-
new day
W ostatnich latach Dania nie radzi sobie najlepiej w Konkursie Piosenki Eurowizji – już trzy lata z rzędu nie zakwalifikowała się do finału. Jednak nie zawsze było tak źle, a Duńczycy mają na koncie aż trzy wygrane. Słuchanie eurowizyjnych piosenek to nie tylko wgląd w historię duńskiej muzyki rozrywkowej, lecz również okazja, by znaleźć nowych, ciekawych artystów z Danii. Przyjrzyjmy się więc największym sukcesom i porażkom Danii na Eurowizji. Nie skreślajmy też przegranych – Eurowizja rządzi się bowiem swoimi prawami i nie jest w stanie docenić wszystkich kompozycji.
Duńczycy na Eurowizji – garść statystyk
Zanim poznamy największych zwycięzców i przegranych, sprawdźmy statystyki związane z występami Duńczyków:
● Duńczycy po raz pierwszy wystąpili na Eurowizji w 1957 roku – najwcześniej ze wszystkich krajów skandynawskich (Szwedzi dołączyli w 1958 roku, a Norwegowie w 1960 roku). Konkurs Piosenki Eurowizji jest organizowany od 1956 roku. Dania chciała wziąć udział w pierwszej edycji konkursu, jednak nie zgłosiła piosenki na czas.
● Dania ma na koncie 3 zwycięstwa, jedno drugie miejsce i 3 trzecie miejsca.
● Dania nie zakwalifikowała się do finału aż 8 razy.
● Po raz ostatni Duńczycy śpiewali na Eurowizji po duńsku w 2021 roku, dyskotekowa piosenka Øve os på hinanden nie przeszła jednak kwalifikacji do finału.
● Duńczycy tylko raz zajęli ostatnie miejsce – było to w 2002 roku, kiedy kraj reprezentowała Malene z utworem Tell Me Who You Are.
● Najwięcej punktów (281) dla Danii zdobyła Emmelie de Forest, która zwyciężyła w 2013 roku.
● Do 2023 roku Dania brała udział w Eurowizji 53 razy – w latach 1967-1977 kraj w ogóle nie uczestniczył w konkursie.
● Niektórzy wykonawcy reprezentowali Danię kilka razy: Birthe Wilke (1957, 1959), Tommy Seebach (1979, 1981, 1993) i Hot Eyes (1984, 1985, 1988).
● Duńczycy od 1957 roku wybierają swojego reprezentanta podczas Dansk Melodi Grand Prix (DMGP).
● Dania nigdy nie skończyła konkursu z zerową liczbą punktów, co można śmiało uznać za sukces.
Największe sukcesy Duńczyków na Eurowizji
Duńczycy zadebiutowali w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1957 roku i od razu stanęli na podium. Birthe Wilke i Gustav Winckler z utworem Skibet skal sejle i nat zajęli trzecie miejsce. Utwór opowiada o marynarzu, który żegna się z ukochaną w porcie. Duże emocje wywołał namiętny pocałunek, który para wymieniła pod koniec utworu. Dania pozostała krajem debiutującym z największym sukcesem w Konkursie Piosenki Eurowizji aż do 1994 roku, kiedy to debiutująca Polska zajęła drugie miejsce.
Na kolejne miejsce w TOP 3 Duńczycy czekali do 1963 roku – był to rok ich pierwszej wygranej na Eurowizji. Grethe i Jørgen Ingmann zaprezentowali piosenkę Dansevise – utwór ten do dziś jest popularny wśród fanów Eurowizji i uznawany za jeden z najlepszych przykładów zwycięskiej piosenki, która dobrze się zestarzała. Po wygranej Grethe i Jørgen nagrali Dansevise w wersji angielskiej pt. I Loved You.
W latach 1964-1987 Dania radziła sobie przeciętnie, zajmując miejsca od 5 do 17. Dopiero lata 1988 i 1989 były dla Duńczyków przełomowe, gdyż rok po roku zajęli trzecie miejsce. Najpierw ostatnią lokatę na podium zajął duet Hot Eyes z chwytliwym utworem Ka' du se hva' jeg sa'– był to trzeci występ Hot Eyes na Eurowizji, wcześniej zajęli 4. (1984) i 11. (1985) miejsce. Trzecie miejsce dla Danii zdobyła też Birthe Kjær z piosenką Vi maler byen rød w 1989 roku.
Nowe tysiąclecie Duńczycy powitali z przytupem, wygrywając Eurowizję z piosenką Fly on the Wings of Love wykonywaną przez Olsen Brothers. Co ciekawe, utwór nie był faworytem, była to bowiem ballada w starym stylu, wykonywana przez dwóch najstarszych artystów biorących udział w konkursie. Mimo to od samego początku piosenka przewodziła w głosowaniu i stała się jednym z ulubionych utworów fanów Eurowizji. W ostatnim refrenie Olsen Brothers zastosowali też vocoder, który sprawia, że artysta brzmi jak robot, co dodatkowo zwiększyło atrakcyjność Fly on the Wings of Love. Dziś efekt ten brzmi dość zabawnie, ale 20 lat temu był czymś nowym i niespodziewanym. Już rok później Duńczycy zajęli drugie miejsce z utworem… country. Rollo and KingNever Ever Let You Go przegrali zaledwie 21 punktami z Estonią.
Ostatnie do tej pory zwycięstwo dla Danii zdobyła Emmelie de Forest w 2013 roku z piosenką Only Teardrops, która po 10 latach nadal brzmi świeżo i pewnie całkiem nieźle poradziłaby sobie w konkursie również dziś. W kolejnych latach najwyższym zdobytym przez Duńczyków miejscem była pozycja nr 9, a ostatnia dekada nie była dla nich zbyt dobra.
-
Denmark Eurovision
-
There's no Time Like the Present
-
I loved you
TOP 5, czyli było blisko
Pierwsza piątka jest postrzegana jako dobry wynik dla kraju. Tuż za podium Duńczycy znaleźli się 2 razy, natomiast miejsce piąte zajęli 5 razy. Bardzo dobrze na Eurowizji poradziła sobie Birthe Wilke, dzięki której Dania wysoko zadebiutowała w 1957 roku (trzecie miejsce). Birthe powróciła dwa lata później i zajęła wysokie, piąte miejsce.
Duńskie TOP 5 w Konkursie Piosenki Eurowizji:
● 1959: Birthe Wilke Uh, jeg ville ønske jeg var dig (miejsce 5),
● 1961: Dario Campeotto Angelique (miejsce 5),
● 1984: Hot Eyes Det' lige det (miejsce 4),
● 1987: Bandjo i Anne-Cathrine Herdorf En lille melodi (miejsce 5),
● 1995: Aud Wilken Fra Mols til Skagen (miejsce 5),
● 2010: Chanée and N'evergreen In a Moment like This (miejsce 4),
● 2011: A Friend in London New Tomorrow (miejsce 5).
Warto w tym miejscu wspomnieć też o Rasmussenie, który w 2018 roku zajął 9. miejsce z piosenką Higher Ground. Ten bardzo wikiński utwór otrzymał 188 punktów w głosowaniu publiczności, czyli najwięcej po Czechach, Cyprze, Włochach i Izraelu. Nieco gorzej poradził sobie niestety w głosowaniu jury, przez co zajął dopiero dziewiątą lokatę. Jest to jednak jak dotąd najlepszy wynik Danii od 2018 roku – rok później 12. miejsce zajęła Leonora z uroczą piosenką Love is Forever, a w kolejnych latach Dania nie dostała się do finału. Ale o tym za chwilę.
Największe porażki Duńczyków na Eurowizji
Ten, kto śledzi Konkurs Piosenki Eurowizji, wie, że Dania nie radzi sobie ostatnio najlepiej. Sprawdźmy utwory, które najmniej podobały się publiczności i jury.
Duńczycy w ostatniej trójce:
● 1958: Raquel Rastenni Jeg rev et blad ud af min dagbog (miejsce 8 na 10 możliwych),
● 1982: Brixx Video-Video (miejsce 17 na 18)
● 2002: Malene Tell Me Who You Are (miejsce 24 – ostatnie).
Dania nie zakwalifikowała się do finału aż 8 razy. Pierwszy raz miało to miejsce w 1996 roku, kiedy to kraj reprezentowali Dorthe Andersen i Martin Loft z utworem Kun med dig. Dania nie wystąpiła w finale Konkursu Piosenki Eurowizji również w 2004 roku, kiedy to wysłała Tomasa Thordarsona z piosenką o dość znaczącym tytule Shame on You. Fanom Eurowizji nie przypadł też do gustu dyskotekowy utwór DQ Drama Queen. Jak widać, w 2007 roku Europa nie była jeszcze gotowa na występ drag queen, lecz trzeba pochwalić Danię za odwagę. Pamiętamy bowiem, jak dużo kontrowersji wywołała Conchita Wurst w 2014 roku – nie zapominajmy, że Duńczycy już 7 lat wcześniej wysłali drag queen na Eurowizję!
W latach 2008-2014 Dania radziła sobie całkiem nieźle i z powodzeniem przechodziła do finałów. Rok 2015 przyniósł kolejną porażkę, zespół Anti Social Media z utworem The Way You Are pojechał do domu po półfinałach. Podobnie było rok później – „żołnierze miłości” z boysbandu Lighthouse X nie przekonali do siebie publiczności, dlatego w finale Eurowizji 2016 nie usłyszeliśmy Soldiers of Love.
W 2020 roku Konkurs Piosenki Eurowizji został odwołany z powodu pandemii COVID-19. Danię mieli wtedy reprezentować Ben & Tan z utworem Yes, który mimo wszystko został radiowym hitem i prawdopodobnie świetnie poradziłby sobie w konkursie. Lata 2021-2023 były dla Duńczyków bardzo nieudane – ani razu nie udało im się zakwalifikować do finału. W 2021 roku zaproponowali odważną piosenkę (w języku duńskim!) w stylu lat 80. Fyr og Flamme Øve os på hinanden, która była o krok od wejścia do finału (miejsce 11). Rok później na Eurowizję pojechał girlsband Reddi z utworem The Show, który również wrócił do domu po półfinale. Złej passy nie przerwał też uroczy Reiley z piosenką Breaking My Heart. Czekamy, co Dania zaprezentuje w kolejnym konkursie – życzymy powodzenia! Held og lykke!