-
domki na campingu
Szwecja to kraj na wskroś wyjątkowy. Wspaniali ludzie, niesamowita natura, luźne podejście do życia, tęsknota za relaksem. Szwedzi podobnie jak Polacy kochają biwakowanie, a uczucie to zostało tylko spotęgowane przez pandemię Covid-19. Gdzie warto wybrać się w Szwecji na kemping? Podpowiemy. Jeśli przeczytasz ten artykuł, to poznasz top 10 najpopularniejszych, szwedzkich kempingów. Zapraszamy do świata biwakowania w Szwecji!
Jak wygląda kemping po szwedzku?
Kraje skandynawskie często kojarzą się nam z surowością klimatu, brakiem promieni słonecznych, zbyt krótkimi dniami. To tylko stereotypy, nie mające wiele wspólnego z prawdą! Szwecja dla wielu ludzi jest ulubionym kierunkiem podróży, ponieważ można tam przeżyć przygodę swojego życia. Turyści często dzielą się na takich, którzy lubią leniwe wakacje all inclusive czyli leżenie na plaży, pływanie i dużo dobrego jedzenia, ale i takich, którzy unikają dużych skupisk ludzi, ponieważ chcą obcować z naturą. Dla tej drugiej grupy Szwecja będzie idealnym rozwiązaniem.
Tradycyjny Szwed dzieli swój urlop na wyjazd zagraniczny, aby faktycznie skosztować większej dawki promieni słonecznych przed okresem jesienno-zimowym, ale też wykorzystuje część urlopu na zwiedzanie własnego kraju. “Cudze chwalicie, swego nie znacie” - to polskie powiedzenie, w Szwecji nie ma racji bytu, ponieważ obywatele kraju “Trzech Koron” swój kraj znają doskonale i wiedzą, jak czerpać z jego atutów pełnymi garściami. Coraz częściej atuty te doceniają także obywatele innych państw i choć wakacje w Szwecji nie należą do najtańszych, to wybierają ten kierunek.
Wspomnieliśmy, że Szwecja ma wiele atutów i faktycznie tak też jest! Niesamowita, wspaniała i nieokiełznana przyroda. Majestatyczne, piękne, zapierające dech w piersiach krajobrazy. Absolutnie dzika i dziewicza natura. Biwakowanie w tym kraju jest jak szwedzki stół - co chcesz, to masz!
Dla kogo biwak w Szwecji będzie najlepszym rozwiązaniem? Przede wszystkim dla osób ceniących spokój, ciszę, obcowanie z naturą. To raj dla wędkarzy, grzybiarzy, harcerzy, ale także amatorów wspinaczek górskich i pływania. Jeden kraj, wiele możliwości. Kemping w Szwecji daje ich naprawdę wiele, ale aby to opisać najpierw trzeba to przeżyć!
Kempingi w Szwecji - jak się zachowywać i o czym warto wiedzieć?
Jeśli chcesz wybrać się na kemping do Szwecji, to najpierw powinieneś zdefiniować swój cel. Warto zastanowić się, czy wolisz tereny górskie, czy te, obfite w jeziora. A może lasy? A właściwie to czemu nie wszystko naraz? Szwecja daje nam takie możliwości. Niezależnie od tego na co postawisz, to przed wyprawą powinieneś wiedzieć o kilku podstawowych rzeczach, które tylko dla zasady przypomnimy:
Najważniejsze zasady związane z biwakowaniem w Szwecji:
- nie śmieć
Obywatele tego kraju przywiązują ogromną uwagę do czystości. Szwedzi odbierają zaśmiecanie jako niszczenie ich dobra narodowego - przyrody. Jeśli zobaczą, że wyrzucasz śmieci lub nie sprzątasz po sobie, doniosą na Ciebie odpowiednim służbom. Wysoki mandat gwarantowany!
- miej szacunek dla natury
Kolejna kwestia, na której punkcie Skandynawowie są przewrażliwieni. Nie niszcz roślinności, nie strasz zwierząt, nie rozbijaj biwaków w miejscach zakazanych.
- przestrzegaj zakazów
Szwecja to nie Polska, gdzie zakazy są notorycznie łamane, a kary z tym związane śmiesznie niskie. Tutaj nikt nie ma skrupułów, aby pociągnąć sprawcę do odpowiedzialności. W Szwecji jest mnóstwo zakazów np. dotyczących przekraczania prywatnej posesji, rozbijania biwaków w miejscach zakazanych, rozpalania ognisk, pływania czy używania transportu.
- wyprowadzaj psa na smyczy
Dobrem narodowym Szwecji są renifery. One objęte są szczególną opieką przez wszystkich Szwedów. W terenach gdzie przebywają wyprowadzanie psa na spacer możliwe jest tylko na smyczy! Przepisy prawne w Szwecji zobowiązują także właścicieli psów, aby w okresie marzec - maj pies był wyprowadzany tylko na smyczy, niezależnie od rasy.
- co nie jest zakazane jest dozwolone
Ten punkt dotyczy zwłaszcza jezior. Zasada ta ma zastosowanie do pływania, korzystania z określonych sprzętów wodnych, jeżdżenia na łyżwach, a także łowienia ryb. W przypadku ostatniego punktu nie wolno łowić ryb tylko w parkach narodowych, rezerwatach. W niektórych miejscach jest wymagane specjalne pozwolenie, najczęściej za stosowną opłatą.
Gdzie warto pojechać na kemping do Szwecji?
Szwecja jest krajem niesamowitych kontrastów. Na północnych obszarach urzekną nas górzyste, przepełnione ciszą pustkowia. Na południu znajdziemy wspaniałe łąki. Sztokholm to kult życia, wspaniała moda. Göteborg zawsze kojarzył się nam z kawą, majestatycznymi uliczkami, masą zabytków. Z jednej strony mamy dziewicze jeziora, wspaniałe gatunki ryb, z drugiej zaś lasy i leśne spacery z reniferami.
Dojazd do Szwecji nie jest wcale taką prostą sprawą, ponieważ w przypadku przyczepy kempingowej bądź kampera należy wybrać określoną trasę promową lub most nad Sundem, który łączy Danię ze Szwecją. Ta majestatyczna budowla o długości blisko 8 km przebiega nad cieśniną Sund i łączy Kopenhagę z Malmö. Co ciekawe, jest drugim co do wielkości mostem na świecie, który łączy dwa państwa. Widok niezapomniany, który zapiera dech w piersiach.
Najlepszy pomysł na szwedzki kemping to brak pomysłów. Spontan to jest to, co w Szwecji sprawdza się najlepiej. Rozbicie namiotu pod lasem sosnowym, widoki na Ocean to coś więcej niż noc w prestiżowym hotelu czy wynajętym domku. Tutaj ograniczeniem jest tylko własna wyobraźnia.
Wybierając się na kemping do Szwecji, dobrze jest zaopatrzyć się w małe wsparcie techniczne. Aplikacja My Camping Key jest połączona ze stowarzyszeniem SCR Swedish Camping, przez co Szwedzi będą znać naszą lokalizację i w razie jakichkolwiek problemów mogą nam pomóc.
-
namiot nad jeziorem
-
campery na campingu
-
pies na smyczy na campingu
10 najciekawszych kempingów w Szwecji
Znasz już zasady, masz zdefiniowane własne cele co do wyboru miejsca, wybrałeś trasę podróży, a więc czas przejść do meritum tego artykułu i odpowiedzieć sobie na pytanie: gdzie pojechać na kemping do Szwecji? Wybór jest naprawdę duży i każda część kraju ma wiele asów w swojej talii. Dokonaliśmy własnej analizy i selekcji na podstawie nabytego doświadczenia. Nie mogliśmy także pominąć miejsc dla Szwedów kultowych. Zapraszamy Was do wirtualnej przejażdżki po Szwecji. Zapnijcie pasy, czeka nas przednia zabawa!
Kemping w Kalmar - Rafshagsudden
Woda, półwysep. w Kalmarze. To tutaj doznasz spektakularnych widoków na most Olandzki i morze. Potężna baza kempingowa oferuje domki, strefę relaksu i boiska. Relaks, cisza, piękny krajobraz, a do tego kontakt z dziką naturą, łowienie ryb i pływanie. Kemping jest świetnie przystosowany do wypadów dla całej rodziny, ponieważ organizuje zajęcia dla dzieci, dorosłych i wiele atrakcji. W pobliżu znajduje się także wspaniała wyspa Olandia.
Kemping w Vaskusten - Asa Camping & Havsbad
Jedno z ulubionych, wręcz kultowych miejsc biwakowania dla Szwedów. To takie polskie Władysławowo, czyli mekka dla fanów morza i piaszczystej plaży. Kemping znajduje się ok. 35 km od Gotebörga w małej, niezwykle urodziwej miejscowości Asa. Świetna rozbudowana baza noclegowa, doskonała lokalizacja, wiele atrakcji, to argumenty, dla których warto się tam wybrać!
Kemping Dragsö Camping & Stugby
Wyspa Karlskrona to idealne miejsce na wypoczynek. Potężny kemping, świetnie przystosowany do przyjęcia dużych rodzin. Posiada miejsce dla ok. 100 kamperów i dużą liczbę różnego typu domków wakacyjnych. Karlskrona i jej okolice to idealne miejsce dla amatorów pływania, sportów motorowych, kajakarzy czy wędkarzy.
Kemping Getnö Gård przy jeziorze Asnen
Jedna z naszych ulubionych lokalizacji. Obiekt świetnie wyposażony - w domki, miejsca na kampery, boiska. Kemping ma swoją urodę, jest jakby naturalny, inny niż wszystkie. Daje możliwość poznawania najbliższej okolicy, obcowania z przyrodą. Polecamy go fanom wypadów rowerowych, wędrówek, ale także kajakarzy. Miejsce absolutnie majestatyczne!
Kemping w Vastervik
To jeden z najstarszych kempingów w Szwecji. Cieszy się ogromnym sentymentem, oferując dużą ilość domków i kwater do wynajęcia. Nie jest to klasyczny kemping, a raczej rozległy kompleks, który oferuje dziesiątki krytych i odkrytych basenów, spa i całą gamę atrakcji. Położony jest majestatycznie, na wodzie, w pobliżu słynnego archipelagu Vastervik.
Kemping Toreboda
Jest to kemping, który w ostatnich latach został mocno “odświeżony”. Nowa baza wypoczynkowa, ładne trawniki, wyremontowane domy, a do tego świetne zaplecze gastronomiczne. Kemping rozpościera się wzdłuż kanału Gota, oferując biwakowiczom spływy kajakowe, wypady rowerowe i baseny.
Kemping Orrefors na jeziorze Orranasasjon
Kolejne miejsce warte uwagi. Kemping zlokalizowany jest bezpośrednio nad jeziorem, przez co gwarantuje zapierające dech w piersiach krajobrazy. Baza jest tutaj bardzo dobrze rozwinięta na obszarze kilku hektarów. Oprócz pola na kampery jest możliwość wynajęcia domków. Polecamy fanom kajakarstwa, wędkarstwa i pieszych wędrówek wzdłuż jeziora. Ciekawostką jest to, że miasto Orreförs, które znajduje się w pobliżu, to szwedzkie miasto szkła z wieloma zabytkami. Co więcej, jeśli macie samochód to możecie dostać się na wyspę Oland - tak, tę samą, na której wakacje spędza szwedzka rodzina królewska!
Kemping nad jeziorem Langsjoen
Kolejne miejsce, które na swojej mapie musisz zaznaczyć “kółeczkiem”. Obecnie chyba ulubiony szwedzki kemping, a przynajmniej tak wynika z danych, jakie podaje prestiżowy portal Camping.info. Jest to kemping uhonorowany w 2019 roku nagrodą najlepszego w Szwecji. Wydzielona strefa dla wczasowiczów, domy wakacyjne, doki na łódki, wypożyczalnia sprzętu wodnego. A wszystko to znajduje się na obszarze ukochanego szwedzkiego regionu Smaland.
Kemping w Volgsjon
Jedyny w tym zestawieniu kemping lapoński. Dość dobrze wyposażony i rozbudowany. Wynajmiecie tutaj bez trudu domki letniskowe. Największa zaleta? Cóż… dzika, nieokiełznana przyroda. Majestatyczna flora i fauna. Cisza i spokój. Prawdziwy, naturalny kemping, o którym marzy wielu z nas. Pozycja obowiązkowa.
Kemping Ringsjöstrand
Jest to stosunkowo nowy kemping, wybudowany nad jeziorem Ringsjon. Miejsce absolutnie warte uwagi, z cudowną przyrodą. Doskonała baza wypadowa zarówno dla osób kochających lasy jak i jeziora. Boiska do siatkówki, piłki nożnej, koszykówki. W razie problemów z pogodą pod ręką znajduje się kompleks krytych basenów i saun.
Biwakowanie po Szwecji to problem bogactwa. Każdy region ma swoje atuty, swoją historię. Niezależnie czy chcesz otaczać się pięknymi krajobrazami czy spędzać aktywnie czas, to będziesz zadowolony. Zachęcamy do wyboru Szwecji - kraju wspaniałych kontrastów. Nie czekaj i sprawdź nasze rejsy promem do Szwecji!