Przed osobami podróżującymi kamperem cały świat stoi otworem. Jeśli Twoim celem podróży jest Skandynawia, polecamy wycieczkę po Danii, która oferuje wiele atrakcyjnych kempingów i okolicznych atrakcji. Sprawdź, gdzie szukać noclegów, jakie kempingi są najwyżej oceniane przez turystów i co warto zwiedzać w okolicy. Zaczynamy!

Jak szukać noclegów i gdzie nocować?

Poniżej znajdziesz listę najlepiej ocenianych kempingów w Danii. Jeśli jednak chcesz szukać na własną rękę lub zależy Ci, żeby nocleg był blisko konkretnej atrakcji, polecamy mapę kempingów Dansk AutoCamper Forening (dostępna w jęz. duńskim, angielskim i niemieckim). Znajdziesz tam noclegi w pobliżu portów, parkingi dla kamperów, budynki sanitarne z WC, punkty obsługi kamperów, kempingi czy noclegi w gospodarstwach rolnych. Inne popularne aplikacje to park4night, Campercontact czy Caramaps. Pomocna jest także strona Danishcampsites.com, gdzie można znaleźć kempingi, wybierając region i liczbę gwiazdek. Znajduje się tu również lista kempingów otwartych w sezonie zimowym.

Legoland Holiday Village

Jednym z najpopularniejszych kempingów w Danii jest Legoland Holiday Village w Billund, który zlokalizowany jest tuż obok najstarszego na świecie Legolandu. Goście mają do wyboru motel, domki lub właśnie kemping, gdzie znajdują się miejsca dla kamperów (80 m2 lub 100 m2) i namiotów (35 m2). Na terenie obiektu można zrobić grilla, skorzystać z bufetu i supermarketu czy budynku usługowego. Oczywiście wszystko zostało tak pomyślane, by rodziny z dziećmi czuły się komfortowo. Największą pobliską atrakcją jest rzecz jasna Legoland, choć warto poświęcić również czas na wizytę w Lalandii, gdzie znajdują się między innymi park wodny, kręgielnia, ścianka wspinaczkowa czy mini golf. Popularną atrakcją w Billund jest również Muzeum Pluszowego Misia, a w pobliskim Givskud mieści się zoo, w którym można nawet nocować. Obiekt całoroczny.

Strona www: https://www.legoland.dk/en/short-break/you-can-stay-here/legoland-holiday-village/camping/camping-pitch/

Adres: Ellehammers Alle 2, 7190 Billund

Rebild Camping***Safari

Trzygwiazdkowy Safari Camping to cichy, rodzinny obiekt zlokalizowany w jednym z najpiękniejszych obszarów w kraju – z bezpośrednim dostępem do Parku Narodowego Rebild Bakker, który jest oddalony o zaledwie kilka minut drogi spacerem. Wokół lasu znajduje się wiele jezior i źródeł. Na rzece Lindenborg å dopuszczalne są spływy kajakowe, natomiast rodzinom z dziećmi polecamy jezioro Madum Sø z piaszczystą plażą. W samym Rebild możn znaleźć wiele restauracji, małych muzeów i mnóstwo pięknej natury, którą warto podziwiać podczas spacerów szlakami turystycznymi. Polecamy tu przyjechać szczególnie w Noc Świętojańską (Midsommer), która jest szczególnie celebrowana w Danii. Na Safari Camping rozpalane są wtedy ogniska, a mieszkańcy kempingu świętują przy duńskich kiełbaskach, zimnym piwie i nastrojowej muzyce. To niepowtarzalna okazja, by doświadczyć duńskiego hygge! Obiekt całoroczny.

Strona www: http://safari-camping.dk/

Adres: Rebildvej 17, Rebild, 9520 Skørping

Nissum Fjord Camping

Wokół kempingu Nissum Fjord rozciąga się nietknięta przyroda – od wydmy Vedersø wzdłuż zachodniego wybrzeża aż do kempingu. Kemping leży 1800 metrów od pięknego Morza Północnego i 800 metrów od fiordu Nissum. Obiekt posiada 200 miejsc dla przyczep kempingowych i kamperów, 17 domków oraz 4 pokoje typu Bed & Breakfast. Zaledwie 500 metrów od kempingu znajduje się Husby Klitplantage, idealna lokalizacja na spacer czy jazdę na rowerze. W okolicy znajdziesz też wiele lokalnych sklepów ze świeżymi produktami i pamiątkami, a także leśny plac zabaw. Na terenie obiektu dostępne są 3 budynki usługowe z WC/wanną, łazienką rodzinną i łazienką/WC dla niepełnosprawnych. W portowym mieście Thorsminde można kupić lub złowić ryby, a w niecałe 30 minut dostaniesz się do Ringkøbing i Holstebro – przytulnych miast bogatych w liczne atrakcje, takie jak Ringkøbing-Skjern Museum, Muzeum Lotnictwa (Danmarks Flymuseum) czy raj dla miłośników leśnych aktywności – Tinkerdal Besøgssted. Obiekt otwarty w sezonie (do października).

Strona www: https://www.nissumfjordcamping.dk/en/

Adres: Klitvej 16, 6990 Ulfborg

Læsø Camping & Hytteby

Obiekt oferuje luksusowe domki, tanie domki i miejsca dla namiotów oraz kamperów. Polecany jako lokalizacja na wycieczkę szkolną, choć sprawdzi się również dla rodzin i przyjaciół. Læsø zachwyca wyjątkową przyrodą i niezwykłym dziedzictwem kulturowym w postaci dachów z wodorostów, które wkrótce zostaną wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Læsø jest również łatwo dostępne dla wędrowców i przyjazne miłośnikom rowerowych wycieczek (rower jest wliczony w cenę). Læsø to największa wyspa położona w cieśninie Kattegat, która leży niemal dokładnie pomiędzy portami Frederikshavn i Göteborg. Kemping w Læsø polecamy tym, którzy chcą odpocząć od zgiełku miasta, zachwycić się lokalną kuchnią, przemierzyć kilometry na rowerze i podziwiać wspaniałą duńską naturę. Kemping jest otwarty tylko w sezonie (od maja do września lub października).

Strona www: https://laesoecamping.dk/en/

Adres: Agersigen 18a, 9940 Læsø

Frederiksværk Camping og Vandrehjem

Frederiksværk to miasto w gminie Halsnæs położone nad fiordem Roskilde Fjord. Obiekt oferuje kemping, hostel i domki, a znajduje się w otoczeniu natury, a zarazem w samym sercu Frederiksværk, zaledwie 200 metrów od najbliższego supermarketu i 300 metrów od deptaka. Na miejscu można wypożyczyć kajak i wybrać się na spływ przez miasto aż do największego duńskiego jeziora Arresø lub kanałem w Roskilde Fjord, który zapewnia wspaniałe krajobrazy i możliwość oglądania ptaków. Na miejscu warto zobaczyć ruiny zamku Dronningholm oraz Wyspę Wyobraźni Fantasiens Ø. Zaledwie 50 km stąd znajduje się Helsingør ze słynnym Zamkiem Kronborg, nazywanym Zamkiem Hamleta. Obiekt całoroczny.

Strona www: https://fredfyldt.dk/en/

Adres: Strandgade 30, 3300 Frederiksværk

A35 Sindal Camping

Kemping znajduje się w Jutlandii Północnej i jest polecany rodzinom oraz seniorom. Ten przytulny obiekt z basenem kultywuje południową tradycję sjesty, która odbywa się w godzinach 13-15. Jest to „zielony” kemping, który wykorzystuje energię wiatrową, wodną i słoneczną. Obiekt oferuje 175 stanowisk kempingowych na rozległym obszarze o powierzchni 4,5 hektara z pięknymi przestrzeniami i małymi oazami, w których można znaleźć ciszę i odosobnienie. Położony jest w cichej okolicy i dobrze osłonięty przed zachodnimi wiatrami. Oprócz basenu znajdziesz tu także boisko, minigolfa, place zabaw i miejsce do grillowania. Kemping organizuje wycieczki po okolicy, gdzie istnieje wiele możliwości wędkowania. Można też wypożyczyć kajaki i pływać łódką po Uggerby Å. Sindal Camping położony jest w Vendsyssel, zaledwie 40 km od malowniczego Skagen ze słynnym Kościołem pod piaskiem i Skagens Museum, które eksponuje obszerną kolekcję dzieł malarzy ze Skagen, żyjących i pracujących w tej okolicy pod koniec XIX i na początku XX wieku. Obiekt całoroczny.

Strona www: https://sindal-camping.dk/en/home/

Adres: Hjørringvej 125 , 9870 Sindal

Camping Mønbroen

Leżący na malowniczej wyspie Møn kemping oferuje miejsca dla kamperów i namiotów, domki oraz namioty glampingowe. Na miejscu znajduje się sklepik rolniczy z lokalną żywnością. Istnieje możliwość wypożyczenia kajaków i rowerów. Po przeciwnej stronie wyspy leży słynny klif Møns Klint o wysokości 143 m n.p.m., który jest jedną z największych atrakcji krajobrazowych Danii. Inne atrakcje na wyspie to kościoły obronne z XII i XIII wieku oraz megalityczne grobowce i kurhany z epoki brązu. W Stege znajduje się także Brama Młynarska będąca pozostałością po zamku Waldemara Wielkiego, natomiast w Liselund znajdziemy otoczony parkiem angielskim pałac i dwór z końca XVIII wieku, w którym swego czasu mieszkał Hans Christian Andersen. Kemping sezonowy, zimą otwarte są wyłącznie domki.

Strona www: https://moenbroen.com/en/

Adres: Kostervej 86, DK-4780 Stege, Møn

Jak dojechać do Danii kamperem?

Jeśli planujesz wycieczkę do Danii kamperem, masz do wyboru dwa sposoby podróży. Pierwsza droga wiedzie przez Niemcy z krótką przeprawą promową z Rostock do Gedser (2 h) lub z Puttgarden do Rødby (45 min.). To trasa dla doświadczonych kierowców, którym niestraszne jest prowadzenie samochodu przez wiele godzin. Można też zaplanować podróż w taki sposób, by jedną noc spędzić w Niemczech.

Druga trasa prowadzi przez Szwecję i zakłada przeprawę promową ze Świnoujścia do Ystad lub ze Świnoujścia do Trelleborga. Stamtąd wystarczy się udać do Malmö i przejechać mostem nad Sundem (Øresundsbroen) do Kopenhagi. Podróż z Polski do Szwecji trwa średnio 7,5 h, a w czasie rejsu można odpocząć w prywatnej kabinie, pójść do restauracji czy skorzystać z dostępnych atrakcji. Aby kupić bilet na prom, sprawdźrozkład rejsów i wybierz trasę oraz datę podróży. Następnie podaj szczegółowe informacje, takie jak liczba osób i pojazd – wybierz opcję „samochód osobowy lub minibus lub van lub camper (do 3,60 m wysokości, do 10 m długości)”. Na koniec wpisz numer rejestracyjny pojazdu oraz dane osobowe podróżujących. Rezerwacji możesz dokonać online, mailowo, telefonicznie lub w siedzibie jednego z Agentów Unity Line.

Czy dziki kemping w Danii jest dozwolony?

Dziki kemping to nocowanie w dowolnym miejscu, na które najczęściej decydują się osoby podróżujące z namiotami. Spanie pod gołym niebem jest ogólnie akceptowane w Szwecji i Norwegii, jednak Dania ma trochę inne zasady. Można spać na terenach leśnych, jednak tylko przez jedną noc w tym samym miejscu, a dozwolone są maksymalnie dwa namioty trzyosobowe lub mniejsze. O wszystkich dostępnych sposobach nocowania na zewnątrz przeczytasz na stronie duńskiego Ministerstwa Środowiska, a listę zasad dotyczących dzikiego biwakowania znajdziesz tutaj.

Jeśli podróżujesz kamperem, najlepiej zdecydować się na zorganizowane kempingi, gdzie na pewno można wjechać pojazdem silnikowym. Choć nocowanie w namiocie na ponad 275 terenach leśnych jest dozwolone, nie można tam wjeżdżać kamperem. Pojazdy silnikowe należy parkować zawsze na wyznaczonych parkingach. Za niestosowanie się do zasad grozi kara grzywny.