-
Camper in Norwegen
Planujesz wycieczkę do Norwegii kamperem? Kraj fiordów jest przyjazny dla zmotoryzowanych, którzy szukają malowniczych miejsc na norweskiej mapie. W Norwegii możesz znaleźć wiele kempingów oferujących udogodnienia dla turystów, a także nocować w miejscach z dala od innych ludzi. Sprawdź, w jakich lokalizacjach można parkować i nocować, a także jakie trasy wybrać, by zobaczyć Norwegię w miniaturze.
Czy w Norwegii dozwolony jest dziki kemping?
W Norwegii, podobnie jak w Szwecji, obowiązuje tzw. prawo wszystkich ludzi (Allemannsretten), które zezwala na nocowanie niemal w dowolnych miejscach pod gołym niebem. Warunek jest jeden: należy szanować naturę i nie zostawiać po sobie śmieci. Możesz więc rozbić namiot, gdzie tylko chcesz, lecz powinieneś zachować odległość co najmniej 150 metrów od najbliższego domu – dotyczy to również kamperów. Jeśli w jednym miejscu chcesz nocować dłużej niż przez dwie noce, musisz uzyskać zgodę właściciela terenu (z wyjątkiem gór i bardzo odległych obszarów). Nocowanie jest możliwe wyłącznie na terenach nieuprawnych – nie można też nocować na prywatnych posesjach.
W całej Norwegii mieści się ponad 1000 kempingów, w których znajdziesz budynki sanitarne, domki noclegowe, miejsca postojowe i atrakcje dla całych rodzin. W niektórych obszarach kraju (szczególnie w okolicy Lofotów) mogą obowiązywać ograniczenia dotyczące swobodnego biwakowania lub całkowity zakaz kempingu. Od 15 kwietnia do 15 września obowiązuje też zakaz rozpalania ognisk na łonie natury.
Gdzie można parkować kamperem?
O ile dziki kemping jest dozwolony w Norwegii, o tyle nie wszędzie możemy wjechać czy zaparkować. Poniżej znajdziesz miejsca przyjazne kamperom. Zwracaj zawsze uwagę na oznaczenia, gdyż istnieją miejsca, w których zwyczajnie parkować nie można. Pamiętaj też, że niektóre miejsca postojowe są płatne.
- Kempingi – jeśli cenisz sobie wygodę, dostęp do budynków sanitarnych i dodatkowe atrakcje, wybierz nocowanie na kempingu, które jest najbardziej pewną i wygodną opcją. W większości przypadków wymagana jest rezerwacja, której możesz dokonać przez internet.
- Parkingi publiczne – takie obiekty znajdują się wzdłuż dróg i są często wyposażone w stoły, toalety i prysznice. Sprawdź mapę parkingów (nor. rasteplass) w Norwegii. W sezonie może się niestety okazać, że wszystkie miejsca będą zajęte, dlatego przygotuj plan B.
- Parkingi przy przystaniach promowych – takie obiekty często są wyposażone w toalety i otwarte dla kamperów.
- Parkingi szlaków turystycznych – takie parkingi są z reguły płatne, ale umożliwiają nocowanie w pięknych okolicznościach przyrody.
- Park4night – strona park4night.com pozwala znaleźć ciekawe miejsca do nocowania na całym świecie. Pamiętaj jednak, by czytać opinie, gdyż może się okazać, że oznaczona miejscówka jest już nieaktualna.
- Płaskowyże – możesz parkować na płaskowyżach dróg widokowych, które oferują piękne krajobrazy. W tym przypadku należy jednak przygotować się na zmienną pogodę i brak zasięgu.
- Lasy – jest to możliwe oczywiście wtedy, gdy znajdziemy w lesie przejezdną drogę i zatoczkę dla kampera.
- Bomveg – prywatne drogi Bomveg są płatne, lecz zlokalizowane w miejscach położonych z dala od dróg, dzięki czemu można liczyć na ciszę, spokój i piękne widoki. Bomveg są również tańsze niż parkingi miejskie.
- Parkingi przy kościołach – jeśli wybierasz się w podróż śladem budynków sakralnych, możesz się zdecydować na parkowanie przy kościołach. Z reguły nie ma tam zakazu, jednak należy pamiętać o pewnych zasadach i nie robić grilla czy prania w takim miejscu.
Kamperem przez Norwegię – co zwiedzać?
Osobom podróżującym do Norwegii kamperem zależy przede wszystkim na niezapomnianych przeżyciach i widokach, które zapierają dech w piersiach. Warto więc wybrać się w podróż Narodowym Szlakiem Turystycznym (Nasjonale turistveger), który obejmuje 18 dróg wiodących przez najpiękniejsze norweskie krajobrazy. Zwróć uwagę na to, że niektóre drogi są zamknięte w okresie zimowym.
Varanger (160 km)
Najdalej wysunięta na północ „droga do Oceanu Arktycznego” oferuje skalne krajobrazy, lasy brzozowe, klify, renifery i niezliczone gatunki ptaków. Jeśli marzy Ci się podróż na koniec świata, wybierz drogę Varanger. Znajdziesz na niej kilka miejsc odpoczynku (Gornitak, Mortenses, Domen). Najciekawsze atrakcje to kościół Nesseby, stanowiska do obserwowania ptaków (Varanger i Hemningberg) i pomnik Steilneset.
Havøysund (67 km)
Ten północny szlak biegnie z Kokelv do Havøysund i jest fascynująco zróżnicowany – oferuje skaliste krajobrazy, a także umożliwia obserwowanie bielików i reniferów. Miejsca odpoczynku i punkty widokowe: Storbegeta, Lillefjord, Snefjord, Selvika. Na północnym krańcu drogi znajduje się instalacja artystyczna autorstwa amerykańskiej artystki wizualnej Roni Horn.
Senja (102 km)
Jedna z najpiękniejszych tras widokowych w całej Norwegii zachwyca zmieniającymi się krajobrazami. Nie bez powodu Senja jest nazywana „Norwegią w miniaturze” – znajdziemy tu głębokie fiordy, malownicze wioski rybackie, góry i ocean. Przystanki i atrakcje: punkt widokowy na wioskę Bergsbotn, punkt widokowy Tungeneset, plaża Ersfjordstranda ze słynną złotą toaletą i przystanek Mefjordvær.
Andøya (58 km)
Na wyspie znajduje się jedna z najpiękniejszych plaż w Norwegii, a przy odrobinie szczęścia można zobaczyć foki, wieloryby i orły. Miejsca odpoczynku i punkty widokowe: Bukkekjerka i Kleivodden.
Lofoten (230 km)
Jedna z najpopularniejszych tras turystycznych wiedzie oczywiście przez Lofoty. Niezależnie od pory roku Lofoty zapewniają podróż przez zapierające dech w piersiach krajobrazy: ocean, poszarpane szczyty górskie, maleńkie wioski rybackie i białe plaże z krystalicznie czystą wodą. Droga biegnie pomiędzy Å i Raftsundet, z objazdami do Nusfjord, Vikten, Utakleiv, Unstad, Eggum i Henningsvær.
Helgelandskysten (433 km)
Najdłuższa trasa Norweskiego Szlaku Turystycznego wiedzie wzdłuż wybrzeża i zapewnia malownicze widoki na ocean oraz archipelag. Warte uwagi punkty widokowe to m.in. Sundshopen, Trælvikosen, Hellåga, Grønsvik kystfort (fort przybrzeżny założony przez nazistów w 1942 r.), Jektvik, Braset i Storvika.
-
Camper parked on the seashore in Hamningberg on the Varanger Peninsula, Norway
-
camping with tent near seaside in Norway
-
Segla Mountain / Senja Island / Norway
Atlanterhavsvegen (36 km)
Słynna Droga Atlantycka, nazywana też „drogą przez morze”, prowadzi siedmioma mostami od wysepki do wysepki. To prawdziwa uczta dla oczu, przez wielu uznawana za najpiękniejszą drogę na świecie. Punkty widokowe i miejsca odpoczynku: Kjeksa, Askevågen, Farstadsanden, Hågå (z rzeźbą Jana Freuchena), Myrbærholmbrua (z możliwością wędkowania), Eldhusøya i Geitøya.
Geiranger – Trollstigen (104 km)
Trasa oferuje wiele atrakcji, a jedenaście zakrętów Trollstigen oraz widok z Ørnesvingen na fiord Geiranger zachwycą każdego podróżnika. Punkty widokowe i atrakcje: Flydalsjuvet, Ørnesvingen (z wodospadem), Linge ferjekai (nabrzeże promowe), Gudbrandsjuvet, Trollstigen (platforma widokowa 200 m nad drogą).
Gamle Strynefjellsvegen (27 km)
Historyczna droga z XIX wieku to alternatywa dla nowej drogi krajowej prowadzącej przez górę Strynefjellet. Punkty widokowe i atrakcje: kamienny most Jøl bru oraz wodospady Øvstefoss i Videfossen.
Rondane (75 km)
Gratka dla miłośników górskich krajobrazów – wyjątkowe światło w tym miejscu sprawia, że góry bywają nazywane „niebieskimi”, a ich szczyty sięgają 2000 metrów. Trasa wiedzie wzdłuż Parku Narodowego Rondane. Punkty widokowe i atrakcje: kopalnie Folldal gruver, Strømbu (punkt wyjścia do wycieczek), mozaika Matiasa Faldbakkena w Kjøllen, punkt widokowy Sohlbergplassen, muzeum Atnbrufossen Vannbruksmuseum.
Sognefjellet (108 km)
Trasa wiedzie przez najwyższą przełęcz w Norwegii do najbardziej wewnętrznej części Sognefjorden. Punkty widokowe i miejsca odpoczynku: punkt widokowy Nedre Oscarshaug, punkt wypoczynkowy Oscarshaug, miejsce odpoczynku Mefjellet z widokiem na lodowiec Fanaråken, schronisko Sognefjellshytta, punkt widokowy Vegaskjelet.
Valdresflye (49 km)
Na tej trasie można odnieść wrażenie, że unosimy się nad płaskowyżem ze wspaniałym widokiem na szczyty Parku Narodowego Jotunheimen. Duża część trasy przebiega powyżej linii drzew. Punkty widokowe i miejsca odpoczynku: Rjupa, Flye 1389, Steinplassen, Vargebakkane, Gjende.
Gaularfjellet (114 km)
Wybierając się w podróż tą trasą, trafisz do królestwa wodospadów. Szczególnie polecamy ekscytujący spacer po moście przy wodospadzie Likholefossen. Punkty widokowe i atrakcje: Utsikten, Torsnesstølen, Hestad.
Aurlandsfjellet (47 km)
Trasa nazywana „śnieżną drogą między fiordami”, gdyż w tutejszych górach przez większą część roku leży śnieg. Punkty widokowe i miejsca odpoczynku: Stegastein, Flotane, Vedahaugane, Sluppen.
Hardanger (158 km)
Hardanger jest jak pocztówka – ta południowa trasa zachwyca górami, fiordami, wodospadami i lodowcami, które tworzą malowniczą scenografię przyciągającą turystów z całego świata. Punkty widokowe i atrakcje: wodospady Låtefossen, Steinsdalsfossen i Skjervfossen, przystanek Espenes wzdłuż Sørfjorden, budynek usługowy Hereiane, „bajkowa toaleta” Tyrvefjøra, strefa odpoczynku Steinstøberget.
Hardangervidda (67 km)
Od płaskowyżów wysokogórskich po przyrodę zachodniej Norwegii – ta trasa oferuje podróż pełną kontrastów. Jej największą atrakcją jest wodospad Vøringsfossen, prawdopodobnie najbardziej znany wodospad w Norwegii.
Ryfylke (260 km)
Szlak Ryfylke wiedzie wzdłuż malowniczych fiordów i surowych gór – to podróż pełna kontrastów: z wysokimi górami, stromymi zboczami i głębokimi fiordami. Punkty widokowe, miejsca odpoczynku i atrakcje: punkt Høllesli z widokiem na Lysefjorden, punkt widokowy Lovra, most Høse bru, wodospady Flesefossen i Svandalsfossen, punkt Ostastein z widokiem na Sandsfjorden, półwysep Ropeid, kopalnie cynku Allmannajuvet.
Jæren (130 km)
Trasa położona najdalej na południe Norwegii wiedzie z Flekkefjord do Bore i pozwala podziwiać idylliczne nadmorskie miasteczka położone nad Morzem Północnym. Atrakcje: latarnia morska Kvassheim, port Madland, plaże Refsnesstranda, Orrestranda i Borestranda.
Kamper na promie – jakie są wymagania?
Podróż kamperem do Skandynawii wymaga przemierzenia Bałtyku, dlatego planowanie wycieczki warto rozpocząć od rezerwacji biletu na prom. Z Unity Line możesz popłynąć promem ze Świnoujścia do szwedzkiego Ystad lub Trelleborga, a stamtąd pojechać szosą do Norwegii. W pierwszej kolejności sprawdź rozkład rejsów i wybierz trasę oraz datę podróży. W następnym kroku podaj informacje, takie jak liczba osób i pojazd – wybierz opcję „samochód osobowy lub minibus lub van lub camper (do 3,60 m wysokości, do 10 m długości)”.
Jeśli zamierzasz przewozić rowery lub podróżować ze zwierzętami, nie zapomnij podać takiej informacji. Na koniec wpisz numer rejestracyjny pojazdu oraz dane osobowe podróżujących. Rezerwacji możesz dokonać online, mailowo, telefonicznie lub w siedzibie jednego z Agentów Unity Line. Po wjechaniu na pokład promu kamper zostawisz na parkingu, a następnie udajesz się na pokład. Każdy podróżujący może wykupić miejsce w kabinie, choć w przypadku promów pasażerskich nie jest to obowiązkowe.
Pamiętaj też, by przed wyjazdem zarejestrować się w systemie Epass24. Niektóre odcinki dróg, mosty, tunele i przeprawy promowe w Norwegii są płatne, a płatność na miejscu jest często niemożliwa. Koniecznie załóż więc konto na stronie https://www.epass24.com/pl/ i wpisz numer rejestracyjny kampera. Opłaty mogą się pojawić również w Szwecji, gdzie też można płacić przez ten system.