-
dziewczyny na rowerach na nabrzeżu
Lagom to szwedzka filozofia, oznaczająca życie w równowadze i harmonii. Kładzie się tu nacisk na: zdrowe odżywianie, zachowanie równowagi między pracą, a odpoczynkiem oraz aktywność fizyczną. Turystyka rowerowa świetnie więc wpisuje się w takie podejście.
W Szwecji jeździ się rowerem przez cały rok. Jest to niezwykle popularny i lubiany środek transportu. Dlaczego? Po pierwsze dlatego, że jest przyjazny dla środowiska. Po drugie dlatego, że w Szwecji niezwykle łatwo się nim poruszać. W kraju funkcjonuje świetnie rozbudowana sieć dróg rowerowych. Swoje ścieżki posiada, praktycznie, każda szwedzka miejscowość.
Warto wspomnieć, że linia brzegowa Szwecji to ponad 60 tysięcy kilometrów, wspaniałych widoków. Trasy rowerowe, które przebiegają wzdłuż niej, są szczególnie pięknie i naprawdę warte naszej uwagi.
Nadmorska trasa nr 1: Kattegattleden
Liczy niemal 400 km i została oddana do użytku w 2014 roku. Biegnie brzegiem cieśniny Kattegat, łącząc miasta Helsingborg i Göteborg. W 2018 roku zdobyła tytuł najlepszej ścieżki rowerowej w Europie! Jest podzielona na 8 odcinków, które odpowiadają średnim, dziennym dystansom.
Na podróżujących czeka tu wiele atrakcji zarówno przyrodniczych, jak i historycznych. Szlak ciągnie się wzdłuż przepięknych plaż, lasów i interesujących miejscowości. W Helsingborgu warto zobaczyć m.in. średniowieczną twierdzę Kärnan i Zamek Sofiero, znany z przepięknych ogrodów. Varberg to miasteczko, które ma długie tradycje uzdrowiskowe. Tu trzeba odwiedzić piękną, zabytkową saunę Kallbadhuset oraz – położoną na klifie – średniowieczną fortecę w której mieści się obecnie hostel. W Göteborgu, drugim co do wielkości mieście Szwecji, nie można narzekać na brak atrakcji.
Prócz światowej klasy muzeów, znajduje się tu największy lunapark w Skandynawii – Liseberg, przepiękny Ogród Botaniczny i bajkowy Dom Skrzatów (Tomtehuset).
Podczas planowania przejazdu tą trasą, warto odwiedzić stronę: kattegattleden.se/en – znajdziemy tu wyczerpujące informacje dotyczące samego szlaku, opisy poszczególnych odcinków trasy, najważniejsze atrakcje turystyczne, rodzaj drogi i nawierzchni, poziom trudności, wskazówki na temat zaplecza noclegowo–gastronomicznego itp.
Nadmorska trasa nr 2: Sydostleden
Szlak liczy 274 km, podzielony jest na 7 odcinków i łączy Växjö z Simrishamn. Początkowo, biegnie krainą jezior regionu Blekinge–Kronoberg. W mieście portowym Karlshamn, trasa rowerowa dochodzi do Bałtyku i prowadzi dalej wzdłuż wybrzeża.
Do ciekawszych przystanków na szlaku z pewnością należy Åhus. Jest to jedno z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast Szwecji. Znajduje się tu rozlewnia znanej wódki Absolut. Miasteczko słynie też z miejscowego przysmaku – wędzonego węgorza. Warto zatrzymać się również w Kivik, zwanym „krainą jabłka”.
W okolicznych sadach rośnie aż 70 gatunków jabłoni. Nic więc dziwnego, że miejsce to słynie z pysznego cydru i szarlotki.
Planując przejazd tą trasą, koniecznie zajrzyjcie na stronę: sydostleden.se/en
Nadmorska trasa nr 3: Sydkustleden
Najmłodszy ze szlaków rozciąga się od Simrishamn do Helsingborga. Otwarto go w 2019 roku, liczy 270 km i jest podzielony na 6 odcinków. Szlak jest niezwykle ciekawy, gdyż przebiega wzdłuż takich miejscowości jak: Ystad, Trelleborg, Malmö czy Landskrona. Na wschodzie łączy się z trasą Sydostleden, a na zachodzie z Kattegattleden.
Co ciekawego znajdziemy na trasie? Simrishamn i Skillinge to malowniczo położone miasta portowe. Obowiązkowo trzeba odwiedzić też, położony w pobliżu Kåseberga, tajemniczy krąg Ales Stenar. W Ystad będzie niepowtarzalna okazja, aby podziwiać zabytkową zabudowę szachulcową. Trelleborg to miasto, w którym pamięć o Wikingach jest wciąż żywa. Koniecznie trzeba tu odwiedzić – Trelleborgen – fortecę Wikingów w której znajduje się też muzeum poświęcone tym wojownikom.
Tętniące życiem Malmö, zachwyci unikalnym połączeniem tradycji i nowoczesności. W Landskronie zaś, znajduje się słynna Cytadela, która niegdyś czuwała nad szlakiem handlowym cieśniny Sund. W tym miejscu warto pomyśleć o przeprawie na wyspę Ven. Jej idylliczny krajobraz przywołuje sielskie obrazy dzieciństwa, jakby żywcem wyjęte z kart Dzieci z Bullerbyn Astrid Lindgren.
Więcej szczegółów na temat tej trasy znaleźć można pod linkiem: sydkustleden.se/en
Ważne miejsca
Bardzo ważnym miejscem, z punktu widzenia mieszkańców Polski, jest wspomniane już miasto/port Ystad. Dzięki promom kursującym w systemie wahadłowym, jest to dla nas swoista brama do Skandynawii. Na jednostkach Skania i Polonia, wygodnie i bezpiecznie można dotrzeć do Szwecji lub wrócić do Polski. I to 2 razy dziennie! Nie bez znaczenia dla wszystkich rowerzystów jest fakt, że rowery na promach Unity Line przewożone są za darmo!
Ceny przejazdu dla osób indywidualnych zaczynają się już od 387 pln za rejs z kabiną i prowiantem na drogę.
Dla osób zorganizowanych w team min. 20 osób stworzono ofertę grupową.
Wszystko oczywiście na dwóch kółkach z profesjonalnym, rowerowym przewodnikiem.
Informacje o ofercie grupowej: https://www.unityline.pl/oferty/oferty-grupowe/wyjazdy-aktywne/rowerowy-raj-grupowa-nowa
Jeszcze w sierpniu zapraszamy cyklistów na nasze najnowsze wycieczki: Kopenhaga na rowerze! i Rowerem przez Szwecję
-
dziewczyny na rowerze nad morzem piękna pogoda
-
radosna para na tandemie
-
szczęśliwi ludzie na rowerze pomost
Informacje praktyczne
Poniżej – garść przydatnych porad dla wszystkich, którzy planują rowerową wyprawę po Szwecji.
Rowery – najlepiej, jeżeli są wyposażone w sakwy. Całodzienna jazda z plecakiem jest mało komfortowa, a czasami bywa wręcz niebezpieczna. Warto mieć też ze sobą zapasową dętkę, zestaw naprawczy do łatania dziur oraz pompkę. Jeśli natomiast nie mamy swojego roweru, nie ma żadnego problemu! Wypożyczymy go w każdej większej miejscowości.
Kaski – są jak najbardziej rekomendowane. W zasadzie wszyscy szwedzcy rowerzyści jeżdżą w kaskach lub specjalnych kołnierzach, które stanowią swoistą poduszkę powietrzną dla głowy.
Kamizelki odblaskowe – warto je nosić, ze względu na zmienną pogodę.
Zakupy– sklepy otwarte są przez cały tydzień. Podobnie jest z punktami gastronomicznymi. Wymiana waluty nie jest konieczna, ponieważ wszędzie przyjmowane są płatności bezgotówkowe. W Szwecji pojawia się coraz więcej sklepów, które w ogóle nie przyjmują gotówki. Warto zapamiętać, że takie punkty oznaczone są napisami kontantfri albo cash free.
Pogoda – bywa kapryśna. Dlatego najlepiej przygotować się na wszystko: słońce, mobilizujący wiatr, a także odświeżający deszcz.
Woda – w każdym kranie w Szwecji woda jest zdatna do picia!
Jedzenie
W sklepach kupimy zwykle to samo, co w Polsce. Ceny mogą być jednak nieco wyższe. Z typowo szwedzkich specjałów, których trzeba spróbować, należy polecić słodkości: Kanelbulle (bułeczki cynamonowe) iSemla (bułkę wypełnioną bitą śmietaną). Można skosztować też Smorgos, czyli różnego rodzaju kanapek. Ciekawostką jest fakt, że bywa z nich robiony nawet tort – tzw. Smörgåstårta.
Warto napisać o jeszcze jednej słodkości – pysznej czekoladzie Marabou. Może być ona naszym pierwszym odkryciem, typowo szwedzkiego smaku. Dlaczego? Ponieważ możemy ją kupić już w drodze do Szwecji – na pokładzie promu Skania lub Polonia.
Odważni mogą skosztować Gravad lax, czyli marynowanego łososia. A bardzo odważnym polecić można Surströmming, czyli słynnego sfermentowanego śledzia o specyficznym zapachu i smaku. Uwaga! Jego woń wyczuwalna jest z kilkudziesięciu metrów!
Kawa – Szwedzi są narodem, który plasuje się w europejskiej czołówce jeśli chodzi o spożycie kawy. Picie tego – aromatycznego napoju – celebruje się w trakcie specjalnej przerwy w pracy lub w domu, zwanej Fikka (od szwedzkiego zdrobnienia kawy). Z racji tak wielkiej popularności, kawa w Szwecji jest naprawdę przepyszna.
Noclegi – dla miłośników dwóch kółek, dostępna jest pełna oferta noclegowa. Poczynając od kempingów, skończywszy na hotelach wysokiej klasy. Jeśli jednak chcemy być bliżej przyrody i nie przeszkadza nam spanie w namiocie, to można skorzystać z Allemansrätten. Jest to prawo wszystkich ludzi do korzystania z dóbr natury. Zgodne z nim, każdy może spacerować po lasach, chodzić po górach, pływać w jeziorach, a także zbierać grzyby, kwiaty i owoce (na własny użytek). Można także biwakować niemal w każdym miejscu pod warunkiem, że zachowujemy odległość 150 m od najbliższego domostwa. Pamiętajmy, że taki nocleg możliwy jest tylko na jedną noc.
Transport rowerów
W Szwecji można przewozić rowery w pociągach regionalnych. W Skanii jest to sieć Skanetraffiken. Pociągi tej regionalnej sieci (Pagan) rozpoznać można po fioletowym kolorze.
Należy pamiętać, że jeden pociąg zabiera maksymalnie 12 rowerów. Warto kupować bilet grupowy, gdyż cena jest wtedy najbardziej korzystna. Skanetraffiken to także autobusy miejskie. Te żółte, zwykle posiadają z tyłu bagażnik na 2 rowery. Możemy tam zawiesić nasze jednoślady (zdejmując z nich wcześniej sakwy). Pamiętajmy jednak, że robimy to na własną odpowiedzialność.
Dojazd do Szwecji – najwygodniej jest wybrać linie promowe Unity Line. Terminal promowy znajduje się blisko Stacji PKP w Świnoujściu. Dzięki temu, łatwo możemy przywieźć rower nawet z najdalszego zakątka Polski. Rozkład promów jest bardzo dobrze zsynchronizowany z kursowaniem pociągów – zarówno do, jak i ze Świnoujścia.
Prom nocny Skania odpływa o godzinie 23:00 i jest w Ystad już o 6:30. Prom dzienny Polonia wypływa o godzinie 13:00, a w Ystad jest o 20:15. Kursy promów z Ystad wyglądają podobnie. O godzinie 22:00 odpływa nocny prom do Świnoujścia, a o 13:30 prom dzienny. Ceny przejazdu zaczynają się już od 344 zł za rejs (z kabiną i prowiantem na drogę w obie strony).
Zapoznaj się z rowerową ofertą:
● wycieczka Rowerem przez Szwecję
Tomasz Olechwir (pilot, przewodnik, organizator turystyki)