Stolica Danii oferuje wiele wspaniałych atrakcji – majestatyczne zamki i pałace, ciekawe muzea, zabytkowe świątynie, malownicze ogrody i najstarsze na świecie parki rozrywki. Miasto zachwyca też przyjazną atmosferą i nadmorskim klimatem. Co warto zobaczyć w Kopenhadze? W naszym przewodniku znajdziesz największe atrakcje turystyczne duńskiej stolicy. Miłej podróży!

Praktyczne informacje: okręgi Kopenhagi

Kopenhaga dzieli się na 10 oficjalnych okręgów administracyjnych:

  • Indre By,
  • Vesterbro/Kongens Enghave,
  • Nørrebro,
  • Østerbro,
  • Amager Øst,
  • Amager Vest,
  • Valby,
  • Bispebjerg,
  • Vanløse,
  • Brønshøj-Husum.

Obszarem najczęściej odwiedzanym przez turystów jest Indre By (śródmieście), czyli serce Kopenhagi. To właśnie tutaj znajdziemy najwięcej kopenhaskich atrakcji, takich jak Amalienborg, Christiansborg, Rosenborg, Strøget, Ratusz, Nyhavn czy Mała Syrenka.

TOP 5 atrakcji w Kopenhadze

Zacznijmy od atrakcji, które po prostu trzeba zobaczyć podczas wizyty w stolicy Danii. Wiele osób zaczyna zwiedzanie Kopenhagi od przywitania się ze słynną Syrenką, z którą koniecznie trzeba sobie zrobić zdjęcie. Nieodłącznym elementem każdej podróży jest również dzielnica Nyhavn ze słynnymi kolorowymi domkami, a także dwa pałace: Amalienborg i Christiansborg. Dużą popularnością cieszą się też Ogrody Tivoli, które zachwycają zróżnicowaną rozrywką. Dobra wiadomość jest taka, że największe atrakcje leżą blisko siebie, dlatego po Kopenhadze można śmiało poruszać się pieszo, rowerem lub komunikacją miejską.

Mała Syrenka – symbol Kopenhagi

Den Lille Havfrue to rzeźba autorstwa Edvarda Eriksena, która przedstawia słynną Małą Syrenkę z baśni Hansa Christiana Andersena. Odsłonięty w 1913 roku posąg znajduje się w kopenhaskim porcie, na promenadzie nabrzeża Langeline, i jest jednym z największych symboli miasta. Modelkami do Małej Syrenki były dwie kobiety – rzeźba ma twarz tancerki i aktorki Ellen Price oraz ciało żony rzeźbiarza, Eline Eriksen. Początkowo rzeźbiarzowi miała pozować nago wyłącznie Price, lecz gdy dowiedziała się, że posąg będzie stał w miejscu publicznym, odmówiła.

Dzielnica portowa Nyhavn

Nyhavn, czyli „Nowy Port”, to kanał i ulica w centrum miasta – leży między przystanią a placem Kongens Nytorv. Cechą charakterystyczną Nyhavn są kolorowe domki, a na popularność tego miejsca wpływają malownicze widoki i szeroka oferta gastronomiczna. W przeszłości znajdowały się tu… domy publiczne, a dziś jest to modna lokalizacja popularna wśród mieszkańców i turystów. Najstarszy dom w Nyhavn pochodzi z 1681 roku i można go znaleźć pod numerem 9. Ciekawostką jest, że przy Nyhavn mieszkał niegdyś sam Andersen – pod numerami 67, 18 i 20. Jeśli planujesz wycieczkę do Kopenhagi w grudniu, znajdziesz tutaj jeden z miejskich jarmarków bożonarodzeniowych.

Ogrody Tivoli

Københavns Tivoli to jeden z najstarszych parków rozrywki na świecie – starszy jest tylko Dyrehavsbakken, który znajduje się zaledwie 18 km od Tivoli. Obiekt został otwarty w 1843 roku przez Georga Carstensena, a dziś jest jednym z najczęściej odwiedzanych parków tematycznych w całej Europie (ponad 2 miliony osób rocznie). Kiedy Ogrody Tivoli zostały otwarte, znajdowały się tam tylko dwie kolejki górskie, zjeżdżalnia i karuzela. Od samego początku Tivoli oferowało też muzykę, teatr, jedzenie, napoje, stragany oraz ogród. Po bombardowaniach w 1944 roku Tivoli zostało poważnie zniszczone, a odbudowę ukończono dopiero dekadę później. Ogrody Tivoli są otwarte od marca do września, a także sezonowo przez kilka tygodni: w okresie Halloween i świątecznym. Oprócz kolejek górskich w Tivoli można skorzystać z wielu innych atrakcji, takich jak teatr pantomimy, koncerty, restauracje i ogród.

Pałac Amalienborg

Pałac Królewski Amalienborg, znany również jako zimowy pałac królewski, jest oficjalną rezydencją duńskich monarchów od 1794 roku (w tym roku spłonął dotychczasowy zamek królewski, Christiansborg). Jego charakterystyczna nazwa pochodzi od imienia królowej Zofii Amelii brunszwickiej (duń. Sophie Amalie af Braunschweig-Lüneburg), która w XVII wieku kazała w tym miejscu zbudować letni pałacyk z ogrodem. Zaledwie 16 lat po ukończeniu budowy pałac spłonął w wyniku pożaru przylegającej do niego opery, w którym zginęło ponad 200 osób. W 1750 roku król Fryderyk V nakazał budowę kompleksu pałacowego według planów architekta Nicolaia Eigtveda. W hołdzie dla inicjatora tego pomysłu, na środku placu pałacowego umieszczono pomnik konny Fryderyka V, który stoi tam do dziś.

Kompleks pałacowy Amalienborga składa się z 4 rokokowych pałaców zbudowanych wokół 8-kątnego placu:

  • Pałac Moltkego (Moltkes Palæ) – nazywany również Pałacem Chrystiana VII, używany do celów reprezentacyjnych,
  • Pałac Levetzaua (Levetzaus Palæ) – znany również jako Pałac Chrystiana VIII, na jego parterze znajduje się słynne Muzeum Pałacowe,
  • Pałac Brockdorffa (Brockdorffs Palæ) – we wschodnim skrzydle pałacu mieszka król Fryderyk X z rodziną,
  • Pałac Schacka (Schacks Palæ) – miejsce zamieszkania królowej Małgorzaty II.

Największe atrakcje turystyczne w tym miejscu to dziedziniec, Muzeum Pałacowe (Amalienborg Museum) i uroczysta zmiana warty, która odbywa się w południe. Wstęp do Muzeum Pałacowego jest bezpłatny dla osób w wieku 0-17 lat. Studenci płacą 80 DKK, a dorośli 125 DKK.

Zamek Christiansborg

Dawny zamek królewski leży zaledwie 1 km od pałacu Amalienborg, dlatego warto odwiedzić obie atrakcje w Kopenhadze. Christiansborg Slot do 1794 roku pełnił rolę zamku królewskiego i był oficjalną siedzibą monarchii. Obecnie znajduje się tu duński parlament (Folketing), a także muzea i biura rządu.

Jak to się stało, że rodzina królewska pod koniec XVIII wieku przeniosła się z zamku Christiansborg do pałacu Amalienborg? Przeprowadzka miała miejsce po pożarze tzw. pierwszego Christiansborga – zanim całkowicie odbudowano zamek, monarchowie już zamieszkali w Amalienborgu. Tzw. drugi Christiansborg został zbudowany w latach 1803-1828 w stylu klasycystycznym. W nowym zamku zdecydował się zamieszkać jedynie król Fryderyk VII, a kolejni monarchowie rezydowali już w pałacu Amalienborg. To właśnie ten król odpowiada za zakończenie monarchii absolutnej i przyjęcie konstytucji. Niestety zamek spłonął po raz kolejny w 1884 roku, a tzw. trzeci Christiansborg budowano w latach 1907-1928. W obecnym zamku znajdują się apartamenty królewskie, w których jednak nigdy nie mieszkali królowie. Mieści się tu również sala tronowa, gdzie w 2024 roku ogłoszono Fryderyka X nowym królem Danii.

Christiansborg oferuje liczne atrakcje turystyczne, takie jak królewskie salony, królewska kuchnia, stajnie królewskie, ruiny pod zamkiem i kościół zamkowy. W obiekcie odbywają się również wystawy.

Stare Miasto w Kopenhadze

Historia kopenhaskiej starówki, czyli najstarszej części Kopenhagi, sięga średniowiecza, choć obecna zabudowa w większości pochodzi z ostatnich stuleci. Jest to efekt pożarów, które nawiedziły Kopenhagę w 1728 i 1795 roku oraz brytyjskich bombardowań w czasie wojen napoleońskich (1807). Najbardziej rozpoznawalnym miejscem na starówce jest Strøget – deptak o długości ponad 1 kilometra, będący jednym z najdłuższych deptaków handlowych w całej Europie. Tę strefę pieszą utworzono już w 1962 roku, a w kolejnych latach Strøget stał się wzorem do naśladowania dla innych miast na świecie. Od strony wschodniej Strøget kończy się placem Kongens Nytorv, a od strony zachodniej – placem Rådhuspladsen.

Stare Miasto i jego atrakcje turystyczne:

  • Plac Kongens Nytorv – największy plac w Kopenhadze leży między Strøget a Nyhavn. Niegdyś w tym miejscu znajdowało się wysypisko i strefa przeładunku towarów z portu Nyhavn, a plac został otwarty w 1688 roku. Na środku Kongens Nytorv, czyli „Królewskiego Nowego Targu”, stoi pomnik konny króla Chrystiana V. Przy placu mieści się kilka zabytkowych pałaców: Charlottenborg (1672), Thotts (1683) i Harsdoffske (1748).
  • Gammeltorv – Stary Rynek jest najstarszym placem w Kopenhadze. W jego centrum stoi Fontanna Caritas (Caritasbrønden), najstarsza fontanna w mieście, ufundowana w 1608 roku przez króla Chrystiana IV. W dniu urodzin monarchy w fontannie umieszczane są miedziane kule pokryte 24-karatowym złotem, które symbolizują złote jabłka (tradycja ta sięga XVIII wieku).
  • Dom Matthiasa Hansena (Mathias Hansens Gård) – mieszczańska rezydencja z 1616 roku mieści się na placu Amagertorv pod numerem 6. To jeden z niewielu budynków, który przetrwał pożary w 1728 i 1795 roku. Obecnie znajduje się tu sklep fabryki porcelany Royal Copenhagen. Dom został zbudowany dla Mathiasa Hansena, członka rady miejskiej, który pełnił funkcję burmistrza Kopenhagi w latach 1622-1626. W 1795 roku budynek nabył Jens Schoustrup, dlatego bywa on również nazywany Domem Schoustrupa (Schoustrups Gård).
  • Teatr Królewski (Det Kongelige Teater) – od 1748 roku mieści się przy Kongens Nytorv w Kopenhadze.
  • Ratusz w Kopenhadze (Københavns Rådhus) – kopenhaski ratusz znajduje się na placu Rådhuspladsen. Obecny budynek pochodzi z 1905 roku i został zaprojektowany przez Martina Nyropa w stylu romantyzmu narodowego (inspiracją był ratusz we włoskiej Sienie). W ratuszu można oglądać wyjątkowy zegar światowy (Verdensur) autorstwa Jensa Olsena, jeden z najdokładniejszych zegarów na świecie.

Zamki w Kopenhadze

Wspomniane już Amalienborg i Christiansborg należą do najczęściej odwiedzanych zamków w Kopenhadze. Jednak nie są to jedyne tego typu obiekty, które zasługują na uwagę. Sprawdź również pozostałe zamki w duńskiej stolicy!

Zamek Rosenborg

Rosenborg to dawna rezydencja podmiejska duńskich królów, która leży nieco ponad 1 km od pałacu Amalienborg. Zamek został pierwotnie zbudowany w latach 1606-1607 jako letnia rezydencja królewska – na rozkaz króla Christiana IV, który szukał wytchnienia od ponurych murów Christiansborga. Wokół zamku powstał park nazywany Ogrodem Króla (Kongens Have), a budynek otoczono fosą. Ostatnim królem rezydującym w zamku Rosenborg był Chrystian VII. Obecnie znajduje się tu otwarte w 1838 roku muzeum poświęcone dynastii Oldenburgów (od XVI do XIX wieku). Będąc w Rosenbergu, koniecznie trzeba zobaczyć Skarbiec (Skatkammeret), gdzie znajdują się klejnoty i insygnia koronne, a także Salę Rycerską (Riddersalen), w której można oglądać królewskie trony koronacyjne i kolekcję srebrnych mebli.

Zamek Bernstorff

Zlokalizowany na przedmieściach Kopenhagi (Gentofte) pałac Bernstorff to jeden z najwcześniejszych neoklasycystycznych budynków nie tylko w Danii, ale i w całej Europie. Został zbudowany w 1759 roku jako letnia rezydencja hrabiego Bernstorffa, ministra spraw zagranicznych, a stał się zamkiem dopiero po nabyciu go przez Chrystiana VIII. Rodzina królewska używała zamku jako letniej rezydencji aż do 1939 roku. W czasie wojny Duńska Agencja Zarządzania Kryzysowego przejęła pałac na potrzeby szkolenia oficerów – Bernstorff był ośrodkiem szkoleniowym aż do roku 2009. Następnie przekształcono go w hotel i centrum konferencyjne, w którym dziś odbywa się wiele imprez prywatnych i publicznych.

Zamek Charlottenborg

Ta miejska rezydencja z 1677 roku znajduje się na rogu ulic Kongens Nytorv i Nyhavn. Została wybudowana dla Ulrika Frederika Gyldenløve, gubernatora generalnego Norwegii i nieślubnego syna króla Fryderyka III. Na przełomie wieków zamek w stylu holenderskiego baroku nabyła królowa Charlotte Amalie – od jej imienia pochodzi nazwa obiektu. Od 1754 roku znajduje się tu Królewska Duńska Akademia Sztuk Pięknych (Det Kongelige Danske Kunstakademi), a obecnie w pałacu mieszczą się także Królewska Biblioteka Sztuki (Danmarks Kunstbibliotek) oraz Kunsthal Charlottenborg – jedna z największych i najpiękniejszych przestrzeni wystawowych sztuki współczesnej w Europie Północnej. Oprócz wystaw odbywają się tu również rozmowy z artystami, występy, koncerty i pokazy filmowe.

Zamek Frederiksberg

Nie mylić z zamkiem Frederiksborg w Hillerød! Frederiksberg to barokowa rezydencja położona obok kopenhaskiego zoo. Zbudowana i rozbudowana w latach 1699-1735, pełniła funkcję letniej rezydencji królewskiej do połowy XIX wieku. Obecnie należy do Ministerstwa Obrony, a od 1869 roku w budynku znajduje się Królewska Duńska Akademia Wojskowa (Hærens Officersskole). Zamek został zbudowany na polecenie króla Fryderyka IV, któremu zawdzięcza swoją nazwę. Na szczególną uwagę zasługuje romantyczny ogród Frederiksberg Have – popularne miejsce odpoczynku i pikników. Na szczycie Smallebakken, przy 300-letnich lipach, znajduje się też punkt widokowy na Kopenhagę.

Zamek nie jest niestety otwarty przez cały czas: zwiedzanie (bez wcześniejszej rezerwacji) odbywa się w ostatnią sobotę miesiąca o godzinie 11.00 i 13.00, z wyjątkiem lipca i grudnia. Koszt: 100 DKK (wejście bezpłatne dla osób do 15 lat). Zwiedzanie trwa ok. 1,5 godziny, a dochód z wycieczek przeznaczony jest na stypendia dla kadetów Akademii Wojskowej. Jest tu dużo schodów i nie ma wind, dlatego wycieczki nie są polecane osobom o ograniczonej sprawności ruchowej. Istnieje również możliwość zorganizowania wycieczki dla grup do 25 osób w dni powszednie po godzinie 16.00 oraz w weekendy. Po wcześniejszym uzgodnieniu można zorganizować zwiedzanie w języku angielskim.