-
drzewo na zielonej polanie
Szwedzi, mistrzowie świata w dziedzinie ekologii, żyją w zgodzie z tradycją, polegającą na tym, że zużywają wszystko co mają, a to oznacza, że nic nie marnują. Wykorzystują każdy możliwy sposób, aby dbać o naszą planetę. Stosują innowacyjne rozwiązania, ponieważ rozumieją, że problem globalnego ocieplenia nie jest fikcją ani absurdem. Oni są świadomi, że to zjawisko postępuje, czas jest bardzo ograniczony, a jest naprawdę wiele do zrobienia. Szwedzi widzą problem i po prostu działają. Starają się ratować, to co i tak jest już bliskie ruinie.
Kluczem do sukcesu, aby zapobiegać dalszym negatywnym zmianom klimatu, jest najprostsza i najbardziej oczywista metoda – wykorzystywanie energii odnawialnej oraz wielokrotny użytek opakowań i wielorazowych reklamówek. I tu z pomocą przychodzą – popularne w Szwecji – torby płócienne.
Ciekawym zjawiskiem, które wprowadzone zostało dla mieszkańców Sztokholmu, stolicy Szwecji, jest budowa 12 tys. mieszkań, z których część jest już oddana do użytku. Wszystko jest w nich bardzo dokładnie przemyślane i nakierowane na to, aby realnie zmniejszyć ocieplenie klimatu. Balkony tych mieszkań chronią przed utratą ciepła oraz zbierana jest na nich deszczówka. Oprócz tego typu budynków, powstają również tzw. domy pasywne, zmniejszające zużycie energii przez jego mieszkańców. Część energii zużywanej w tych budynkach musi pochodzić z paneli słonecznych.
Szwedzi zdecydowanie lubią innowacyjne metody i ekologiczne rozwiązania. Poruszanie się rowerem jest w ich kraju dużo bardziej popularne i zdecydowanie wygodniejsze niż w Polsce. Ogromna ilość dróg rowerowych sprzyja ekologicznemu wyborowi przemieszczania się po mieście i powoduje zmniejszenie emisji CO2. Rowerem dojechać można wszędzie i – wbrew pozorom – jest to łatwiejsze i tańsze niż przemieszczanie się samochodem. W 2006 r. w Sztokholmie wprowadzono opłatę za wjazd pojazdem spalinowym do centrum miasta. W Szwecji, oprócz zwyczajnych jednośladów, bardzo popularne są również samochody oraz rowery elektryczne, które są szybszą alternatywą mechanicznego dwukołowca.
-> Jeśli interesują Cię ekologiczne rozwiązania przeczytaj: Kopenhaga – tu jedzenia się nie marnuje <-
-
eko samochód elektryczny
-
papierowa zastawa stołowa eko jednorazówki
-
ładowanie samochodu elektrycznego
Warto wspomnieć także o innej metodzie, równie chętnie wykorzystywanej przez Szwedów. Chodzi tu o – zamontowane w kuchniach mieszkańców Sztokholmu – młynki służące mieleniu organicznych odpadków, które następnie wpadają do odpowiedniego kanału ściekowego, a stamtąd do oczyszczalni ścieków. Tam z kolei przerabiane są na biogaz, dzięki któremu jeżdżą wszystkie autobusy w mieście.
Kolejnym sposobem stosowanym przez mieszkańców Szwecji jest częste zakładanie wspólnych, sąsiedzkich kompostowników. Daje to kolejną możliwość mądrego wykorzystania organicznych odpadków.
Szwedzi to niewątpliwie naród bardzo świadomy. Na pierwszy rzut oka widać, że zależy im na naszej planecie. Myślę, że gdybyśmy tylko chcieli, moglibyśmy się od nich wiele nauczyć.
Aleksandra Powałka
Artykuł powstał przy współpracy z II Liceum Ogólnokształcącym w Nowogardzie.