-
Panorama of the Port of Turku, Finland
Turku, nazywane przez Szwedów Åbo, to najstarsze miasto w Finlandii i dawna stolica kraju. Leży u ujścia rzeki Aurajoki, w południowo-zachodniej części Finlandii, ok. 170 km na zachód od Helsinek. Co warto zobaczyć podczas pobytu w mieście? W dawnej stolicy Finlandii znajdziemy ciekawe muzea.Sprawdź nasze propozycje w II części przewodnika!
Skansen Luostarinmäki
Muzeum na otwartym powietrzu zostało udostępnione do zwiedzania w 1940 roku. Obiekt składa się z ponad 30 drewnianych domów z XVIII i początku XIX wieku. Lokalizacja ta była największym obszarem, który całkowicie przetrwał wielki pożar Turku (1827), dlatego wizyta w skansenie to okazja, by zobaczyć, jak wyglądało miasto zanim pochłonęły je płomienie. Skansen mieści się w centrum miasta i jest obiektem niezwykle cennym w skali światowej, gdyż wchodzące w jego skład budynki znajdują się na swoich pierwotnych miejscach.
Latem w warsztatach pracują rzemieślnicy, dzięki czemu odwiedzający mają okazję zapoznać się z tradycyjnym rzemiosłem. Pracownicy skansenu są ubrani w stroje z epoki, a na terenie obiektu mieszczą się dwa sklepy, gdzie można kupić dawne słodycze i rękodzieło.
Od 1943 roku główną atrakcją lata są sierpniowe Dni Rzemiosła, które gromadzą około 40 przedstawicieli różnych zawodów prezentujących swoją twórczość. Najważniejszym wydarzeniem sezonu zimowego są natomiast Święta Bożego Narodzenia, podczas których zwiedzający mogą zapoznać się z obrzędami bożonarodzeniowymi minionych pokoleń.
Bilet kosztuje od 4 do 10 euro, a dzieciom do lat 7 przysługuje wstęp wolny.
Muzeum Farmacji w Domu Qwensela (Apteekkimuseo ja Qwenselin talo)
Przy Läntinen Rantakatu 13b mieści się wyjątkowy obiekt. Muzeum Farmacji prezentuje historyczne zbiory apteczne, a najstarsze z nich mają ponad 200 lat. Od 1958 roku muzeum znajduje się w historycznym Domu Qwensela, którego historia sięga ok. 1700 roku. Jest to najstarszy drewniany dom w Turku i jeden z najlepiej zachowanych domów mieszczańskich w krajach nordyckich. Swoją nazwę zawdzięcza on pierwszemu znanemu właścicielowi – Wilhelmowi Johanowi Qwenselowi, który przyjechał do Turku ze Sztokholmu, by pracować dla Sądu Apelacyjnego. Innym znanym właścicielem tego domu był Josef Gustav Pipping, pionier chirurgii w Finlandii. Wnętrze jest urządzone w stylu rokokowym i gustawskim z końca XVIII wieku. Na dziedzińcu znajduje się kawiarnia.
Bilet wstępu kosztuje od 2,50 do 7 euro, a dzieci do 7 lat wchodzą za darmo.
-
Aerial view of Luostarinmäki Handicrafts Museum at summer day, the only continuous district of wooden houses that survived the fire of 1827 in Turku, Finland
-
Art museum in Puolala park. Turku. Finland
-
Observatory in Finnish town Turku
Muzeum Biologiczne (Biologinen museo)
Przy Neitsytpolku 1 mieści się otwarte w 1907 roku Muzeum Biologiczne. Jego historia sięga roku 1902, kiedy to Rada Miasta Turku otrzymała anonimową darowiznę w wysokości 50 000 marek na nieokreślony cel. Później okazało się, że pieniądze zostały przekazane przez wicekonsula Szwecji Alfreda Jacobssona i jego żonę Hélène. Jacobssonowie wpadli na pomysł muzeum podczas podróży do Sztokholmu, gdzie odwiedzili lokalne muzeum biologiczne. Architektem muzeum w Turku był Alex Nyström, który zaprojektował drewniany budynek w stylu narodowego romantyzmu. Idea Muzeum Biologicznego nie zmieniła się przez ostatnie 100 lat – jest to podróż przez florę i faunę Finlandii: od archipelagu Turku aż po wzgórza Laponii. Muzeum organizuje również wystawy czasowe i wydarzenia o tematyce przyrodniczej.
Bilet do muzeum kosztuje od 2,50 (dzieci) do 7 euro (dorośli). Wstęp bezpłatny dla dzieci do lat 7.
Turku Art Museum (Turun Taidemuseo)
Co jeszcze warto zobaczyć w Turku? Miłośnikom sztuki polecamy Turku Art Museum przy Aurakatu 26. Wystawy prezentują zarówno ikoniczne dzieła, jak i współczesne obrazy. Oprócz bogatego programu wystawienniczego muzeum organizuje również liczne wydarzenia kulturalne. Kolekcja zarządzana przez Turku Art Society jest jedną z największych w Finlandii i zawiera reprezentatywny wybór fińskiej sztuki z przełomu XX wieku, fińskiego surrealizmu, pop-artu i autoportretów. Zbiory muzealne obejmują ponad 7600 dzieł prezentowanych na zmieniających się wystawach. Atrakcją samą w sobie jest również budynek muzeum z 1904 roku, utrzymany w stylu romantyzmu narodowego. Był to drugi budynek w kraju zbudowany jako muzeum. W 2023 roku Turku Art Museum odwiedziło 62 000 osób.
Bilety kosztują od 8 do 13 euro, a dzieci poniżej 16. roku życia mają darmowy wstęp. Warto się wybrać do muzeum w pierwszy piątek miesiąca w godzinach 16.00–19.00, kiedy każdy może wejść za darmo.
Sibelius Museum (Sibelius-museo)
Przy ulicy Piispankatu 17, w pobliżu katedry, znajdziemy kolejne ciekawe muzeum w Turku – jest to muzeum muzyki, nazwane na cześć fińskiego kompozytora Jeana Sibeliusa. Warto zauważyć, że jest to jedyne muzeum muzyczne w całym kraju. Obiekt oferuje wystawy, koncerty i wydarzenia – w jego zbiorach znajdują się instrumenty z całego świata, a z archiwum muzealnego korzystają badacze z kraju i zagranicy. Uwagę przyciąga też unikalny budynek projektu Woldemara Baeckmana – jest to jedno z najbardziej oryginalnych dzieł modernistycznych w Finlandii z lat 60. XX wieku. Budynek został wpisany do rejestru Docomomo, w którym znajdują się arcydzieła nowoczesnej architektury fińskiej. Muzeum zbudowano wokół sali koncertowej, znanej również jako Sala Sibeliusa.
Bilety do Sibelius Museum kosztują od 5 do 7 euro, a osoby do 18 lat mogą zwiedzać obiekt za darmo.