Norwegia to nie tylko ojczyzna metalu, lecz również dobrego popu. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych przedstawicielek tego gatunku jest Sigrid, wokalistka i autorka piosenek, która zadebiutowała w wieku zaledwie 17 lat. Po ponad dekadzie na rynku muzycznym Sigrid ma na koncie 2 albumy, 3 EP-ki i kilkanaście singli, które królowały na europejskich i amerykańskich listach.

Kim jest Sigrid?

Sigrid Solbakk Raabe urodziła się 5 września 1996 roku w norweskim Ålesund. Na tle wielu innych gwiazd pop Sigrid wyróżnia się naturalnością i wrodzonym wdziękiem: na scenie często pojawia się w T-shircie, jeansach i trampkach, nie przesadza z makijażem, a włosy często wiąże w kucyk. Nic więc dziwnego, że Sigrid sprawia wrażenie dziewczyny z sąsiedztwa, której sława zdecydowanie nie uderzyła do głowy.

W 2013 roku ukazał się jej pierwszy singiel Sun, który przyniósł jej popularność w Norwegii, a międzynarodowy sukces odniosła dzięki utworowi Don’t Kill My Vibe (2017). Debiutancka płyta Norweżki ukazała się dopiero 6 lat po jej debiucie – do tej pory (2024) artystka nagrała dwa albumy, które ukazały się nakładem brytyjskiej wytwórni Island Records. Sigrid supportowała wielu znanych artystów, takich jak Oh Wonder, George Ezra czy Maroon 5.

Dyskografia Sigrid

Przed ukończeniem 26 lat Sigrid nagrała dwa albumy, które zyskały popularność nie tylko w rodzimej Norwegii, ale również w Wielkiej Brytanii czy USA. Dzięki singlom królującym na listach przebojów młodziutka gwiazda pop jest obecnie jedną z najbardziej rozpoznawalnych artystek norweskich na świecie.

Sucker Punch

Debiutancka płyta Sigrid pt. Sucker Punch ukazała się 8 marca 2019 roku. Album trafił na pierwsze miejsce norweskiej VG-listy, a także znalazł się w pierwszej piątce najlepiej sprzedających się albumów w Irlandii, Szkocji, Wielkiej Brytanii i USA. Sucker Punch był również notowany na dalszych miejscach na listach w Australii, Austrii, Belgii, Holandii, Francji, Niemczech, Szwecji i Szwajcarii. Za jego produkcję odpowiadają Martin Sjølie, Oscar Holter, Odd Martin Skålnes, Askjell Solstrand, Patrik Berger i Martin Stilling. Sigrid jest współautorką wszystkich piosenek.

Na płycie znalazło się 12 utworów, w tym 5 singli:

  1. Sucker Punch – trzeci singiel z albumu, wydany 4 października 2018 roku. Utwór był notowany na listach przebojów w Norwegii, Szkocji, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Belgii i Meksyku.
  2. Mine Right Now– ostatni singiel z płyty, który swoją premierę miał 3 maja 2019 roku. W zabawnym teledysku zamiast Sigrid (której nie udało się dotrzeć na czas) pojawił się reżyser Max Siedentopf.
  3. Basic
  4. Strangers – drugi singiel z płyty, który swoją premierę miał 10 listopada 2017 roku. Poza Norwegią singiel zajmował pierwsze miejsca na listach przebojów w Szkocji i Chorwacji oraz znalazł się w pierwszej dziesiątce list przebojów w Irlandii i Wielkiej Brytanii.
  5. Don't Feel Like Crying – czwarty singiel, wydany 17 stycznia 2019 roku. Sigrid wystąpiła z tą piosenką w amerykańskim programie The Late Show with Stephen Colbert.
  6. Level Up
  7. Sight of You
  8. In Vain
  9. Don't Kill My Vibe – pierwszy singiel z albumu, wydany 10 lutego 2017 roku. Ciekawostką jest, że Sigrid nagrała ten utwór również w języku simlish w ramach dodatku do gry The Sims 4.
  10. Business Dinners
  11. Never Mine
  12. Dynamite

How To Let Go

Trzy lata później, 6 maja 2022 roku, Sigrid wróciła z drugim albumem, który również dotarł do pierwszego miejsca norweskiej VG-listy. Płyta How to Let Go znalazła się też w notowaniach australijskich, belgijskich, niemieckich, irlandzkich, szkockich, szwajcarskich, brytyjskich i amerykańskich.

Standardowa wersja albumu obejmuje 12 utworów, natomiast w specjalnej edycji znalazły się dwie dodatkowe piosenki.

  1. It Gets Darktrzeci singiel, a zarazem utwór otwierający drugi album Sigrid, ukazał się 9 marca 2022 roku. Piosenka znalazła się również na ścieżce dźwiękowej do filmu animowanego Miss Kraken. Ruby Gillman.
  2. Burning Bridges – drugi singiel, wydany 25 sierpnia 2021 roku. Utwór opowiada o tym, że czasami trzeba odpuścić i spalić za sobą mosty.
  3. Risk of Getting Hurt
  4. Thank Me Later
  5. Mirror – główny singiel z albumu, który swoją premierę miał 26 maja 2021 roku. Jest to swego rodzaju hymn samoakceptacji, wyrażonej słowami I love who I see looking at me in the mirror.
  6. Last to Know
  7. Dancer
  8. A Driver Saved My Night
  9. Mistake Like You
  10. Bad Life – ostatni singiel z albumu ukazał się 21 kwietnia 2022 roku. W utworze Sigrid towarzyszy Oli Sykes, wokalista brytyjskiego zespołu rockowego Bring Me the Horizon. Jest to jedna z najchętniej słuchanych piosenek Sigrid, która ma ponad 16 milionów wyświetleń na YouTube i więcej niż 43 miliony odtworzeń na Spotify.
  11. Grow
  12. High Note
  13. Blue
  14. Everybody Says They’re Fine

10 ciekawostek o Sigrid

Chcesz wiedzieć więcej o Sigrid? Łap garść ciekawostek o jednej z największych gwiazd muzyki pop ze Skandynawii! Dowiedz się, jakich artystów słucha Norweżka, kim jest jej brat i kim byłaby, gdyby nie zajęła się muzyką.

    1. Czego słucha Sigrid?

W wywiadzie dla Soho House Sigrid przyznała, że jej inspiracje muzyczne to przede wszystkim scandipop oraz tacy artyści, jak Coldplay, Elton John, Fleetwood Mac i ABBA. Wśród jej ulubionych twórców znajdują się także Adele, Siv Jakobsen, Bigbang, HËXË, King Princess, Muna, Lizzy McAlpine, Novo Amor, Charli XCX, Arlo Parks, Wolf Alice i Lizzo. Z kolei w domu rodzinnym rodzice często puszczali jej muzykę Neila Younga, Joni Mitchell i Cheta Bakera.

    2. Sigrid uwielbia nagrywać covery

Dyskografia Sigrid to nie tylko autorskie piosenki, lecz również całkiem sporo coverów. Jednym z najbardziej znanych jest Everybody Knows z repertuaru Leonarda Cohena, który pojawił się na ścieżce dźwiękowej do filmu Liga sprawiedliwości. Norweżka nagrała też covery utworów Budapest George'a Ezry, Friends Justina Biebera & BloodPop, Alone Jessie Ware czy Bad Habits Eda Sheerana. A to tylko kilka przykładów – Sigrid naprawdę uwielbia nagrywać piosenki napisane przez innych artystów!

    3. Brat Sigrid też zajmuje się muzyką

Norweżka pochodzi z muzycznej rodziny – jej starszy brat, Tellef Raabe, również zajmuje się muzyką. Debiutancki album Idiographic wydał w 2016 roku: pochodzi z niego m.in. utwór Flying on the Ground. Jego młodsza siostra zdobyła jednak znacznie większą sławę w Norwegii i na świecie, a Tellef skupił się na nauce i uzyskaniu doktoratu z socjologii mediów.

    4. Zanim zaczęła śpiewać, uczyła się tańca

Sigrid tańczyła przez ok. 10 lat – uczęszczała na zajęcia baletu, tańca współczesnego, jazzu i hip-hopu. Artystka kocha taniec, ale nigdy nie uważała, że jej piosenki będą się nadawały do tworzenia choreografii na scenie. Bardziej naturalne jest dla niej po prostu… skakanie.

    5. Gdyby nie była piosenkarką…

… pracowałaby w Departamencie Kultury norweskiego rządu. Marzeniem Sigrid była praca w polityce i przez kilka miesięcy studiowała politologię na uniwersytecie. Jej ulubionymi przedmiotami w szkole były natomiast polityka i prawa człowieka.

    6. Pierwsza kupiona płyta

Pierwszym albumem, który Sigrid kupiła za własne pieniądze, był Mylo Xyloto (2011) zespołu Coldplay. Artystka do dziś ma sentyment do tego zespołu.

    7. Sigrid gra na dwóch instrumentach

Oprócz tego, że śpiewa, Norweżka gra również na fortepianie i gitarze. Na koncertach najczęściej zobaczymy ją przy mikrofonie, lecz w niektórych utworach Sigrid siada przy fortepianie (np. w wersji akustycznej Bad Life).

    8. Norweżka ma na koncie wiele nagród i nominacji

Za swój debiut Sigrid otrzymała wiele nagród: P3 Gull 2017, Spellemannprisen 2017, EBBA 2018, BBC Sound of 2018 i Musikkforleggerprisen 2018. Zdobyła również statuetki P3 Gull 2018 za piosenkę Strangers, MTV Europe Music Awards 2019 za najlepszy norweski występ, Spellemannprisen 2019 dla najlepszego artysty i najlepszego artysty pop, NME Awards 2022 za najlepszą współpracę (z Griff) i MTV Europe Music Awards 2022 za najlepszy nordycki występ. Oprócz tego artystka ma na koncie wiele nominacji.

    9. Sigrid chętnie współpracuje z innymi artystami

W dyskografii Norweżki znajdują się zarówno solowe utwory, jak i udane kolaboracje. Sigrid szczególnie upodobała sobie współpracę z brytyjskimi artystami – utwór Head on Fire stworzyła wspólnie z Griff, a w Bad Life towarzyszy jej Bring Me The Horizon.

    10.Sigrid nie śpiewa po norwesku

Podobnie jak wiele innych skandynawskich artystek Sigrid zasłynęła piosenkami po angielsku, które są bardziej uniwersalne i mają większe szanse na zdobycie międzynarodowego rozgłosu. Choć w jej repertuarze znajduje się wersja Don’t Kill My Vibe w języku Simów, próżno szukać utworów śpiewanych w rodzimym języku. Jeśli chcesz posłuchać Sigrid po norwesku, polecamy krótką lekcję norweskiego, którą artystka nagrała dla Capital FM.