Zwiedzanie Sztokholmu wymaga dobrego planu – lokalizacja oferuje mnóstwo wspaniałych atrakcji dla miłośników historii, architektury, sztuki czy budowli sakralnych. Co zobaczyć w Sztokholmie? W naszym przewodniku znajdziesz najciekawsze zamki, muzea, kościoły i obiekty historyczne. Stolica Szwecji oferuje atrakcje dla dzieci, młodzieży i dorosłych, a oprócz zabytków znajdziemy tu również ciekawą ofertę kulturalną, rozrywkową i gastronomiczną. Sprawdź, co można zobaczyć w Sztokholmie w drugiej części naszego przewodnika!

Najlepsze muzea w Sztokholmie

Stolica Szwecji ma naprawdę ciekawą ofertę muzealną, a w całym mieście znajdziemy około 50 muzeów. Poniżej przedstawiamy te – naszym zdaniem – najciekawsze, które spodobają się miłośnikom historii, sztuki, rozrywki, militariów i czasów wikińskich.

Muzeum Narodowe

Nationalmuseum to szwedzkie muzeum sztuki i wzornictwa zlokalizowane przy ulicy Södra Blasieholmshamnen 2. Narodowa galeria sztuki prezentuje kolekcje obejmujące malarstwo, rzeźbę, rysunki i grafiki z lat 1500–1900 oraz sztukę użytkową, wzornictwo i portrety od wczesnego średniowiecza do czasów współczesnych. Muzeum w Sztokholmie przechowuje ok. 700 tysięcy dzieł, a pierwsze obrazy zostały podarowane przez króla Gustawa Wazę. Znaczna część kolekcji pochodzi też z grabieży dokonywanych przez Szwedów w czasie wojny trzydziestoletniej. Wśród prezentowanych w Nationalmuseum dzieł znajdują się między innymi obrazy El Greco, Jana Brueghela starszego, Rubensa, Rembrandta, Delacroixa, Maneta, Renoira, Gauguina i Cézanne’a, a także wielu malarzy szwedzkich, takich jak Alexander Roslin, Carl Fredrik Hill, Ernst Josephson, Anders Zorn czy Bruno Liljefors. Aktualne informacje na temat wystaw, cen i godzin otwarcia znajdziesz na stronie https://www.nationalmuseum.se/en.

Muzeum Historii Naturalnej

Naturhistoriska riksmuseet to szwedzkie muzeum historii naturalnej zlokalizowane przy Frescativägen 40. Jest to największe muzeum w Szwecji, które zostało założone w 1819 roku – w obecnym budynku znajduje się od 1916 roku. Na powierzchni 760 m² oprócz muzeum mieści się również planetarium Cosmonova z kinem IMAX. W muzeum historii naturalnej prezentowane są stałe i sezonowe ekspozycje, których tematyka dotyczy m.in. ewolucji, życia na Ziemi, historii człowieka, życia morskiego, bioróżnorodności, szwedzkiej przyrody, regionów polarnych, wnętrza Ziemi i klimatu. Muzeum można też zwiedzać online, wybierając się na wirtualną wycieczkę. Szczegóły znajdziesz na stronie https://www.nrm.se/engelska/in-english.

Muzeum Vasa

Muzeum morskie zlokalizowane na wyspie Djurgården jest zaliczane do najpopularniejszych w mieście. Jego centralną ekspozycję stanowi wydobyty w latach 60. XX wieku okręt Vasa, który został zrekonstruowany w 95% i udostępniony publiczności. Okręt Vasa zatonął w 1628 roku podczas swojego pierwszego rejsu, a dziś jest zaliczany do najlepiej zachowanych XVII-wiecznych okrętów na świecie. W muzeum można nie tylko podziwiać okręt, lecz również obejrzeć poświęcone mu wystawy i skorzystać z oferty gastronomicznej. W pobliżu wejścia do Muzeum Vasa można też zobaczyć dwa zabytkowe statki (Sankt Erik i Finngrundet), a nieopodal obiektu znajduje się pomnik Estonii, który upamiętnia ofiary katastrofy promu MS Estonia z 1994 roku. Sprawdź szczegóły: https://www.vasamuseet.se/pl

Fotografiska

Fotografiska to muzeum współczesnej fotografii, sztuki i kultury, a zarazem miejsce, w którym organizowane są nie tylko wystawy, lecz również wydarzenia kulturalne i kursy fotograficzne. Leżące przy Stadsgårdshamnen 22 muzeum jest jednym z pięciu światowych oddziałów Fotografiska – pozostałe znajdziemy w Berlinie, Nowym Jorku, Szanghaju i Tallinnie. Pierwsze muzeum Fotografiska zostało otwarte właśnie w Sztokholmie, a za jego sukces odpowiadają bracia Jan i Per Broman. Na wyjątkowość tego obiektu wpływa nie tylko jedyna w swoim rodzaju tematyka, lecz również niestandardowe godziny otwarcia: od 10:00 do 23:00! Jest to więc doskonała lokalizacja, jeśli chcesz zwiedzić Sztokholm w dwa dni – do Fotografiska możesz przyjść nawet późnym wieczorem. Na miejscu znajduje się również wielokrotnie nagradzana restauracja, która serwuje zrównoważone posiłki. Sprawdź szczegóły na stronie https://stockholm.fotografiska.com/en.

Muzeum Armii

Armémuseum to muzeum poświęcone historii wojskowości, zlokalizowane w budynku arsenału przy Riddargatan 13. Uznane w 2005 roku za najlepsze muzeum w Sztokholmie, prezentuje liczne trofea zdobyte podczas wojen w XVII i XVIII wieku, a także pojazdy, broń i mundury. Muzeum Armii jest szczególnie ciekawe dla Polaków, gdyż znajdują się w nim liczne eksponaty zrabowane przez Szwedów z Polski w czasie wojny o Inflanty i potopu szwedzkiego, m.in. armata Melusina z herbem Polski, dwie chorągwie króla Jana Kazimierza czy sztandar jazdy polskiej z białym orłem. Sprawdź szczegółowe informacje: https://armemuseum.se/en/.

Muzeum Nobla

Nobel Prize Museum oferuje wystawy, programy szkolne, wykłady i debaty na temat najważniejszych problemów naszych czasów. Muzeum jest poświęcone przyznawanej od 1901 roku Nagrodzie Nobla i jej laureatom, a mieści się na sztokholmskim rynku, w budynku Börshuset. Obiekt został otwarty w 2001 roku, w setną rocznicę przyznawania nagrody, a oprócz oglądania eksponatów możemy również skorzystać z oferty kinowej, gdzie prezentowane są filmy o laureatach tego prestiżowego wyróżnienia. Muzeum Nobla jest niezwykle inspirujące, dlatego można się do niego wybrać na wycieczkę klasową czy rodzinną. Szczegóły znajdziesz na stronie https://nobelprizemuseum.se/en/.

Inne ciekawe muzea w Sztokholmie:

  • Muzeum ABBY (ABBA The Museum) – wyjątkowe miejsce poświęcone jednemu z najbardziej znanych szwedzkich zespołów,
  • Muzeum Nordyckie (Nordiska Museet) – dokumentuje historię kultury szwedzkiej od 1520 roku do czasów współczesnych, a wśród eksponatów znajdują się m.in. przedmioty codziennego użytku, meble, zabawki, ubiory i biżuteria,
  • Muzeum Średniowiecznego Sztokholmu (Stockholms medeltidsmuseum) – wśród eksponatów znajdują się m.in. okręt z XVI wieku oraz zrekonstruowane średniowieczne miasto z dybami i portem,
  • Medelhavsmuseet – prezentuje zbiory archeologiczne z okolic śródziemnomorskich i Bliskiego Wschodu,
  • Muzeum Dalekiego Wschodu (Östasiatiska museet) – gromadzi eksponaty z Chin, Japonii, Indii i innych krajów azjatyckich,
  • Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Współczesnej (Moderna Museet) – państwowa galeria sztuki z dziełami szwedzkimi i międzynarodowymi, które powstały od roku 1900 do dziś,
  • Muzeum Architektury (Arkitekturmuseet) – prezentuje dzieła ilustrujące rozwój architektury w Szwecji na przestrzeni tysiąca lat.

Sztokholm na liście światowego dziedzictwa UNESCO

W Sztokholmie i jego najbliższej okolicy znajdziemy kilka obiektów wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Należą do nich: rezydencja królewska Drottningholm, kompleks archeologiczny Birka i Hovgården oraz cmentarz leśny Skogskyrkogården.

Pałac Drottningholm

Już w 1991 roku na tę prestiżową listę trafiła rezydencja królewska Drottningholm, która leży na przedmieściach Sztokholmu – na wyspie Lovön, ok. 12 km na zachód od Gamla stan. Jest to jeden z najpiękniejszych przykładów XVIII-wiecznej rezydencji północnoeuropejskiej, inspirowanej Pałacem Wersalskim. W obiekcie znajduje się również element polski – są to marmurowe lwy z lat 30. XVII wieku umieszczone przy wejściu głównym, które pochodzą z Zamku Ujazdowskiego w Warszawie. Renesansowy pałac zachwyca też barokowym ogrodem, teatrem dworskim i pawilonem chińskim. W południowym skrzydle pałacu mieszka szwedzka rodzina królewska, natomiast pozostała część obiektu jest otwarta dla publiczności przez cały rok.

Birka i Hovgården

W 1993 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO trafiły kolejne obiekty: Birka i Hovgården, które leżą ok. 30 km na zachód od Sztokholmu. Birka to średniowieczne miasto na wyspie Björkö, zamieszkiwane przez wikingów w IX i X wieku, natomiast Hovgården znajduje się na sąsiedniej wyspie Adelsö. Birka i Hovgården razem tworzą kompleks archeologiczny, który ilustruje rozległe sieci handlowe epoki wikingów oraz ich wpływ na późniejszą historię Skandynawii. Na listę UNESCO trafiły wykopaliska archeologiczne, które odgrywają ogromną rolę w badaniach nad kulturą wikingów. Birka jest również jednym z najbardziej kompletnych i nienaruszonych przykładów osady handlowej wikingów z VIII–X wieku.

Cmentarz leśny Skogskyrkogården

W samym Sztokholmie, a konkretnie w dzielnicy Gamla Enskede, leży Skogskyrkogården – drugi pod względem wielkości cmentarz w Szwecji (102 ha), na którym znajduje się ok. 100 tysięcy grobów. Cmentarz leśny Skogskyrkogården został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1994 roku. Za projekt cmentarza odpowiadają Gunnar Asplund i Sigurd Lewerentz, którzy zintegrowali krajobraz architektoniczny obiektu z naturą, a las sosnowy przekształcili w wyjątkowy gaj zmarłych. Latem z udziałem muzeum miejskiego organizowane są wycieczki z przewodnikiem. Cmentarz jest też otwarty dla indywidualnych odwiedzających przez całą dobę – można tu zarówno spacerować, jak i jeździć na rowerze. Przed wizytą sprawdź szczegółowe informacje: https://skogskyrkogarden.stockholm/en/

Zamki i pałace w Sztokholmie

Wspomnieliśmy już o najsłynniejszych zamkach w Sztokholmie – są to Pałac Królewski, o którym pisaliśmy w części poświęconej Gamla stan, a także wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO Drottningholm. Choć te obiekty są najbardziej znane wśród zwiedzających, w Sztokholmie i okolicy znajdziesz również wiele innych pięknych zamków! Największym zainteresowaniem cieszą się oczywiście rezydencje królewskie, choć w stolicy zlokalizowane są też prywatne dwory i pałace należące do gminy. Więcej informacji na temat królewskich zamków oraz możliwości ich zwiedzania szukaj pod adresem https://www.kungligaslotten.se/english/royal-palaces-and-sites/.

Pałac Ulriksdal

Niecałe 10 km na północ od Sztokholmu, nad zatoką Edsviken w gminie Solna, leży XVII-wieczny zamek królewski wzniesiony w latach 1638–1645. Został wybudowany dla szwedzkiego polityka Jacoba De la Gardiego, dlatego wcześniej obiekt był znany jako Jacobsdal. Obecna nazwa została nadana pałacowi na cześć księcia Ulrika, zmarłego w dzieciństwie syna króla Karola XI. Wystrój pałacowych wnętrz jest podróżą przez epoki – od lat 1600 do 1900. Do największych atrakcji obiektu należą: kaplica, park z rzeźbami Carla Millesa, teatr Confidencen oraz oranżeria z rzeźbami szwedzkich artystów.

Pałac Rosendal

Na sztokholmskiej wyspie Djurgården znajdziemy królewski zamek letni, wybudowany w latach 20. XIX wieku dla pierwszego króla z dynastii Bernadotte, Karola XIV Jana. Rosendal od początku był zaprojektowany jako letnie miejsce wypoczynku, który miał być ucieczką od formalności życia dworskiego toczącego się w Pałacu Królewskim. Latem pałac jest udostępniany do zwiedzania.

Pałac Rosersberg

W Rosersbergu, około 35 km na północ od Sztokholmu, leży XVII-wieczny pałac będący jedną z oficjalnych rezydencji szwedzkiej rodziny królewskiej. Ostatnim monarchą, który tu mieszkał, był król Karol XIV Jan, pierwszy przedstawiciel dynastii Bernadotte. Pokoje w pałacu wyglądają niemal tak samo jak w latach 1795–1860, z oryginalnym wyposażeniem, dzięki czemu podczas wizyty można dosłownie przenieść się w czasie. Dopełnieniem obiektu jest rozległy ogród, który dodaje uroku pałacowi. Znalazły się tu obiekty imitujące starożytne świątynie, kurhany, ruiny, jaskinię Kettila i kamień runiczny.

Pałac Strömsholm

Żółty barokowy pałac królewski został zbudowany na miejscu XVI-wiecznej twierdzy. Obiekt leży ok. 1,5 godziny od Sztokholmu, w pobliżu Västerås. Pałac prezentuje XVIII-wieczny wystrój gustawiański i znaczącą kolekcję szwedzkich obrazów z XVII wieku, m.in. dzieła Davida Klöckera Ehrenstrahla przedstawiające konie króla Karola XII. Od XVI wieku Strömsholm jest ośrodkiem jeździeckim Szwecji, a co roku odbywają się tu zawody jeździeckie. Otoczony zielenią pałac to popularny cel jednodniowych wycieczek ze Sztokholmu, a nowożeńcy często wybierają romantyczną kaplicę pałacową na swoje ceremonie.

Pałac Haga

Rezydencja królewska znana wcześniej jako Pawilon Królowej (Drottningens paviljong) znajduje się w Solnie, ok. 6 km od Sztokholmu. W pałacu urodził się obecny król Szwecji, Karol XVI Gustaw, a od 2010 roku mieszka tu księżniczka koronna Wiktoria, która otrzymała pałac w prezencie ślubnym od premiera. Budowę zamku zlecił w 1802 roku ówczesny król Szwecji, Gustaw IV Adolf, a już 3 lata później obiekt został oddany do użytku.

Zamek Gripsholm

W miejscowości Mariefred nad jeziorem Melar, około 70 km na zachód od Sztokholmu, leży zamek królewski Gripsholm. Ten renesansowy zamek został zbudowany w 1380 roku przez Bo Jonssona Gripa. W zamku Gripsholm znajduje się szwedzka kolekcja portretów narodowych i artefaktów, również tych zrabowanych z  Polski. Zamek Gripsholm to także siedziba najwspanialszych apartamentów z czasów dynastii Wazów i jednego z najlepiej zachowanych XVIII-wiecznych teatrów. Zamek leży w pobliżu rezerwatu przyrody Gripsholms hjorthage, słynącego z dębów i danieli.

Zobacz również inne piękne pałace w Sztokholmie:

  • Pałac Hässelby – dawny dwór położony w zachodniej części Sztokholmu, jeden z najstarszych zachowanych budynków świeckich w stolicy Szwecji (XVII wiek). Obecnie obiekt jest udostępniany na imprezy, wesela i konferencje.
  • Pałac Karlberg – pałac położony przy kanale Karlberg w gminie Solna, w sąsiedztwie sztokholmskiej dzielnicy Vasastaden. Zbudowany w 1630 roku, obecnie mieści Akademię Wojskową Karlberg, lecz mimo to jest dostępny do zwiedzania. W parku pałacowym znajduje się miejsce pochówku psa króla Karola XII o imieniu Pompe.
  • Pałac Kristineberg – pochodzący z końcówki XVIII wieku pałac znajduje się sztokholmskiej dzielnicy Kristineberg w Kungsholmen. Część dawnego pałacu jest obecnie wykorzystywana jako siedziba szkoły podstawowej Kristinebergsskolan.
  • Zamek Djursholm – obiekt leży w gminie Danderyd, w obszarze miejskim Sztokholmu i obejmuje elementy budowlane z późnego średniowiecza. W latach 1508–1813 był własnością rodziny Banér, a obecnie pełni funkcję sali miejskiej, gdzie można wynająć salę bankietową na wesela, obiady, przyjęcia i śluby cywilne.

Sztokholm to miasto, w którym nie da się nudzić – bez względu na to, czy lubisz spędzać czas w muzeach, czy też wolisz zwiedzać zamki i kościoły. Zwiedzanie Sztokholmu warto więc dobrze zaplanować: możesz zacząć od największych atrakcji na Gamla stan lub odkrywać nieco mniej popularne lokalizacje. Widzimy się na pokładzie Unity Line!