-
Colorful houses in Karlskrona
Chcesz zwiedzić Karlskronę w jeden dzień? Taka wycieczka wymaga dobrego planu, dlatego jeśli masz zamiar zobaczyć najciekawsze atrakcje turystyczne w ciągu doby, skorzystaj z naszego praktycznego przewodnika. Sprawdź, co warto zobaczyć w Karlskronie i jak najlepiej spożytkować dzień w tym niezwykłym szwedzkim mieście.
Karlskrona w pigułce
Karlskrona to miasto w południowej Szwecji, które mieści się około 200 km od Ystad. Jest ośrodek administracyjny regionu Blekinge i gminy Karlskrona oraz nadbałtycki port wojenny. Karlskrona leży na 33 wyspach archipelagu Blekinge, a centrum miasta położone jest na wyspie Trossö. W 1998 roku Karlskrona została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako miasto marynarki wojennej, które stanowi doskonały przykład planowania i budowy XVII-wiecznego miasta z bazą morską. Blekinge stało się szwedzkie na mocy traktatu z Roskilde (1658), a w kolejnych latach rząd szwedzki opracował plany przeniesienia większości floty królestwa z rejonu Sztokholmu do bardziej południowej lokalizacji. Wybór padł na Trossö, wyspę o strategicznej lokalizacji – już w 1681 roku na archipelagu wzniesiono fortyfikacje wojskowe, które miały chronić bazę morską.
Karlskrona otrzymała prawa miejskie 10 sierpnia 1680 roku i została nazwana na cześć Landskrony (Skania) oraz swojego założyciela – króla Karola XI Wittelsbacha. W 1682 roku zbudowano mosty, które połączyły centrum miasta z lądem. Duży obszar wojskowy i stocznia pokazują, że Karlskrona – jako południowa brama królestwa – przez długi czas była uważana za bardzo ważne miasto obronne. W 1790 roku większa część miasta spłonęła, ale wkrótce została odbudowana. Również w latach 1887 i 1909 Karlskronę nawiedziły wielkie pożary.
Centralne części Karlskrony położone są na Trossö i kilku okolicznych wysepkach, takich jak Saltö, Dragsö, Ekholmen, Pantarholmen, Stumholmen i innych. Stumholmen przez długi czas należało do marynarki wojennej, a dziś jest siedzibą Marinmuseum i prestiżową dzielnicą mieszkalną.
Rynek w Karlskronie
Centrum Karlskrony znajduje się na wyspie Trossö, a jej główną część zajmuje największy w szwedzki rynek (Stortorget). Plac leży w najwyższym punkcie wyspy i otoczony jest kilkoma monumentalnymi budynkami, takimi jak kościół Fryderyka, kościół Świętej Trójcy czy ratusz. To właśnie tutaj znajdują się największe atrakcje turystyczne, od których warto zacząć zwiedzanie Karlskrony. Pod rynkiem przechodzi tunel kolejowy łączący dworzec z portem wojennym.
-
The holy trinity Church located in Karlskrona. Situated on Stortorget, the main square. Sweden, Unesco Heritage
-
Karlskrona Stotorget King Karl XI Statue
-
The Fredrik's church in Karlskrona
Kościół Fryderyka (Fredrikskyrkan)
Barokowy kościół został zaprojektowany przez Nicodemusa Tessina młodszego i otwarty w 1744 roku w obecności księcia koronnego Adolfa Fryderyka i księżniczki Ludwiki Ulryki Hohenzollern. Wieże ukończono jednak dopiero 14 lat po inauguracji i zawieszono na nich 3 dzwony. Kościołowi nadano imię króla Fryderyka I. Kościół ma 350 miejsc siedzących i może pomieścić 704 osoby. Kościół Fryderyka, wraz z kościołem Trójcy Świętej w Karlskronie i katedrą w Kalmarze, jest uznawany za jeden z najważniejszych zabytków klasycznego baroku rzymskiego w Szwecji.
Kościół Świętej Trójcy (Trefaldighetskyrkan)
Również ten kościół zaprojektował Nicodemus Tessin młodszy. Powstał on jednak wcześniej niż kościół Fryderyka, gdyż jego otwarcie miało miejsce w 1709 roku, a do 1846 roku był kościołem niemieckiej parafii Karlskrony. Cechą charakterystyczną kościoła Świętej Trójcy jest kopułowy dach, a jako możliwą inspirację wymienia się rezydencję Villa Rotonda w Vicenzy, zaprojektowaną przez Andrea Palladia. Pożar miasta w 1790 roku doszczętnie zniszczył kościół, a udało się jedynie odzyskać dwa mosiężne żyrandole z 1722 roku i tablicę pamiątkową z 1789 roku. Już rok po pożarze zaczęto odbudowę, a nową kopułę zaprojektowano w stylu neoklasycystycznym. Malowidło na suficie jest iluzją optyczną, która sprawia, że kopuła wydaje się wyższa, niż jest w rzeczywistości.
Ratusz (Rådhus)
Ratusz w Karlskronie to jedna z monumentalnych budynków otaczających Stortorget. Budynek jest obecnie siedzibą Sądu Rejonowego w Blekinge. Budowę ratusza rozpoczęto po pożarze miasta w 1790 roku, a autorem projektu był Carl Fredrik Fredenheim. Podczas przebudowy i rozbudowy w latach 1905 i 1915 dobudowano portyk od strony placu.
Pomnik Karola XI
Na Stortorget znajduje się też pomnik założyciela miasta – króla Karola XI. Był to pierwszy oficjalny pomnik w Karlskronie, którego uroczyste odsłonięcie miało miejsce w 1897 roku. Rzeźbę wykonał John Börjeson, który w XIX wieku był jednym z najbardziej znanych szwedzkich rzeźbiarzy, a jego prace można znaleźć w całej Szwecji (m.in. pomnik Carla Wilhelma Scheele w Sztokholmie czy pomnik Jonasa Alströmera w Göteborgu). Börjeson jako pierwszy wprowadził do szwedzkiej rzeźby realizm, dlatego też król Karol XI został przedstawiony bez typowych królewskich cech. W cokole pod pomnikiem zbudowano swego rodzaju kapsułę czasu – miedzianą skrzynię wypełnioną książkami, gazetami, monetami i kalendarzami z 1897 roku.