-
Kvalvika Beach Norway
Norwegia ma aż 47 parków narodowych – 40 z nich leży w Norwegii kontynentalnej, a 7 na Svalbardzie. Park Narodowy Rondane powstał jako pierwszy, a założono go w 1962 roku. W dzisiejszym wpisie skupimy się na 40 parkach narodowych znajdujących się na kontynencie. Czy można w nich nocować i łowić ryby?
Lista norweskich parków narodowych – kemping i wędkowanie
W Norwegii obowiązuje prawo Allemannsretten (tzw. prawo wszystkich ludzi), które zezwala na dziki kemping (do 2 dni w jednym miejscu bez zgody zarządcy terenu), pod warunkiem poszanowania przyrody i mieszkańców. Dotyczy to również parków narodowych, w których bardzo często można też wędkować – pamiętaj jednak, że w większości przypadków wymagana jest licencja. Nie wolno stosować żywych ryb jako przynęty ani przenosić ryb z jednego cieku wodnego do innego. Pamiętaj też, że od 15 kwietnia do 15 września zabronione jest rozpalanie ognisk w lasach lub w ich pobliżu.
1. Varangerhalvøya – najbardziej wysunięty na północny wschód park narodowy Norwegii, dobre miejsce do połowu łososia atlantyckiego, zwłaszcza w rzekach Vestre Jakobselva, Skallelva, Bergebyelva i Komagelva. Dziki kemping jest dozwolony, a najbliższy kemping (otwarty w sezonie letnim) znajdziesz, jadąc drogą 891 w kierunku Syltefjorden (broszura w jęz. angielskim).
2. Øvre Pasvik – w Parku Narodowym rekomendowane są spływy kajakowe jako dobry sposób na poruszanie się po sieci dużych jezior. Dziki kemping jest dozwolony, a polecane miejsca na nocleg i wędkowanie to wyspy na Ellenvann. Wędkarze, którzy nie mieszkają w Finnmarku, muszą mieć licencję (broszura).
3. Stabbursdalen – łosoś płynie w górę rzeki Stabburselva aż do Njáhkagorži (60 km). Jeśli udasz się dalej w górę rzeki, będziesz mógł łowić pstrągi w rzece lub jeziorach. Tuż przy północnej granicy znajduje się kemping Stabbursdalen Resort, choć możesz też nocować w Parku Narodowym (broszura).
4. Seiland – nie ma tu oznakowanych ścieżek ani otwartych chat, dozwolone jest nocowanie w namiocie, polowanie i łowienie ryb (tylko dla osób z licencją) oraz turystyka piesza (broszura).
5. Anárjohka – występuje tu wiele ryb, m.in. łosoś, pstrąg, ciernik trójkolcowy, lipień, sielawa, szczupak, okoń, miętus, płotka i golec.
6. Reisa – rzeka Reisa to jedna z najlepszych rzek łososiowych w Norwegii, gdzie znajdziemy ten gatunek nawet na długości 85 km; co roku łowi się tu łososia ważącego ponad 20 kg. W wielu jeziorach górskich można złowić też golca i pstrąga. W Parku Narodowym Reisa znajduje się kilka domków i chat (bezpłatnych lub do wynajęcia).
7. Ånderdalen – możesz tu złowić łososia atlantyckiego, troć wędrowną i golca, a licencję na połowy kupisz u właścicieli gruntów. Dla osób poniżej 20. roku życia i powyżej 67. roku życia wędkowanie w jeziorach na terenie Lasów Państwowych jest bezpłatne. W Parku Narodowym znajdziesz wiele dobrych miejsc na rozbicie namiotu wzdłuż ścieżek. Tuż obok znajduje się Tranøybotn Camping/Norwegian Wild (broszura).
8. Øvre Dividal – znajdziesz tu jeziora obfitujące w ryby, takie jak golec, pstrąg, lipień, szczupak czy miętus. Kwiecień i maj to najlepszy czas na wędkowanie pod lodem. Namiot możesz rozbić w dowolnym miejscu (broszura).
9. Rohkunborri – znajdują się tu dobre jeziora do wędkowania, w tym jeziora Geavdnjajávri i Eartebelajávri, które są otoczone bagnami moroszki. W kanionie Sørdalskløfta i systemie rzecznym Jordbru mieszczą się jeziora naturalnie pozbawione ryb. Możesz rozbić namiot w dowolnym miejscu (broszura).
10. Møysalen – Allemannsretten obowiązuje w całym Parku Narodowym, dlatego można tu łowić ryby i nocować na tych samych zasadach co poza obiektem chronionym (broszura).
11. Lofotodden – biwakowanie jest w pełni dozwolone, z zachowaniem zasady „nie zostawiaj po sobie śladów” (lista zasad). Znajduje się tu jedna z największych populacji dorsza na świecie, a łowienie jest dozwolone na takich samych zasadach jak w innych parkach.
12. Sjunkhatten – określany jako „park narodowy dla dzieci”, gdyż wyróżnia się stosunkowo łatwymi ścieżkami. Możesz łowić ryby i biwakować z zachowaniem zasad Allemannsretten (broszura).
13. Rago – w Rago można łowić pstrągi, a najlepsze miejsca to jeziora Storskogvatnet, Litlverivatnet i Sølvskarvatna. Dozwolone jest łowienie ryb za pomocą sieci, a lokalne stowarzyszenie łowieckie i rybackie Fauske og Sørfold wynajmuje zarówno domki, jak i łodzie. W pobliżu Rago znajduje się Strømhaug Camping, choć można też nocować w Parku Narodowym.
14. Junkerdal – na terenie Parku Narodowego znajdziesz jedne z najlepszych miejsc połowowych w obszarze Saltdal, gdzie występuje głównie pstrąg. Możesz też rozbić namiot w dowolnym miejscu (broszura w jęz. norweskim).
15. Láhko – dozwolone jest zarówno wędkowanie, jak i dziki kemping. Stowarzyszenia łowieckie, rybackie i turystyczne mają do wynajęcia kilka domków w i wokół Parku Narodowego (broszura w jęz. norweskim).
16. Saltfjellet-Svartisen – popularny obszar wędkarstwa sportowego i doskonałe zasoby pstrąga i golca w wodach górskich. Własne źródło w Parku Narodowym mają również 4 duże szlaki łososiowe: Beiarelva, Saltdalselva, Lakselva w Misvær i Ranaelva. Dziki kemping jest dozwolony (broszura w jęz. norweskim).
17. Lomsdal-Visten – znajdują się tu rzeki łososiowe, a wędkowanie z licencją dziki kemping są legalne (broszura).
18. Børgefjell – w tej lokalizacji możesz łowić pstrągi potokowe, a także biwakować w dowolnym miejscu pod namiotem. W Parku Narodowym znajdziesz również otwarte chaty, w których każdy podróżny może się schronić.
19. Lierne – w rzekach i jeziorach występuje pstrąg potokowy, a dziki kemping jest mile widziany, pod warunkiem pozostawienia po sobie porządku (broszura).
20. Blåfjella-Skjækerfjella – w tutejszych jeziorach można łowić pstrągi i golce, a nocowanie w namiocie jest w pełni akceptowane (broszura w jęz. norweskim).
-
Happy angler with huge cod fish
-
Fishing Camping Weekend in Norway
-
Camping by fjord in Norway
21. Skarvan and Roltdalen – w wielu jeziorach występują pstrągi i golce. Możesz także rozbić namiot w dowolnym miejscu. Zakwaterowanie znajdziesz natomiast w pobliskich miastach Selbu, Meråker i Tydal (broszura).
22. Forollhogna – w tutejszych jeziorach występuje głównie pstrąg. Dziki kemping jest dozwolony (broszura).
23. Femundsmarka – kolejny park narodowy bogaty w populację pstrąga (głównie w Grøtåa, Mugga i Røa), choć znajdziesz tu również takie gatunki jak okoń, golec, lipień, sieja, miętus czy szczupak. Nawet połowa turystów przyjeżdża tu w celu wędkowania i spływów kajakowych. To także świetna lokalizacja na łowienie golca pod lodem – szczególnie polecamy jeziora na Røvolfjellet. Dziki kemping również jest dozwolony (broszura).
24. Gutulia – w tutejszych wodach występuje pstrąg, witlinek, lipień, okoń i miętus, a najlepsze miejsce na wędkowanie to jezioro Valsjøen. W Parku Narodowym Gutulia obowiązuje Allemannsretten (broszura).
25. Fulufjellet – Park leży na granicy norwesko-szwedzkiej. Wędkowanie i biwakowanie po norweskiej stronie Fulufjellet jest dozwolone (broszura).
26. Dovrefjell-Sunndalsfjella – wędkowanie i dziki kemping są akceptowane. Na terenie Parku Narodowego i w jego pobliżu znajdziesz też zakwaterowanie, (broszura).
27. Dovre – w rzekach i jeziorach na terenie Dovre można znaleźć pstrągi i golce. Jednym z najpopularniejszych jezior wędkarskich jest Rondvatnet, a w pobliżu Rondvassbu znajdują się wspaniałe miejsca do wędkowania. Kolejnym dobrym jeziorem dla wędkarzy jest Atnsjøen, które znajduje się w kierunku Rondane. Co roku łowi się tu pstrągi o wadze 2-4 kg oraz golce ważące ok. 0,5 kg. Dziki kemping jest dozwolony.
28. Rondane – najstarszy park narodowy w Norwegii to kolejne miejsce, w którym możesz biwakować i wędkować. Wiele jezior górskich jest dobrze zarybionych okoniami, pstrągami i golcami. Jezioro Rondvatnet, które od kilku lat jest zarejestrowane jako bezrybne, teraz jest zarybione golcem (broszura).
29. Reinheimen – przyjezdni muszą kupić licencje połowowe, lecz z reguły tylko lokalni mieszkańcy mają prawo do połowów sieciami. Dziki kemping jest legalny (broszura).
30. Jostedalsbreen – w Parku Narodowym obowiązuje prawo Allemannsretten, dlatego wędkowanie z licencją i dziki kemping są dozwolone (broszura w jęz. norweskim).
31. Breheimen – w większych jeziorach występuje pstrąg, a wędkowanie z licencją i biwakowanie w dowolnym miejscu jest akceptowane (broszura).
32. Jotunheimen – występują tu jeziora bogate w pstrąga, a wędkowanie z licencją i dziki kemping są dozwolone (broszura).
33. Langsua – podobnie jak w innych parkach narodowych, również w Langsua możesz łowić ryby, o ile masz licencję. W tutejszych wodach występuje głównie pstrąg, a lokalne firmy oferują łodzie i kajaki na wynajem. Rozbijanie namiotów jest dozwolone, oczywiście z poszanowaniem zasad Allemannsretten (broszura).
34. Hallingskarvet – występuje tu głównie pstrąg, a wędkowanie z licencją jest dozwolone. Możesz także rozbić namiot w dowolnym miejscu, co najmniej 150 metrów od chat i domków (broszura).
35. Hardangervidda – największy (3445 km2) park narodowy w Norwegii jest reklamowany jako „eldorado dla turystów z namiotami i wędkami”. W wielu rzekach i jeziorach występuje pstrąg potokowy, a namiot możesz rozbić, gdzie tylko chcesz (broszura).
36. Folgefonna – możesz łowić gatunki słonowodne bez zezwolenia, pod warunkiem że robisz to na własny użytek. Legalny jest także dziki kemping.
37. Raet – morski park narodowy o łącznej powierzchni ok. 607 km2, z czego 98% stanowi woda. Wędkowanie z licencją jest dozwolone, możesz tu łowić dorsza, mintaja, flądrę, kraby i homary. Zakwaterowanie znajdziesz w pobliżu nadmorskich miast Grimstad, Arendal i Tvedestrand.
38. Jomfruland – kolejny morski park narodowy, tym razem mniejszy, o powierzchni 117 km2, z czego 98% stanowi morze. Idealne miejsce do pływania łódką lub kajakiem i wędkowania. Łowienie ryb w morzu jest dozwolone przez cały rok. Zakwaterowanie znajdziesz na wyspach Jomfruland i Stråholmen lub na licznych wysepkach i szkierach.
39. Færder – tak jak w innych miejscach, możesz rozbić namiot na 2 dni bez zezwolenia. Masz również prawo łowić ryby oraz zbierać skorupiaki, jagody, grzyby i kwiaty na własny użytek (broszura).
40. Ytre Hvaler – większość parku składa się z dna morskiego, a wody te nadają się zarówno do rekreacyjnego wędkowania, jak i nurkowania. Możesz zatrzymać się w dowolnej lokalizacji, a rekomendowane miejsca to Storesand i Akerøy (broszura).
Przed wyjazdem sprawdź szczegółowe informacje dotyczące licencji połowowej – znajdziesz je na stronie norweskiego urzędu ds. środowiska oraz na stronie inatur.no