-
Camping Stekenjokk Plateau am Vildmarksvägen in Lappland, Schweden
Marzy Ci się podróż kamperem po Skandynawii? Szwecja to kraj przyjazny osobom podróżującym w ten sposób – znajdziesz tu wiele wspaniałych kempingów, które niejednokrotnie są obiektami łączącymi pola kempingowe z noclegami w domkach. Oprócz miejsca do parkowania możesz liczyć na dodatkowe atrakcje dla dzieci i dorosłych. Sprawdź, jakie lokalizacje warto odwiedzić podczas podróży kamperem po Szwecji i co można zobaczyć w okolicy.
Czy w Szwecji dozwolony jest dziki kemping?
Dziki kemping, znany za granicą jako wild camping, boondocking, dry camping i dispersed camping, to możliwość biwakowania w dowolnym miejscu, również poza wyznaczonymi miejscami biwakowymi. Dzięki prawu Allemansrätten w Szwecji możemy wędrować i biwakować tam, gdzie chcemy, pod warunkiem że szanujemy florę i faunę. Nie można jedynie biwakować w parkach narodowych i rezerwatach przyrody, a także na prywatnych posesjach, boiskach sportowych i powierzchniach użytkowanych rolniczo. Prawo Allemansrätten dotyczy jednak wyłącznie podróżnych niezmotoryzowanych, dlatego w przypadku podróży kamperem należy parkować w wyznaczonych miejscach. Poniżej znajdziesz najlepsze kempingi w Szwecji, które warto odwiedzić podczas podróży kamperem, a także atrakcje, których nie można przegapić po drodze!
7 najlepszych kempingów w Szwecji
Prezentujemy zarówno duże kempingi oferujące atrakcje dla całych rodzin, jak i skromne, lecz komfortowe i przytulne lokacje. Niektóre z nich są otwarte przez cały rok, inne czynne wyłącznie w sezonie. Zarezerwuj miejsce przed podróżą i zaplanuj trasę!
Mötesplats Borstahusen
Jeśli szukasz lokalizacji tuż przy plaży, koniecznie zaplanuj przystanek w Landskronie. Znajduje się tutaj przytulny kemping Mötesplats Borstahusen, wyposażony w prąd, wodę, kanalizację i Wi-Fi. Działki są w pełni przystosowane do ciężkich pojazdów, dlatego można zaparkować kamper w dowolny sposób, nie ryzykując utknięciem. Kiedy nocleg mamy już z głowy, możemy zająć się przyjemnościami – wybrać się na wędrówkę szlakiem Skåne (Skåneleden), skorzystać ze spa, powygrzewać się na plaży, a także udać się na wędkowanie lub pole golfowe. W około godzinę można się stąd dostać do Kopenhagi i Helsingøru, a w zaledwie 30 minut na malowniczą wyspę Ven, gdzie wypożyczysz rower, spróbujesz lokalnego koziego sera i odwiedzisz Muzeum Tycho Brahe. Lokalizacja jest otwarta przez cały rok i popularna zarówno wśród miłośników kamperów, jak i luksusowych kompleksów wypoczynkowych.
Strona www: https://motesplatsborstahusen.se/
Adres: Lill-Olas väg 30, 261 61 Landskrona (Skania)
Böda Sand Beach Resort
Olandia to druga (po Gotlandii) pod względem wielkości wyspa Szwecji. W pobliżu kempingu znajduje się plaża z widokiem na zatokę Böda, a latem – oprócz pływania i wycieczek – można zachwycać się lokalną kuchnią i uczestniczyć w występach na żywo. Jeśli chcesz poznać okolicę, znajdują się tu dogodne połączenia autobusowe i wypożyczalnia rowerów. Zaledwie 80 km stąd mieści się miasto Kalmar ze wspaniałym Zamkiem Kalmarskim i majestatyczną Katedrą Kalmarską. W Böda Sand Beach Resort możesz wybrać kemping w zacisznej lokalizacji lub w bardziej tłumnym miejscu, gdzie najłatwiej o wakacyjną atmosferę grillowania i sąsiedzką społeczność. Aby obozować w Böda Sand Beach Resort, Ty i Twoja grupa musicie mieć ukończone 23 lata (nie dotyczy to rodzin z dziećmi). Istnieje możliwość wyboru miejsca z dostępem do prądu, miejsca z dostępem do prądu i wody lub miejsca bez dostępu do prądu. Psy są mile widziane, a wszyscy podróżni mają dostęp do internetu. Na miejscu możesz też uczestniczyć w treningach grupowych i atrakcjach dla dzieci i dorosłych – w cenie rezerwacji.
Strona www: https://www.bodasand.se/
Adres: Bödasandsallén 11, 387 73 Löttorp (Olandia)
Apelviken
Kemping Apelviken leży ok. 2 km od centrum miasta Varberg w regionie Halland. To świetna lokalizacja nadbałtycka, z której masz zaledwie 50-250 metrów do samego morza. Znajdziesz tu dwie restauracje (jedna z nich całoroczna), basen, Wi-Fi, pralnię, supermarket (otwarty od kwietnia do września), 462 stanowiska kempingowe, 3 budynki usługowe i saunę. Obiekt jest otwarty przez cały rok i oferuje atrakcje dla całej rodziny. A co warto zobaczyć w okolicy? Na uwagę zasługuje między innymi Rezerwat Przyrody w Getterön, będący doskonałym miejscem do obserwowania ptaków (można tu znaleźć ok. 170 gatunków!). W samym Varbergu koniecznie odwiedź Muzeum Historii Kultury (Hallands Kulturhistoriska Museum), które przedstawia historie życia mieszkańców Halland na przestrzeni wieków. Na terenie miasta znajduje się też Forteca Varberg, która obecnie pełni funkcję muzeum. Zaledwie godzinę drogi stąd mieści się Göteborg, w którym znajdziesz o wiele więcej atrakcji, w tym słynny park rozrywki Liseberg.
Strona www: https://www.apelviken.se/
Adres: Sanatorievägen 4, 432 53 Varberg (Halland)
-
Strand in Schweden mit Sonnenuntergang
-
Getterön campoing in der Nahe
-
Two hikers on a path through Österlen, Scania, Sweden
Kneippbyn Resort Visby
Ten pięciogwiazdkowy kemping jest usytuowany nad samym Morzem Bałtyckim, na południe od Visby. Podróżujący kamperem mogą korzystać z nowoczesnych budynków usługowych, w których znajdują się kuchnie, prysznice, toalety i pralnie. Wszystkie miejsca parkingowe oferują widok na morze, a na terenie obiektu znajdziesz kawiarnię, restaurację, minimarket, kort tenisowy czy minigolf. W sezonie od rana do późnego wieczora kursują autobusy do Visby, które było wczesnośredniowiecznym ośrodkiem handlu bałtyckiego. Latem każdego roku organizowany jest tu festiwal Tydzień Średniowieczny, dlatego przed wyjazdem warto sprawdzić planowany termin tego niezwykłego wydarzenia. Wizyta w Visby to gratka dla miłośników średniowiecza – miasto znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, a mieści się w nim ponad 200 średniowiecznych budynków z kamienia, ruiny 23 kościołów, katedra i 11-metrowy mur obronny. Warto przyjechać tu również z dziećmi, gdyż na terenie resortu znajdują się liczne atrakcje dla najmłodszych, takie jak parki rozrywki Sommarland i Vattenland.
Strona www: https://kneippbyn.se/
Adres: Kneippbyn 15, 622 61 Visby (Gotlandia)
Kronocamping Lidköping
Ten kemping znajdziemy nad brzegiem jeziora Vänern, 10 minut pieszo od centrum Lidköping (nie mylić z Linköping!). Lidköping jest często opisywane jako miasteczko nad jeziorem w pobliżu otwartej przyrody. Kemping jest czynny przez cały rok, a wokół obiektu znajdują się cztery obszary – w tym jeden wyłącznie dla samochodów kempingowych (53 stanowiska dla kamperów) W pobliżu znajdują się restauracja, spa i budynek rekreacyjny. Co warto zobaczyć w okolicy? Sporą atrakcją dla podróżnych jest Zamek Läckö, jeden z najpiękniejszych zamków w całej Szwecji, który liczy ponad 700 lat. Jeśli podróżujesz z dziećmi, pół godziny drogi z Lidköping znajduje się letni park rozrywki Skara Sommarland, działający od czerwca do września. Miłośnikom natury polecamy z kolei Kinnekulle – „kwitnącą górę” o wysokości 306 metrów, która zachwyca różnorodnymi gatunkami, wspaniałymi widokami i magiczną przyrodą. Jeśli planujesz rowerową wycieczkę, z pewnością przypadnie Ci do gustu szlak Vänerleden (640 km wokół Vänern, największego jeziora w Szwecji), który w 2023 roku zdobył nominację w konkursie na europejski szlak rowerowy roku.
Strona www: https://kronocamping.com/
Adres: Läckögatan 22, 531 60 Lidköping (Västra Götaland)
Fjällbacka Camping
Ten kemping przypadnie do gustu fanom powieści Camilli Läckberg, gdyż znajduje się w Fjällbace, czyli miejscu akcji kryminałów. Ta lokalizacja jest czynna tylko w sezonie i działa do września. Jeśli szukasz małego i przytulnego kempingu w idyllicznej okolicy, koniecznie przyjedź tutaj latem. Fjällbacka Camping oferuje 140 stanowisk dla kamperów na działkach o powierzchni 80-100 m2 (dostępne z prądem lub bez). Budynek usługowy znajduje się w centrum kempingu. Podczas pobytu w mieście, warto zobaczyć 75-metrowy wąwóz Kungsklyftan, który „wystąpił” w filmie Ronja, córka zbójnika. Miłośnikom zabytków sakralnych polecamy wizytę w lokalnym kościele Fjällbacka Kyrka z 1892 roku, zbudowanym z czerwonego granitu i reprezentującym styl neogotycki. Niecałe 5 km od miasta znajduje się też malowniczy Rezerwat Przyrody Veddö.
Strona www: https://fjallbackacamping.se/
Adres: Sälvik, 457 40 Fjällbacka (Västra Götaland)
Hätte Camping
Kemping położony w Tranås to doskonałe miejsce zarówno dla tych, którzy szukają relaksu w otoczeniu przyrody, jak i dla miłośników aktywnego wypoczynku. Jest to kameralny, rodzinny kemping prowadzony przez Ingrid i Edwina, który oferuje duże stanowiska dla kamperów (ok. 100 m2) oraz domki. Kemping jest położony w pobliżu pięknego jeziora Sommen. Odwiedzający mogą wypożyczyć łodzie i kajaki, spróbować lokalnej kuchni w restauracji Sjökrogen, a także zrobić zakupy w sklepie. Na miejscu uzyskasz informacje z pierwszej ręki na temat najlepszych szlaków pieszych i rowerowych (możliwość wypożyczenia rowerów). Centrum Tranås mieści się ok. 4 km od kempingu i znajduje się tam między innymi najdłuższa ulica handlowa w południowej Szwecji. Popularną lokalizacją jest także park Östanåparken. Podczas pobytu warto odwiedzić wyspę Visingsö, która jest największą wyspą na jeziorze Wetter.
Strona www: https://www.hattecamping.se/
Adres: Badvägen 2, 573 93 Tranås (Jönköping)
Kamper na promie – jakie są wymagania?
Kamperem niestety nie przemierzymy Bałtyku, dlatego planowanie wycieczki warto rozpocząć od rezerwacji biletu na prom. Z Unity Line możesz popłynąć promem ze Świnoujścia do szwedzkiego Ystad lub Trelleborga. Wystarczy sprawdzić rozkład rejsów i wybrać trasę oraz datę podróży. W następnym kroku zostaniesz poproszony o podanie szczegółowych informacji, takich jak liczba osób czy pojazd – wybierz opcję „samochód osobowy lub minibus lub van lub camper (do 3,60 m wysokości, do 10 m długości)”. Podaj również informację, czy przewozisz rowery lub podróżujesz ze zwierzętami, a na koniec wpisz numer rejestracyjny pojazdu i dane osobowe podróżujących. Rezerwacji możesz też dokonać mailowo, telefonicznie lub w siedzibie jednego z Agentów Unity Line. Podróżowanie kamperem nie różni się od podróży samochodem osobowym – pojazd zostawiasz na parkingu promu, a następnie udajesz się na pokład. Każdy podróżny ma możliwość wykupienia miejsca w kabinie, choć nie jest to obowiązkowe w przypadku promów pasażerskich.