Przykład: Chcesz wynająć mieszkanie za 10 620 NOK miesięcznie. Wynajmujący żąda wpłaty depozytu równego trzymiesięcznemu czynszowi, czyli 31 860 NOK. Przed wprowadzeniem się do mieszkania musisz więc dysponować kwotą 42 480 NOK (10 620 + 31 860), czyli ok. 15 700 PLN.
Depozyt – jakie są zasady?
Depozyt wpłacamy wyłącznie w banku na specjalne konto depozytowe (depositumkonto). Nie zgadzaj się na propozycje przekazania depozytu w gotówce lub wpłaty na prywatne konto bankowe – w ten sposób możesz paść ofiarą oszustwa. Wpłata na konto depozytowe stanowi zabezpieczenie dla obu stron: do wpłaconego depozytu nie ma dostępu ani najemca, ani wynajmujący, dlatego nie musisz się martwić, że Twoje pieniądze w magiczny sposób znikną. Wiele banków wymaga, aby wynajmujący i najemca udali się wspólnie do placówki w celu założenia konta na nazwisko najemcy.
Wynajmujący musi być osobą prywatną posiadającą norweski numer personalny (norsk personnummer) lub przedsiębiorcą posiadającym norweski numer identyfikacji podatkowej (norsk organisasjonsnummer). Najemca musi natomiast posiadać 11-cyfrowy stały numer identyfikacyjny (fødselsnummer), adres zameldowania w Norwegii oraz dostęp do BankID, aby móc podpisać umowę o prowadzenie konta.
Czy można wynająć mieszkanie w Norwegii bez depozytu?
Trzykrotność miesięcznego czynszu to całkiem sporo, dlatego wiele osób szuka sposobu na uniknięcie wpłaty depozytu. Jeśli nie stać Cię na depozyt, alternatywną opcją jest tzw. gwarancja depozytu (depositumgaranti), która zapewnia takie samo zabezpieczenie co klasyczny depozyt. Rozwiązanie to oferują między innymi firmy ubezpieczeniowe, a gwarancja polega na wpłacie określonego procentu kwoty kaucji. W norweskich bankach można też ubiegać się o pożyczkę na depozyt (depositumlån) – jest to jednak najczęściej możliwe w instytucjach, których jesteśmy klientami, czyli mamy w nich konto.
Inną opcją jest próba dogadania się z wynajmującym, np. rozłożenie kwoty na dwie raty. Istnieje także możliwość poproszenia pracodawcy lub zaufanej osoby o zostanie Twoim gwarantem (garantist) lub wpłacenia kaucji przez osobę trzecią. Takie rozwiązanie jest najczęściej wybierane przez osoby, które nie mają jeszcze konta w norweskim banku.
Visning, czyli oglądanie mieszkania na wynajem
Wynajęcie mieszkania w Norwegii nie jest niestety aż tak proste, dlatego warto zapisać sobie kilka, a nawet kilkanaście ofert. Kiedy już znajdziemy interesujące nas mieszkanie, kolejnym krokiem jest skontaktowanie się z właścicielem i umówienie się na visning. To swego rodzaju casting na najemcę, którego data jest zwykle podana w ogłoszeniu. Visning to także okazja, by sprawdzić, czy lokum jest zgodne ze zdjęciami i opisem. Czasami chętnych jest zaledwie kilku, a w innych sytuacjach pojawiają się tłumy, dlatego warto się odpowiednio przygotować, by zrobić dobre wrażenie i zyskać szansę na podpisanie umowy.
Rady na visning:
- ubierz się schludnie,
- przygotuj kilka zdań o sobie,
- przygotuj kilka zdań na temat swojej pracy,
- przyjdź na czas,
- zadawaj pytania, okazuj zainteresowanie i daj się zapamiętać,
- przygotuj depozyt i pierwszy czynsz,
- jeśli mieszkanie Ci się podoba, jak najszybciej złóż ofertę,
- bądź dostępny i szybko odpowiadaj na pytania/prośby właściciela po obejrzeniu mieszkania.
Jeśli masz znajomych w Norwegii, wykorzystaj to. Być może znają właścicieli, którzy oferują mieszkania na wynajem i mogą Ci udzielić referencji.
Pisemna umowa najmu
Przed wprowadzeniem się do wynajętego mieszkania koniecznie trzeba podpisać umowę najmu (leieavtale). Taka umowa powinna zawierać m.in.
- dane najemcy i wynajmującego,
- okres trwania najmu,
- wysokość czynszu,
- informacje o dodatkowych płatnościach,
- datę i sposób płatności,
- warunki rozwiązania umowy,
- opis stanu technicznego mieszkania (wraz z istniejącymi już usterkami),
- informacje o depozycie i warunkach jego odbioru,
- obowiązki wynajmującego i najemcy.
Wynajmujący może też uwzględnić dodatkowe informacje i obowiązujące zasady, np. zakaz trzymania zwierząt czy zakaz palenia. Aby umowa była ważna, musi zostać podpisana przez obie strony. Pamiętaj!
- Nigdy nie podpisuj umowy, której nie rozumiesz –jeśli nie znasz norweskiego, poproś o przygotowanie umowy w języku angielskim, a jeśli będzie to niemożliwe, przed podpisaniem prześlij umowę do tłumaczenia lub skorzystaj ze wsparcia zaufanej osoby, która biegle posługuje się norweskim.
- Nie zgadzaj się na umowę ustną – choć umowa ustna jest dopuszczalna przez prawo, zaleca się zawieranie umowy pisemnej, która stanowi podstawę w przypadku jakiegokolwiek sporu.
- Przy podpisywaniu umowy sprawdź dokumenty wynajmującego – w ten sposób unikniesz zawarcia fikcyjnej umowy z osobą podszywającą się pod właściciela mieszkania.
O czym jeszcze warto wiedzieć?
Szukając mieszkania na wynajem w Norwegii, zwróć również uwagę na poniższe kwestie:
- Jeśli masz samochód, sprawdź, czy do konkretnego mieszkania jest przypisane miejsce parkingowe. Jeśli nie, dowiedz się, jakie są opłaty za parkowanie.
- Dokładnie obejrzyj stan mieszkania i poproś o wpisanie do umowy istniejących już usterek (warto również zrobić zdjęcia) – dzięki temu unikniesz obciążenia przy wyprowadzce i utraty części depozytu.
- Zanim wprowadzisz jakiekolwiek poważne zmiany w mieszkaniu, uzyskaj zgodę właściciela.
- W przypadku problemów lub wątpliwości związanych z najmem możesz szukać wsparcia na leieboerforeningen.no. Jest to stowarzyszenie najemców, które na swojej stronie zamieszcza wiele cennych informacji i porad.
- Pamiętaj, że właściciel nie może podnieść czynszu o dowolną kwotę, gdyż wysokość podwyżki jest regulowana przepisami. Nie może to być też kwota wyższa od średniorocznego indeksu zmiany cen towarów i usług konsumpcyjnych.
Wynajem mieszkania w Norwegii to temat, który wymaga dobrego researchu. W naszym poradniku zgromadziliśmy najważniejsze informacje dla Polaków, którzy chcą zamieszkać w Kraju Fiordów. Zobacz również nasze pozostałe wpisy dotyczące pracy i życia w Skandynawii. A jeśli planujesz przeprowadzkę, sprawdź rozkład rejsów i zarezerwuj miejsce na promie Unity Line. Do zobaczenia!