Odense, znane jako miejsce narodzin Andersena, to trzecie pod względem wielkości miasto Danii, zaraz po Kopenhadze i Aarhus. Położone na wyspie Fionia, u ujścia Odense Fjord, jest zaliczane do grona najstarszych duńskich miast. Co warto zobaczyć w Odense? Sprawdź najciekawsze atrakcje turystyczne i wybierz się w wyjątkową podróż do Miasta Andersena!

Muzeum Andersena w Odense

Jedną z największych atrakcji Odense jest Muzeum Andersena. To właśnie w tym mieście 2 kwietnia 1805 roku przyszedł na świat Hans Christian Andersen, najsłynniejszy baśniopisarz na świecie, autor takich baśni, jak „Calineczka”, „Brzydkie kaczątko”, „Dziewczynka z zapałkami”, „Królowa Śniegu”, „Księżniczka na ziarnku grochu” czy „Mała Syrenka”. W Odense znajdziemy kilka atrakcji turystycznych poświęconych Andersenowi:

  • Dom Andersena (H.C Andersens Hus) – nowy obiekt otwarty w 2021 roku i zaprojektowany przez znanego japońskiego architekta Kengo Kumę składa się z przestrzeni wewnętrznych i zewnętrznych o łącznej powierzchni 12 600 m2. Dwie trzecie muzeum znajduje się pod ziemią i jest otoczone baśniowym ogrodem, który w miesiącach letnich wypełnia się kolorowymi kwiatami i zielonymi zakątkami. Henrik Lübker stwierdził, że „Dom Andersena nie mówi o Andersenie – mówi JAK Andersen”. To wymarzone miejsce dla małych i dużych miłośników baśni.
  • Dom przy Hans Jensens Stræde 43-45 – ten żółty dom jest uznawany za miejsce urodzenia Andersena. W rzeczywistości nie ma żadnej dokumentacji wskazującej, gdzie dokładnie urodził się baśniopisarz, jednak w 1868 roku wyznaczono właśnie ten budynek. Dom został kupiony przez miasto Odense w 100. rocznicę urodzin Andersena (1905), a 3 lata później otwarto w nim pierwsze muzeum, które stopniowo rozbudowywano.
  • Dom rodzinny Andersena (H.C. Andersens Barndomshjem) – na Munkemøllestræde, w pobliżu katedry w Odense, mieści się mały żółty dom z muru pruskiego, w którym Andersen mieszkał z rodzicami od 2. do 14. roku życia. Dom jest udostępniony do zwiedzania od 1930 roku.
  • Ville Vau – kraina baśni i czarów, zaprojektowana z myślą o najmłodszych, składa się z różnych stref zabawy, wypełnionych rekwizytami i pięknymi kostiumami, z których można korzystać bezpłatnie. Ville Vau znajduje się w Domu Andersena.
  • Rzeźby z baśni Andersena – w całym Odense można znaleźć 16 rzeźb nawiązujących do postaci wykreowanych przez Andersena. Szukaj ich w parkach, na ulicach i w zaułkach!

Katedra św. Kanuta w Odense

Konsekrowana w 1499 roku katedra św. Kanuta (Sankt Knuds Domkirke lub Odense Domkirke) jest uznawana za jeden z najpiękniejszych przykładów architektury gotyckiej w Danii. Katedra nosi wezwanie św. Kanuta IV, duńskiego króla (1080-1086), który został zamordowany w kościele św. Albana w Odense. Przy grobie króla zdarzały się cuda, dlatego w 1095 roku ekshumowano jego szczątki i przeniesiono je do nowego kościoła. Gotycka świątynia jest mauzoleum grobowym królów Danii, a oprócz św. Kanuta, pochowani zostali tu również Eryk III, Jan II Oldenburg z żoną królową Krystyną saską oraz król Chrystian IV Oldenburg z żoną królową Izabelą Habsburg. Na szczególną uwagę zasługuje ołtarz ze złoconego drewna wykonany w latach 1515-1525 przez Clausa Berga, rzeźbiarza z Lubeki. Trzyczęściowy późnogotycki ołtarz w katedrze w Odense to najważniejsze dzieło artysty. Podczas przebudowy w latach 80. XVI wieku do katedry dobudowano wieżę – ma ona 63 metry wysokości i jest jednym z najwyższych budynków w Odense.

Kościół św. Jana i Zamek w Odense

Kościół św. Jana (Sankt Hans Kirke) to luterańska świątynia z 1295 roku wzniesiona przez joannitów, czyli katolicki zakon rycerski. W 1536 roku przejęli go protestanci, a swój obecny wygląd świątynia zawdzięcza renowacji przeprowadzonej w latach 1878-1880. W tym czasie wzniesiono malowidło ołtarzowe autorstwa Carla Blocha, którego motywem przewodnim jest modlitwa w Getsemani. To właśnie w tym kościele został ochrzczony Hans Christian Andersen.

Kościół św. Jana znajduje się w pobliżu zamku w Odense (Odense Slot), który również należał pierwotnie do klasztoru joannitów (1280-1536). Następnie zamek był własnością króla oraz rezydencją szeryfa, gubernatora i administracji miejskiej, a od 1907 roku jego właścicielem jest gmina Odense. W latach 1816-1847 zamek Odense był siedzibą nowego gubernatorstwa Fionii, gdzie rządzili zmieniający się książęta koronni. Ich obecność sprawiła, że ​​Odense nazwano Małą Kopenhagą. Dziś odrestaurowany zamek jest użytkowany przez administrację miejską i kulturalną gminy, dlatego można go oglądać tylko z zewnątrz. Dodatkową atrakcją zamku jest barokowy ogród królewski, gdzie znajduje się wiele rzeźb. Latem ogród jest często wykorzystywany jako sceneria wydarzeń kulturalnych na świeżym powietrzu, takich jak koncerty plenerowe czy festiwale.

Muzea w Odense

Z czego jeszcze słyną wyspa Fionia i Odense? Podczas pobytu w mieście warto też odwiedzić muzea niezwiązane ze słynnym baśniopisarzem. Odense to bowiem nie tylko Andersen, dlatego każdy znajdzie tu coś dla siebie.

  • Muzeum Carla Nielsena (Carl Nielsens Museum) – przy Claus Bergs Gade 11 mieści się muzeum poświęcone najsłynniejszemu duńskiemu kompozytorowi. Jest to obiekt wypełniony muzyką, zlokalizowany w muzycznej dzielnicy Odense: między budynkiem Orkiestry Symfonicznej a salą koncertową ODEON i Duńską Narodową Akademią Muzyczną.
  • Muzeum Kolei Duńskich (DSBs Jernbanemuseum) – to wyjątkowe muzeum przy Dannebrogsgade 24 zapewnia rozrywkę dla dużych i małych. Możesz tu podziwiać zabytkowe lokomotywy, robić sobie zdjęcia w starych wagonach i oglądać modele pociągów. W Duńskim Muzeum Kolejnictwa znajdziemy też miniaturowy pociąg i inne atrakcje dla dzieci. Wstęp bezpłatny dla osób do 18 lat.
  • Muzeum Sztuki Brandts (Kunstmuseum Brandts) – przy Amfipladsen 7 znajdziesz Muzeum Sztuki, które mieści się w starych budynkach fabrycznych. Obiekt skupia się na 250 latach duńskiej sztuki, a także organizuje 8-10 corocznych wystaw specjalnych. Jest to największe muzeum sztuki na wyspie Fionia, które oferuje atrakcje dla całej rodziny, w tym wystawy sensoryczne i warsztaty rodzinne. W obiekcie znajdziesz również kawiarnię i sklep muzealny.
  • Den Fynske Landsby – na Sejerskovvej 20 możesz zobaczyć, jak żyli ludzie na wsi 200 lat temu, a także znaleźć inspirację do rozpoczęcia robótek ręcznych, prac domowych czy ogrodnictwa. Den Fynske Landsby nie tylko ukazuje codzienność naszych przodków, lecz również zachęca do zrównoważonego życia i ekologicznego aktywizmu.
  • Odense Bunkermuseum – na Kragsbjergvej 99 znajdziesz w pełni zachowany bunkier przeciwatomowy z lat 50. XX wieku (o powierzchni 450 m2). Odrestaurowany bunkier zawiera większość oryginalnych artefaktów z czasów zimnej wojny i prezentuje 3 wystawy dotyczące tego okresu. Bunkier, który wybudowano dla około 30-35 kluczowych pracowników, był przygotowany na całkowite zamknięcie na cały miesiąc. Muzeum jest otwarte w soboty i niedziele w godzinach 10-16 (z wyjątkiem grudnia), a o 11.00 i 14.00 odbywają się 2-godzinne wycieczki z przewodnikiem.
  • Muzeum Historii Wojskowości Fionii (Fyns Militærhistoriske Museum) – obiekt przy Sdr. Boulevard 21 skupia się na historii wojskowości Fionii, prezentując wystawy z oryginalnymi przedmiotami, takimi jak mundury, pamiętniki, broń, zdjęcia i filmy. Na placu znajdują się też bariery przeciwczołgowe.
  • Tidens Samling – bardzo ciekawe miejsce, stworzone w hołdzie dla XX-wiecznego designu. Tidens Samling to muzeum mody, designu i dekoracji wnętrz, które składa się z kilku pokoi, a każdy z nich jest udekorowany zgodnie z dekadą: od 1900 do 1999 roku. Muzeum zachęca do eksplorowania przestrzeni, otwierania szuflad, czytania czasopism, a nawet przymierzania ubrań. Obiekt przy Farvergården 7 to świetna lokalizacja dla osób, które cenią oryginalne muzea.

Zoo w Odense

Założony w 1930 roku ogród zoologiczny w Odense zamieszkuje 2 tysiące zwierząt z niemal 150 gatunków. Początkowo ogród był własnością Christiana Jensena, jednak w 1980 roku został przekazany przez jego rodzinę gminie Odense. Na powierzchni 3,6 ha mieszkają m.in. alpaki, wielbłądy, boa dusiciele, kapibary, mundżaki chińskie, szympansy, flamingi, pingwiny białobrewe, królewskie i długoczube, żyrafy, kangury olbrzymie, perlice, konie, lwy, makaki, manaty, strusie, pelikany, pieski preriowe, czerwone pandy, lemury, tygrysy, zebry i wiele innych zwierząt. Obiekt oferuje też atrakcje turystyczne dla całych rodzin, takie jak karmienie zwierząt czy wydarzenia specjalne (np. z okazji Halloween). Na terenie obiektu znajdują się również restauracje, kawiarnie i food trucki. Wstęp dla dzieci do 2 lat jest bezpłatny. Bilet dla dzieci w wieku 3-11 lat kosztuje 130 DKK, a bilet normalny 230 DKK.

Wyspa Fionia – zamek Egeskov

W Kværndrup, zaledwie 32 km na południe od Odense, mieści się zamek Egeskov (Egeskov Slot), który warto odwiedzić przy okazji wizyty w mieście Andersena. Jest to najlepiej zachowany zamek na wodzie europejskiego renesansu, który wzniesiono w 1554 roku na drewnianych palach. Posiadłość wybudowana przez Frandsa Brockenhuusa przechodziła w ręce kolejnych znamienitych rodów, takich jak Ulfeldt, Krag czy Bille. Obecnie jest własnością rodziny Ahlefeldt-Laurvig-Bille, która w XIX wieku poddała go licznym renowacjom, a w latach 60. XX wieku utworzyła ogrody zamkowe. Obiekt jest otwarty do zwiedzania, a na jego terenie znajdują się liczne muzea. W zamku Egeskov odbywają się również wydarzenia kulturalne, takie jak Halloween, jarmark bożonarodzeniowy czy festiwal muzyczny Heartland. Wstęp jest płatny.

Planujesz wycieczkę do Odense? Wybierz się w podróż z Unity Line! Oferujemy zarówno przewozy promowe, jak i wycieczki zorganizowane, np. Między kartami baśni Andersena. Podczas 4-dniowej wycieczki nie tylko zwiedzimy Odense, lecz również Kopenhagę. Zapraszamy!