-
czerwone rowery przed budynkiem
Weekendowy rejs do Szwecji? Tylko na rowerze! Kamienny krąg Ales Stenar, średniowieczne miasteczka, kolorowe stugi i nadmorskie krajobrazy – do wszystkich tych miejsc dojedziesz bezpiecznymi trasami rowerowymi.
Ystad – Ales Stenar (18 km)
To trasa wzdłuż północnego wybrzeża Bałtyku biegnąca ze średniowiecznego miasteczka Ystad (dokąd pływają promy ze Świnoujścia do Szwecji) do Ales Stenar. Kamienny krąg w kształcie statku o długości 67 metrów i szerokości 19 metrów położony jest na szczycie 37-metrowego klifu. Obiekt do dziś pozostaje zagadką dla archeologów. Wciąż nie ustalono jego przeznaczenia, ani epoki, w której powstał.
Ystad – Lund (57 km) – Landskrona (106 km)
Na tej trasie czekają trzy punkty kulminacyjne. Pierwszym jest miasteczko portowe Ystad (sprawdź także bilety promowe do Szwecji) znane z największej średniowiecznej starówki w Skandynawii. Kolejnym jest miasto uniwersyteckie Lund, w którym na szczególną uwagę zasługuje katedra z 1145 roku. To najchętniej odwiedzany obiekt sakralny w całej Szwecji. Każdego roku świątynia przyciąga ponad 700 000 turystów z całego świata. Największymi atrakcjami katedry jest zegar astronomiczny z 1380 roku i tajemniczy posąg olbrzyma obejmującego jeden z filarów. Trasa kończy się w nadmorskiej Landskronie. Znajduje się tam potężna XVI-wieczna cytadela, która jest jednym z najlepiej zachowanych obiektów tego typu w Skandynawii. Co ciekawe, w cytadeli obowiązuje zakaz wprowadzania… łosi. Obowiązuje od 1591 roku, po tym jak jedna z uczt zakończyła się tragicznie dla oswojonego łosia, który należał do znanego astronoma Tycho Brahe.
Ystad – Hӧllviken (63,5 km)
Ystad z Hӧllviken łączy malownicza trasa rowerowa wzdłuż południowego wybrzeża Szwecji. Będąc w Ystad, warto zwiedzić jego doskonale zachowaną średniowieczną starówkę. Do dziś może ona pochwalić się XIII-wiecznym układem uliczek i całym mnóstwem szachulcowych kamienic. Koronną atrakcją Hӧllviken jest wioska wikingów, w której wiernie rekonstruuje się życie dawnych wojowników z Północy. W sezonie skansen pełen jest mieszkańców, w warsztatach rzemieślników tętni życie, a przy gwarnym nabrzeżu cumują drakkary.
-
para na rowerach na plaży
-
stugi w Skanor
-
kobieta z rowerem przy wodzie
Ystad – Malmӧ (64,7 km)
To szlak rowerowy, który łączy średniowieczne Ystad z Malmӧ, jednym z najnowocześniejszych miast Skandynawii. Od 2005 roku wizytówką tej metropolii jest 189-metrowy wieżowiec Turning Torso, którego bryła przypomina skręcony korpus. Tuż obok widowiskowego drapacza chmur znajduje się równie imponujący most Øresund. Niezwykła budowla mierzy aż 8 kilometrów długości i można nią przejechać nad cieśniną Sund wprost do Kopenhagi. Malmӧ mile zaskoczy również amatorów klasycznej architektury. Na starym rynku Stortoget znajduje się wielokrotnie przebudowywany ratusz z 1546 roku, którego obecną fasadę śmiało można nazwać renesansowym dziełem sztuki. Warto również odwiedzić twierdzę Malmӧhus. Wybudowana została w średniowieczu. Jednak wielokrotne przebudowy sprawiły, że dziś jest jednym z najlepiej zachowanych renesansowych zamków w Skandynawii.
Ystad – Ales Stenar (18 km) – Simirshamn (50 km) – Kivik (69, 4 km)
Trasa rowerowa biegnie wzdłuż spektakularnego wybrzeża południowej Szwecji. Szlak zaczyna się w porcie w Ystad. Tutaj zdecydowanie warto poświęcić parę chwil na odwiedzenie XIII-wiecznej starówki tego miasta, która słynie z pięknych szachulcowych kamieniczek. 18 km dalej czeka kamienny krąg Ales Stenar położony na szczycie 37-metrowego klifu. Obiekt do dziś stanowi zagadkę dla archeologów. Podobnie jak tajemniczy grobowiec w Kiviku. 8 kamiennych tablic z rytami pochodzącymi nawet sprzed 3 000 lat. Co ciekawe, istnienie tego miejsca odkryto dopiero w 1748 roku. Po drodze do Kiviku warto odpocząć w miasteczku rybackim Simrishamn, gdzie znajduje się niewielka starówka ze średniowiecznym kościołem św. Mikołaja oraz niezwykłej urody port.
Do południowej Szwecji najłatwiej dostaniesz się promem ze Świnoujścia. Zapoznaj się z ofertą rowerową Unity Line na promy do Szwecji.