-
Camper van driving next to the wadden sea at low tide, traveling at the beach of Romo in Denmark
Na terenie Danii znajdziemy pięć parków narodowych. Warto też wspomnieć o największym na świecie parku narodowym, który mieści się na należącej do Królestwa Danii Grenlandii. W dzisiejszym wpisie skupimy się jednak na parkach narodowych Danii kontynentalnej, które są stosunkowo młode – najstarszy z nich założono w 2008 roku, a najmłodszy w 2018 roku. Czy można w nich biwakować i wędkować?
Kemping i wędkowanie w Danii – jakie są zasady?
W Danii znajduje się 275 lasów, w których można rozbić namiot na noc bez pytania o pozwolenie, a wiele z nich znajduje się w parkach narodowych. W każdym z tych miejsc obowiązuje zasada 1-2-3: możesz spędzić maksymalnie 1 noc z 2 namiotami, a w każdym z nich mogą się znajdować maksymalnie 3 osoby.
Namiot nie powinien być widoczny z budynków ani dla innych osób przebywających w lesie, niezależnie od tego, czy spacerują szlakami, czy jadą samochodem po drogach biegnących przez las. Nie możesz rozbić namiotu na plaży, wydmach, łąkach, bagnach, wrzosowiskach i polanach – dotyczy to wszystkich miejsc, na których nie ma drzew mogących ukryć namiot. Możesz także spać pod gołym niebem na plaży lub na ściółce leśnej w dowolnym miejscu, lecz dotyczy to wyłącznie śpiworów, mat, koców i hamaków – nie namiotów.
Jeśli chodzi o wędkowanie, w większości miejsc wymagana jest licencja wędkarska. Jeśli planujesz łowić ryby w Danii, zapoznaj się ze stroną internetową Fishing in Denmark zawierającą wszystkie najważniejsze informacje oraz praktyczną mapkę lokalizacji, w których możesz wędkować.
Park Narodowy Thy
Pierwszy duński park narodowy został otwarty 22 sierpnia 2008 roku. Jest on położony w północno-zachodniej części Jutlandii, nad brzegiem Morza Północnego i zajmuje powierzchnię 244 km2. Decyzję o założeniu parku narodowego w tym miejscu podjęto ze względu na rozległe i niepowtarzalne krajobrazy wydm i wrzosowych wydm, które rozciągają się od latarni morskiej Hanstholm po półwysep Agger Tange.
Biwakowanie
Park Narodowy Thy zapewnia wiele możliwości noclegu na świeżym powietrzu. Duńska Agencja Przyrody oferuje schroniska w wyjątkowych lokalizacjach, które są dostępne do bezpłatnego użytku. Niektóre można rezerwować, inne działają na zasadzie „kto pierwszy, ten lepszy”. Jeżeli zarezerwowane schronisko nie zostanie wykorzystane do godziny 20:00, mogą z niego skorzystać inne osoby. Jednak niezależnie od tego, czy dokonałeś rezerwacji, czy nie, dzielenie się przestrzenią z innymi jest rekomendowane. Schroniska można znaleźć i zarezerwować na stronie https://book.naturstyrelsen.dk/.
Na terenie Parku Narodowego Thy znajdują się 4 z 275 lasów, w których można biwakować zgodnie z zasadą 1-2-3:
- Hvidbjerg Klitplantage,
- Stenbjerg Klitplantage,
- Tvorup Klitplantage (tylko na zachód od Kystvejen),
- Nystrup og Vandet Plantager.
Więcej informacji na temat noclegów i zakwaterowania: https://eng.nationalparkthy.dk/plan-your-trip/overview/accommodation
Wędkowanie
Park Narodowy Thy oferuje doskonałe możliwości wędkowania. Znajdują się tu zarówno duże, jak i małe jeziora, a także długi odcinek wybrzeża, na którym można łowić z pomostów i plaż. Posiadając krajową licencję połowową, możesz łowić ryby wzdłuż wybrzeży Morza Północnego i Limfjorden. Niektóre jeziora w parku narodowym wymagają dodatkowego pozwolenia na wędkowanie, np. Nors Sø, Vandet Sø, Førby Sø i Flade Sø. Popularne gatunki to szczupak, okoń, sieja, sandacz, płoć i leszcz.
Więcej informacji na temat możliwości wędkowania: https://eng.nationalparkthy.dk/plan-your-trip/active-in-nature/angling
Park Narodowy Mols Bjerge
Położony we wschodniej części Półwyspu Jutlandzkiego Park Narodowy Mols Bjerge (180 km2) został założony w 2009 roku. Rozciąga się on od wybrzeża Kattegat na wschodzie po lasy w Kalø na zachodzie. Na jego obszarze znajduje się historyczne miasto Ebeltoft oraz ruiny XIV-wiecznego zamku Kalø, który został wzniesiony przez króla Eryka Menveda. Park powstał w celu ochrony krajobrazu polodowcowego, terenów leśnych, łąk, wrzosowisk, jezior, obszarów przybrzeżnych i morza. 80% powierzchni Parku Narodowego Mols Bjerge jest własnością prywatną.
Biwakowanie
W Parku Narodowym Mols Bjerne znajdziesz hotele w Ebeltoft, Femmøller i Mols Bjerge, a także pensjonaty, kwatery i hostele. Funkcjonuje tu również wiele pięknie położonych pól namiotowych, schronisk, kempingów i domów wakacyjnych – leżą one zarówno w Parku Narodowym, jak i w jego pobliżu.
Park Narodowy Mols Bjerge oferuje pięć schronisk:
- Ørnbjerg Mølle,
- Strandkær,
- Stubbe Sø,
- Kalø Gods,
- Tremosegård.
Więcej informacji: https://nationalparkmolsbjerge.dk/planlaeg-dit-besoeg/overnat-i-nationalparken
Wędkowanie
Park Narodowy Mols Bjerge oferuje 188 km linii brzegowej i zapewnia doskonałe możliwości wędkowania, zarówno z plaży, jak i z łodzi. Jeśli chcesz łowić ryby na wędkę na wodzie słodkiej lub słonej, musisz posiadać licencję wędkarską (dotyczy osób od 18 do 65 lat). Park Narodowy Mols Bjerge oferuje wiele atrakcji wodnych, takich jak nurkowanie, spływy kajakowe, żeglarstwo, kitesurfing, wingsurfing czy windsurfing.
Więcej informacji: https://eng.nationalparkmolsbjerge.dk/experience-the-national-park/activities/out-on-the-water
-
Camper van driving next to the wadden sea at low tide, traveling at the beach of Romo in Denmark 2
-
Cold Hawaii, between Agger and Hanstholm in the Thy National Park, Northwest Jutland, Denmark
-
Faroe Islands - Vagar
Park Narodowy Morza Wattowego (Vadehavet)
Założony w 2010 roku Park Narodowy Vadehavet to największy duński park narodowy (1466 km2). Powstał w południowo-zachodniej Danii w celu ochrony duńskiej części Morza Wattowego, które znajduje się również na terenie Niemiec i Holandii. Wszystkie części Morza Wattowego zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na liście znajduje się także 80% obszaru Parku Narodowego Vadehavet. Obszar obejmuje duńską część Morza Wattowego z wyspami Fanø, Mandø i Rømø oraz Skallingen i Varde Ådal. Powierzchnia lądowa Parku Narodowego Vadehavet wynosi 300 km².
Biwakowanie
Na oficjalnej stronie Parku Narodowego Vadehavet nie ma informacji na temat możliwości biwakowania. Można tu jednak znaleźć pola namiotowe i kempingi, np. Marsk Camp, Oasis, Arrild Camping, Rømø Familie Camping, Ballum Camping, Tønder Camping.
Więcej informacji: https://romo-tonder.dk/en/camping-og-autocamperpladser-i-nationalpark-vadehavet/
Wędkowanie
Do tej pory w Morzu Wattowym odnotowano ponad 140 gatunków ryb, co sprawia, że jest to wyjątkowo zróżnicowane środowisko. Na wybrzeżu znajdziesz wiele miejsc, z których można łowić ryby. Najwięcej z nich mieści się na północ od Esbjerg. Sprawdź mapę: https://www.vadehavskysten.dk/ribe-esbjerg-fanoe/diverse/lystfiskeri
Park Narodowy Skjoldungernes Land
Położony na wyspie Zelandia Park Narodowy Skjoldungernes Land zajmuje powierzchnię 170 km². Został założony w 2015 roku pomiędzy miastami Roskilde, Lejre i Frederiksværk – 62 km² terenu zajmuje Roskilde Fjord, natomiast pozostała część to obszar lądowy.
Biwakowanie
Schroniska Lavringe Å i Kisserup Shelter to dwa z najnowszych schronisk na tym terenie – mają kształt dziobu statku i zostały specjalnie zaprojektowane dla Parku Narodowego Skjoldungernes Land. Dobre miejsca na nocleg znajdują się również na wybrzeżu – w Salvadparken możemy nocować w schronisku lub rozbić namiot. Można także spać bezpośrednio nad fiordem, w Boserup Skov, Lyndby Strand i Gershøj. Ciekawą atrakcją jest także możliwość nocowania na morzu na tzw. pływającym kempingu.
Wędkowanie
Park Narodowy Skjoldungernes Land ma 99 km linii brzegowej, a wokół fiordu znajduje się wiele dobrych miejsc do wędkowania. Woda we fiordzie jest słonawa i występują w niej m.in. makrela, turbot, flądra, okoń, szczupak, sandacz, troć wędrowna i węgorz.
Więcej informacji: https://nationalparkskjoldungernesland.dk/oplev-nationalparken/tag-paa-tur/fisketure
Park Narodowy Kongernes Nordsjælland
Najmłodszy duński park narodowy został założony w 2018 roku w północnej części wyspy Zelandii w Regionie Stołecznym. Zajmuje powierzchnię 263 km², co czyni go drugim największym parkiem narodowym w Danii. Ponad 70% powierzchni stanowią obszary Natura 2000, a około 50% to lasy. Na jego terenie znajduje się jeden z najbardziej rozległych lasów w Danii, Gribskov, oraz dwa największe jeziora w kraju, Arresø i Esrum Sø. Park Narodowy obejmuje dwa obiekty światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO: Kronborg i krajobraz polowań par force w Północnej Zelandii.
Biwakowanie
W Parku Narodowym Kongernes Nordsjælland można prawdopodobnie biwakować na dziko zgodnie z obowiązującymi w Danii zasadami. Oprócz tego z Zelandii Północnej znajdziesz bardzo dużo atrakcyjnych kempingów i innych rodzajów zakwaterowania.
Sprawdź: https://www.visitnorthsealand.com/north-sealand/accommodation
Wędkowanie
Północne wybrzeże Zelandii ma długość ponad 100 kilometrów i można tu łowić trocie wędrowne, pływać łodzią w poszukiwaniu dorsza lub spędzać czas z przyjaciółmi, łowiąc ryby w stawach typu „put and take” lub w portach i nabrzeżach. Popularną lokalizacją jest jezioro Esrum Sø – drugie największe jezioro w Danii.
Sprawdź: https://www.visitnorthsealand.com/north-sealand/experiences/fishing-northcoast