Samodzielna nauka języków skandynawskich - jak się do tego zabrać?
-
Danish language and culture
Aby uczyć się języków obcych, wcale nie trzeba korzystać ze szkoleń i kursów, choć oczywiście jest to nadal jeden z najpopularniejszych sposobów nauki. Trzeba jednak pamiętać, że nawet najlepszy kurs wymaga dużego nakładu pracy własnej. Ten wpis jest dla Ciebie, jeśli od pewnego czasu uczysz się języków skandynawskich lub dopiero planujesz rozpocząć naukę norweskiego, duńskiego albo szwedzkiego. Sprawdź nasze sprawdzone sposoby i zapoznaj się z godnymi uwagi pomocami naukowymi.
Ogólne porady dla uczących się języków obcych
W nauce języka najważniejsza jest immersja, czyli zanurzenie się w języku i otaczanie się nim na co dzień. Najlepiej uczyć się języka, który nas fascynuje, bo przecież nie ma nic przyjemniejszego niż codzienny kontakt z czymś, co sprawia nam radość!
Jak otoczyć się językiem?
- Zrezygnuj z lektora – oglądasz skandynawski film na Netfliksie? Kombinuj z ustawieniami i zapomnij o polskim lektorze. W ten sposób nie tylko zapewnisz sobie rozrywkę, ale też będziesz osłuchiwać się z językiem. Możesz również zdecydować się na napisy albo dubbing po duńsku, norwesku lub szwedzku. Ciekawą opcją jest też wtyczka do Chrome Learning Languages with Netflix, która umożliwia włączenie napisów w dwóch językach równocześnie.
- Oglądaj bajki dla dzieci – dzięki temu, że stosuje się w nich proste zwroty, doskonale sprawdzają się podczas nauki języków obcych na poziomie podstawowym.
- Zmodyfikuj swoje zwyczaje – codziennie rano czytasz wiadomości w internecie? Nie zapomnij odwiedzać skandynawskich serwisów informacyjnych!
- Angażuj wszystkie zmysły – pisz, czytaj, słuchaj i mów: możesz prowadzić dziennik w języku obcym, czytać artykuły i książki, słuchać skandynawskiej muzyki i radia online oraz znaleźć w internecie znajomych, z którymi poćwiczysz wymowę.
- Opisuj przedmioty codziennego użytku – przygotuj karteczki z obcojęzycznymi nazwami domowych sprzętów/wykonywanych codziennie czynności i porozklejaj je w całym domu.
- Zmień język w telefonie i skrzynce mailowej – świetna opcja dla osób, które już trochę znają język obcy.
W nauce języków najważniejsza jest systematyczność. Pamiętaj więc, by każdego dnia obejrzeć choć jeden odcinek skandynawskiego serialu czy przeczytać newsy. Nowe słówka i zwroty zapisuj na fiszkach – możesz je robić tradycyjnie (na papierze) lub korzystać z aplikacji, takich jak Anki czy Quizlet. Warto też zainstalować aplikacje do nauki języków obcych, na przykład Duolingo czy Memrise.
Nauka norweskiego w domu
Szukasz pomysłów na samodzielną naukę norweskiego? Poniżej znajdziesz materiały online i tradycyjne, które pomogą Ci zrealizować marzenie o znajomości tego języka skandynawskiego. To oczywiście tylko kilka przykładów – podczas poszukiwań z pewnością trafisz na kolejne propozycje.
Materiały online do nauki norweskiego
- Norsklærer Karense – ucząc się norweskiego z pewnością trafisz na Karense Foslien (i to prędzej niż później). Ta sympatyczna Norweżka od kilkunastu lat zajmuje się nauką norweskiego, a w ramach pomocy oferuje podcasty i prowadzi znany kanał na YouTube, który subskrybuje już prawie 100 tysięcy osób.
- NRK – norweska telewizja publiczna i radio, czyli najlepsze miejsce do codziennego kontaktu z językiem. Możesz tu czytać i oglądać wiadomości, słuchać radia i być na bieżąco z tym, co dzieje się w Norwegii. Niestety nie wszystkie materiały są dostępne dla osób z innych krajów, ale to i tak wciąż duża oferta programów.
- Pålogga – podcast dostępny na NRK, który skupia się na opowiadaniu historii zaczerpniętych z internetowego życia.
- Oppdatert – jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się dzieje na świecie, a przy okazji osłuchiwać się z norweskim, nie ma lepszego podcastu niż Oppdatert.
- Musikkrommet– podcast dla miłośników muzyki prowadzony przez dziennikarza muzycznego Sandeepa Singha.
- Forvo.com – strona, na której można sprawdzić prawidłową wymowę norweskich słówek.
- Grammatikk.com – świetna strona dla osób potrzebujących pomocy z gramatyką. Na Grammatikk znajdziesz dokumenty PDF z objaśnieniami norweskiej gramy, słownictwa i wymowy.
- Norsksidene.no – coś dla tych, którzy nie lubią uczyć się gramatyki. Interaktywne ćwiczenia to znacznie większa frajda niż wypełnianie zadań w podręczniku.
- Yrkesnorsk.no – platforma oferuje słownictwo z różnych działów, m.in. życie codzienne, praca, święta, pory roku, kultura czy tradycje.
- NAOB.no – internetowy Słownik Akademii Norweskiej to nieocenione źródło definicji i odmiany norweskich słówek. Znajdziesz tu także fonetyczny zapis każdego słowa.
- Nocna Sowa– strona prowadzona przez Polaków uczących norweskiego w Oslo. Oprócz ciekawych artykułów blogowych znajdziesz tu również ćwiczenia gramatyczne wraz z wyjaśnieniami po polsku.
Materiały tradycyjne do nauki norweskiego
- Troll 1 i Troll 2 – najpopularniejszy podręcznik do nauki gramatyki, który zawiera zarówno teorię, jak i ćwiczenia z kluczem. Część pierwsza jest adresowana do osób na poziomie podstawowym, a druga dla średnio zaawansowanych.
- Anatomia Norweskiego– podręcznik do samodzielnej nauki gramatyki autorstwa założycieli Nocnej Sowy. Niestety obecnie nakład książki jest wyczerpany, ale można ją czasem znaleźć na facebookowych grupach, OLX i Allegro. Dobra wiadomość jest taka, że autorzy pracują nad e-bookiem.
- Podręczniki do nauki norweskiego – jeśli chcesz się uczyć norweskiego z podręcznikiem, do najpopularniejszych zaliczamy Ny i Norge, På vei, Stein på stein i Med Tusen Ord. Znajdziesz w nich m.in. scenki, dialogi i użyteczne wyrażenia. Wiele z nich oprócz podręcznika zawiera również ćwiczenia i płyty CD.
- Gotowe fiszki, rozmówki i ćwiczenia – jeśli wolisz tradycyjne fiszki od tych elektronicznych, możesz nabyć gotowe zestawy przygotowane dla uczniów na określonym poziomie. Znajdziesz je na przykład w ofercie wydawnictwa Edgard, które oferuje również kursy norweskiego do przerabiania w domu (książka+CD).
-
Child girl student with book against the Danish flag background
-
snakkar du nynorsk
-
talar du svenska nauka szwedzkiego
Samodzielna nauka duńskiego
W nauce języka duńskiego chyba najbardziej problematyczna jest wymowa. Ważne więc, by posiłkować się dobrymi materiałami, które kształtują zarówno słuch, jak i mowę. Poniżej znajdziesz kilka ciekawych propozycji.
Materiały online do nauki duńskiego
- Det perfekte offer – 3-sezonowy duński podcast dla miłośników tematów medycznych. Jego tematem przewodnim są nadużycia lekarzy i terapeutów w stosunku do pacjentów.
- Hjernekassen – podcast dla fanów ciekawostek. Każdy odcinek skupia się na innym zagadnieniu, takich jak morderstwa partnerów, jaskra, język migowy, umysły kryminalistów, runy i wiele innych.
- Onde Anna – podcast skupiający się na okresie XVI i XVII wieku, kiedy to ok. 1000 duńskich kobiet oskarżono o czary i spalono na stosie. Duńska pisarka Olga Ravn przeszukuje teksty z tamtego czasu i akta sądowe, by znaleźć odpowiedzi na pytanie „dlaczego?”.
- Ordnet.dk – internetowy słownik języka duńskiego, który zawiera znaczenie i odmianę poszczególnych słów. Jego zaletą jest również możliwość odsłuchania wymowy.
- Fjern-uv.dk – strona zawiera duńską teorię i ćwiczenia, a także zadania trenujące słuchanie i czytanie.
- Dansk her og nu – idealna strona dla osób lubiących ćwiczenia interaktywne. Znajdziesz tu ćwiczenia gramatyczne, zadania na rozumienie ze słuchu czy słownictwo przydatne na co dzień.
- Vores fællessprog – ciekawa strona dla miłośników języków obcych, która przedstawia gramatykę duńskiego, ukazując różnice między nim a innymi językami.
- DR.dk – strona duńskiego nadawcy radiowo-telewizyjny to miejsce, w którym możesz poczytać wiadomości (Nyheder), pooglądać telewizję (DRTV) czy posłuchać radia (DR LYD).
Materiały tradycyjne do nauki duńskiego
- Troll 1 i Troll 2 – te świetne podręczniki do gramatyki powstały dla osób uczących się duńskiego, norweskiego i szwedzkiego. Dla każdego języka wydawnictwo słowo/obraz/terytoria przygotowało po dwie książki – na poziomie podstawowym i średnio zaawansowanym. Znajdziesz tu zarówno teorię, jak i ćwiczenia z kluczem, dlatego to obowiązkowe podręczniki do duńskiej gramy dla osób uczących się samodzielnie.
- Podręczniki do nauki duńskiego – na rynku dostępnych jest kilka interesujących książek, np. Repetytorium od A do Z autorstwa Mai Król, Duński. Direct Communication Method Mariusza Włocha, Podstawy gramatyki języka duńskiego z ćwiczeniami Eugeniusza Rajnika czy 100 duńskich słówek. Ilustrowany słownik duńsko-polski, polsko-duński.
- Materiały od wydawnictw językowych – jeśli szukasz kursu podstawowego w formie książki i płyty CD, zajrzyj do oferty wydawnictwa Edgard, która w przypadku języka duńskiego nie jest szczególnie okazała, lecz zawiera kilka ciekawych pozycji.
Nauka szwedzkiego w domu
Czas na szwedzki! Jeśli ten język skradł Twoje serce, koniecznie sprawdź najciekawsze materiały internetowe i tradycyjne, które pozwolą Ci lepiej poznać ojczysty język Astrid Lindgren. Zapewniamy mnóstwo wartościowych źródeł na wiele godzin efektywnej nauki!
Materiały online do nauki szwedzkiego
- Nyheter på lätt svenska – wiadomości na SVT przygotowane specjalnie z myślą o osobach uczących się szwedzkiego.
- SVT Play – strona internetowa szwedzkiej telewizji publicznej, gdzie znajdziesz mnóstwo ciekawych programów, zarówno rozrywkowych, jak i politycznych.
- Sveriges Radio – na tej stronie można za darmo posłuchać szwedzkiego radia i osłuchiwać się z językiem oraz odkrywać szwedzkich artystów.
- Dumma människor – podcast psychologiczny skupiający się na mechanizmach ludzkiego zachowania.
- Ursäkta– zabawny podcast, którego prowadzący opowiadają o wydarzeniach z własnego życia, skupiając się na kompromitujących szczegółach.
- Snacka snyggt– podcast dla tych, którzy chcą poznać od podszewki sztukę konwersacji, dyskusji i negocjacji.
- P3 Dokumentär– w tym podcaście posłuchasz o najważniejszych wydarzeniach ostatnich dekad, które dotyczą nie tylko Szwecji, ale też innych krajów.
- P3 Musikdokumentär– podcast muzyczny opowiadający o najsłynniejszych muzykach z całego świata, takich jak Bruce Springsteen, Kate Bush czy Janis Joplin.
Materiały tradycyjne do nauki szwedzkiego
- Troll 1 i i Troll 2 – osoby uczące się szwedzkiego w domu powinny zaopatrzyć się w ten zestaw podręczników do gramatyki. Pierwsza część zawiera teorię i praktykę na poziomie podstawowym, natomiast część druga jest przeznaczona dla osób na poziomie średnio zaawansowanym. Dobrym podręcznikiem do szwedzkiej gramatyki jest również Form i Fokus.
- Podręczniki do nauki szwedzkiego – jeśli lubisz się uczyć w sposób tradycyjny, zaopatrz się w dobre podręczniki do szwedzkiego, np. Mål, Rivstart, På svenska! czy Svenska utifrån.
- Materiały od wydawnictw językowych – w ofercie wydawnictwa Edgard można znaleźć kilka ciekawych pozycji do samodzielnej nauki. Opcja dla tych, którzy preferują naukę w formie kursu (książka+CD). W ofercie dostępne są również rozmówki.
W nauce języka nieocenione są też media społecznościowe szkół językowych – szkoły uczące języków skandynawskich bywają bardzo aktywne na Facebooku, Instagramie, YouTubie i TikToku. Obserwując profile takich szkół, jak Mester, Trolltunga czy Speak Norsk możesz liczyć na codzienną dawkę językowych ciekawostek.