-
Wooden artwork structures at Ladonia Micro Nation near Kullaberg, Sweden
Od 1996 roku na terenie rezerwatu przyrody Kullaberg znajduje się samozwańcza mikronacja zwana Ladonią. Ten niezależny od Szwecji kraj zajmuje zaledwie 1 km2, a jej centralny punkt stanowi kontrowersyjna rzeźba Nimis. Jak powstała mikronacja i kto może zostać jej obywatelem?
Jak powstała Ladonia?
Ladonia to mikronacja zlokalizowana w południowej Szwecji, na terenie rezerwatu przyrody Kullaberg w Skanii, pomiędzy miastami Mölle i Arild. Historia Ladonii sięga 1980 roku, kiedy to szwedzki artysta Lars Vilks wzniósł bez zezwolenia rzeźbę Nimis na terenie Kullaberg. Praca przedstawia wieże zbudowane z drewna wyrzuconego na brzeg. Dwa lata później, kiedy rzeźba miała już 9 pięter i składała się z co najmniej 70 ton drewna, władze dowiedziały się o nielegalnej konstrukcji i nakazały jej rozebranie. Kiedy Vilks odmówił, rozpoczęła się seria skarg cywilnych i karnych, ciągnących się za artystą aż do 2004 roku. W 1983 roku sąd okręgowy skazał Vilksa, lecz rok później sąd apelacyjny uchylił wyrok. W 1985 roku doszło do podpalenia Nimis, co doprowadziło do zniszczenia 2/3 dzieła. Rok później sąd dorzucił Vilksowi wyrok za utrudnianie przejazdu. To jednak nie zraziło artysty, który na terenie Kullaberg postawił kolejną rzeźbę – w 1991 roku do Nimis dołączył wykonany z żelbetu Arx. Za nielegalną budowę Vilks został ukarany grzywną w wysokości 10 000 koron.
Po tym, jak sądy uznały, że władze szwedzkie nie sprawują kontroli nad terytorium, 2 czerwca 1996 roku została ogłoszona niepodległość Ladonii. Mikronacja zaczęła przyjmować wnioski o obywatelstwo, a rok później populacja Ladonii przekroczyła 1000 osób i odbyły się pierwsze wybory. Rada administracyjna Skanii nie odpuściła i wznowiła sprawę, żądając usunięcia rzeźb. Spotkało się to jednak ze sprzeciwem pobliskiego stowarzyszenia turystycznego, gdyż okazało się, że obszar ten stał się wielką atrakcją turystyczną. 3 października 2021 roku Lars Vilks zginął tragicznie w wypadku samochodowym w Szwecji. Ladończycy na całym świecie opłakiwali śmierć założyciela i postanowili chronić jego dziedzictwo.
Ladonia w pigułce:
- Oficjalna strona internetowa: https://www.ladonia.org/
- Ustrój polityczny: monarchia konstytucyjna
- Stolica: Wotan
- Dewiza: Suum Cuique („Do każdej jego własności”)
- Data powstania: 2 czerwca 1996 r.
- Obszar: 1 km2 w rezerwacie przyrody Kullaberg (współrzędne: 56° 17′ 16″ N, 12° 32′ 22″ E)
- Waluta: Örtug (1 Örtug = ok. 1 EUR, 10 SEK)
- Populacja: 29 223 (2024)
- Święto niepodległości:2 czerwca
- Założyciel: Lars Vilks
- Królowa: Karolina I z Ladonii (od 2011) – konstytucja Ladonii wyklucza obecność mężczyzn na tronie Ladonii
- Księżna koronna: Greta z Ladonii
- Premier: Jörgen Stenberg
- Oficjalna gazeta:„The Ladonia Herald”
- Flaga: „The Glorious Green” (zielony prostokąt z naniesionym zielonym krzyżem)
- Herb: przedstawia zielonego smoka na czarnym tle, czerwone serce i złote jabłko – całości towarzyszy dewiza Suum Cuique
- Hymn: dwa oficjalne hymny – jeden z nich skomponował Greve Jan Lothe von Eriksen i został wykonany po wrzuceniu kamienia do wody, natomiast drugi skomponował ladoński Minister Zdrowia i jest to poemat na temat rozwoju wolności w Ladonii
- Język: ladoński składa się z dwóch słów: „waaaall” i „ÿp”, a językiem urzędowym jest łacina, ale akceptowane są równie angielski, szwedzki, norweski, duński, fiński, niemiecki i francuski
Jakie są cele Ladonii?
Jak czytamy na oficjalnej stronie internetowej Ladonii, jest ona zbudowana na wolności słowa i wypowiedzi. Ladończycy wiedzą, że sztuka, kreatywność i otwarta dyskusja to niezbędne elementy społeczeństwa. Ladonia zapewnia tożsamość narodową osobom wierzącym w wolność słowa, a choć nie ma ściśle określonych granic, jej obywatele komunikują się ze sobą online lub osobiście i pochodzą ze wszystkich części świata. Mikronacja stara się kwestionować istotę państwa narodowego w epoce postnarodowej.
„Ludzie kochają Ladonię, ponieważ jest to system rządów, który wybrali, a nie przypadek urodzenia. Łączy nas wizja świata, który chcemy wspólnie budować”. (królowa Karolina I z Ladonii)
Skąd wzięła się nazwa mikronacji?
Mit założycielski Ladonii opiera się na micie greckim o smoku Ladonie strzegącym złotych jabłek Hesperyd, które dawały nieśmiertelność. Ladon został ostatecznie zabity przez Herkulesa i w ten sposób na świecie pojawiła się nieśmiertelność, a wydarzenie to doprowadziło do napięcia pomiędzy czasem śmiertelnym i nieśmiertelnym.
-
Nimis , a structure made of 75 tonnes of driftwood, Sweden
-
Ladonia Flag Between Traveler's Accessories on Old Vintage Map
-
Nimis Mölle Hamn in Schweden
Kim jest królowa Ladonii?
Jej Królewska Mość Królowa Karolina jest głową państwa w Ladonii od 2 czerwca 2011 roku. Jej koronacja odbyła się w Nimis we wrześniu 2011 roku, a królowa Ladonii jest wybierana dożywotnio. Władczyni urodziła się w Stanach Zjednoczonych, gdzie obecnie mieszka z mężem (księciem Davidem) i dziećmi – księżną koronną Gretą, księciem Maxem i księciem Davidem Edwardem. Królowa sprawuje władzę zgodnie z postanowieniami Konstytucji i ustawodawstwa; reprezentuje również mikronację wobec obcych mocarstw. Królowa Ladonii otrzymała wiele odznaczeń od innych mikronacji, takich jak Wielkie Księstwo Flandrensis, Królestwo Dor-Amarth, Księstwo Kaharaghii, Wielkie Księstwo Westarctica, Królestwo Rurytanii, Imperium Austenasii, Księstwo Aigues-Mortes czy Slabovia.
Ministrowie od wszystkiego
Ladonia ma ponad 125 ministerstw. Oprócz klasycznych, takich jak Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Kultury i Sztuki czy Ministerstwo Spraw Zagranicznych, na liście znalazły się również bardziej kreatywne pomysły, na przykład:
- Wieczny minister wszystkich wiatrów,
- Minister ds. uczt, picia alkoholu i wszelkich innych form przyjemności kulinarnych,
- Minister alchemii i szaleństwa,
- Minister wszystkiego, co praktycznie nie istnieje,
- Minister zwierząt, zwłaszcza krów,
- Minister fotografii czarno-białej,
- Minister brazylijskiej literatury romantycznej i sznurków do prania,
- Minister zdrowego rozsądku,
- Minister od robienia głupich rzeczy,
- Minister żółtego śniegu,
- Minister ds. wampirów.
Jak zostać obywatelem Ladonii?
Aby dołączyć do obywateli Ladonii, wcale nie trzeba mieszkać na terenie Szwecji. Obecnie (2024) populacja Ladonii to niemal 30 000 osób z całego świata. Obywatelstwo można uzyskać wyłącznie poprzez złożenie anglojęzycznego formularza.
We wniosku należy podać następujące informacje:
- imiona i nazwisko,
- adres e-mail,
- adres zamieszkania,
- data urodzenia,
- aktualna narodowość,
- płeć,
- wzrost,
- kolor oczu,
- preferowany typ obywatelstwa (standardowe obywatelstwo jest bezpłatne, natomiast tytuł szlachecki wymaga wpłaty minimum 30 dolarów).
Trzeba też odpowiedzieć na dodatkowe pytania:
- Skąd dowiedziałeś się o Ladonii i dlaczego chcesz zostać jej obywatelem?
- Budujemy słownik zwrotów i haseł łacińskich. Jakie łacińskie wyrażenie lub motto chciałbyś wnieść?
- Chcesz wziąć udział w naszych projektach? Czy masz jakieś specjalne umiejętności lub chcesz nam w czymś doradzić?
Na koniec trzeba potwierdzić, że rozumiemy, na czym polega symboliczne obywatelstwo Ladonii. To wszystko. Teraz wystarczy wysłać wniosek i czekać na jego rozpatrzenie. Może to trwać nawet 8-12 tygodni.
Ladonia a azyl polityczny
W 2002 roku na łamach Aftonbladet ukazał się artykuł informujący o kontrowersjach wokół pomysłu uzyskiwania obywatelstwa Ladonii. Okazało się bowiem, że artystyczna idea dotarła aż do Pakistanu, którego obywatele uwierzyli, że taki kraj naprawdę istnieje. W efekcie ok. 3000 Pakistańczyków wypełniło formularz na oficjalnej stronie mikronacji i zaczęło ubiegać się o azyl polityczny w Ladonii. Ludzie pytali o lokalizację ambasady, pracę i mieszkanie. Mimo że Vilks wyjaśniał sytuację, nadal napływało 100-200 wniosków dziennie.
Ostatecznie założyciel zamknął stronę, a w nowej witrynie zamieścił informację, że Ladonia „nie oferuje ani nie wytwarza dokumentów podróży, dowodów tożsamości, paszportów i wiz”, a jedynie cyfrowy certyfikat poświadczający obywatelstwo. Składając wniosek, każdy aplikujący musi potwierdzić, że ma świadomość, iż obywatelstwo ladońskie nie daje żadnych korzyści i nie umożliwia zamieszkania ani podjęcia pracy w Ladonii, a certyfikat nie może być używany w podróży. Obywatelstwo w Ladonii ma charakter symboliczny i jest gestem wsparcia dla wolności słowa i sztuki oraz ideałów, na których opiera się ta mikronacja.