-
Mountainous panorma landscape view with huge fjords during golden sunset in Senja, Norway
Wybierzmy się w podróż za koło podbiegunowe, do krainy fiordów, zorzy polarnej i malowniczych wiosek rybackich. Warto odwiedzić północną Norwegię o każdej porze roku – by uciec przed upalnym latem, odpocząć od codzienności, odnaleźć w sobie zachwyt nad otaczającym nas światem czy doświadczyć nocy polarnej. Przedstawiamy najpiękniejsze miejsca zlokalizowane w północnej Norwegii, których nie można pominąć podczas tworzenia mapy podróżniczej. Ruszamy!
Senja, czyli Norwegia w miniaturze
Zajmująca powierzchnię 1589,35 km2 Senja to druga co do wielkości wyspa wybrzeża kontynentalnej Norwegii, zaraz po wyspie Hinnøya. Senja wyróżnia się urozmaiconą linią brzegową, którą przecina aż 12 fiordów. Położona ok. 180 km od Tromsø bywa nazywana „Perłą Północy” i „Miniaturką Norwegii”. Ta druga nazwa wynika ze zróżnicowanego krajobrazu, dlatego warto odwiedzić wyspę, by zobaczyć najpiękniejsze norweskie scenerie oraz spotkać rzadko występujące rośliny i zwierzęta. Nie brak tu rybackich wiosek, piaszczystych plaż i czystej wody Morza Norweskiego. Aby dostać się na wyspę, trzeba przejechać przez most lub popłynąć promem z Tromsø.
Turystów przyciągają liczne atrakcje i przepiękne widoki. Zimą można podziwiać tu zorzę polarną, wybrać się na przejażdżkę psim zaprzęgiem lub pośmigać na nartach albo snowboardzie. Z kolei latem Senja oferuje turystom wspaniałe trasy trekkingowe, plaże oraz możliwość łowienia ryb i biwakowania pod namiotem.
Przez wyspę przebiega Narodowa Trasa Turystyczna (Nasjonal Turistvei), która ciągnie się od Gryllefjord do Botnhamn, z krótkimi objazdami przez Mefjordvær i Husøy. Cała trasa ma łącznie 102 km długości i jest dedykowana osobom podróżującym samochodami. Trasa obfituje w przepiękne krajobrazy i zawiera liczne punkty widokowe. Najlepiej udać się w taką podróż latem, a w przypadku wycieczki zimowej nie można zapomnieć o założeniu łańcuchów śniegowych. Senja to także siedziba Parku Narodowego Ånderdalen, który zajmuje obszar 125 km2. Można tu znaleźć ponad 600-letnie sosny, spotkać łosie i renifery oraz wyciszyć się podczas długiej pieszej wędrówki.
W trakcie wycieczki warto odwiedzić Bergsbotn, gdzie niebo spotyka się z morzem. Znajduje się tam punkt widokowy, z którego możemy obserwować fiord Bergsfjorden i małą miejscowość Bergsbotn. Jednym z najsłynniejszych miejsc na wyspie Senja jest góra Segla, która stanowi cel wielu podróżników i fotografów. Chętni mogą wspiąć się na jej szczyt (ok. 4 km), by stamtąd podziwiać malownicze krajobrazy. Innym popularnym punktem widokowym jest Tungeneset, gdzie znajdują się góry Okshornan – ze względu na swój charakterystyczny kształt nazywane „Szczękami Diabła”. Ciekawą atrakcją turystyczną jest także… złota toaleta znajdująca się w Ersfjord. Jej budowa kosztowała ok. 3,5 miliona złotych.
Senja słynie też z wielu legend, spośród których najbardziej znana jest opowieść „Mannen i Ausa”. Historia ta skupia się wokół twarzy widocznej do dziś w górze Ausa i opowiada o chciwości dwóch braci rybaków. Pewnego dnia w ich sieć zaplątały się zwłoki człowieka, a bracia rozczłonkowali ciało topielca i wykorzystali je jako przynętę. Od tego momentu ich połowy były obfite, a rybacy zaczęli chwalić się swoim bogactwem. Wzbudziło to podejrzenia lokalnej ludności, która odkryła haniebny uczynek braci i okrutnie ich ukarała: paląc łódź razem z rybakami. Tej popularnej na wyspie legendy można posłuchać w formie piosenki pt. „Mannen i Ausa”, którą nagrał Moddi, artysta pochodzący z Medby na wyspie Senja.
Bodø – raj dla miłośników plaż
Nieco bardziej na południe od wyspy Senja znajduje się Bodø, norweskie miasto portowe, a zarazem gmina regionu Nordland, zlokalizowana za kołem podbiegunowym. Na jej terenie znajdują się jedne z najstarszych norweskich rzeźb naskalnych. Bodø to ostatni przystanek na trasie kolejowej Nordlandsbanen, która zaczyna się w Trondheim.
Co warto zobaczyć podczas podróży do Bodø? Spragnionym norweskiej kultury polecamy słynną bibliotekę Stormen, która stanowi jedno z najpopularniejszych miejsc spotkań w mieście. Oprócz biblioteki, oferującej ogromny wybór książek, audiobooków i filmów, można tu również skorzystać z kawiarni czy przyjść na koncert. Wartym odwiedzenia miejscem jest też Narodowe Muzeum Lotnictwa Norweskiego, gdzie można skorzystać z symulatora lotów oraz poznać historie norweskich lotników. To gratka dla miłośników lotnictwa i militariów, którzy mogą na własne oczy zobaczyć wrak niemieckiego samolotu Junkers Ju 88 czy brytyjski myśliwiec Supermarine Spitfire.
Jeśli jednak odwiedzasz Bodø, by napawać się pięknem tutejszych krajobrazów, wybierz się na Keiservarden. Jest to górski płaskowyż położony na szczycie wzgórza Veten (366 m n.p.m.). Rozciąga się stąd spektakularny widok na panoramę miasta, a zimą można tu podziwiać zorzę polarną. Panoramę Bodø zobaczysz też ze szczytu Litltind położonego 717 m n.p.m. Przy dobrej pogodzie widać stąd zarys Lofotów!
Miłośnikom zabytków polecamy wizytę w Katedrze w Bodø (Bodødomkirke), którą wzniesiono w 1954 roku. Oprócz tego, że jest to kościół protestancki, w katedrze odbywają się również koncerty, więc przy odrobinie szczęścia można uczestniczyć w lokalnym evencie. Na wieży zegarowej znajduje się pomnik stworzony dla mieszkańców Bodø, którzy zginęli w trakcie II wojny światowej. Bodø było jednym z norweskich miast, które doznały największych zniszczeń w trakcie okupacji.
W tym rejonie znajduje się też jedna z najpiękniejszych plaż Norwegii. Mowa oczywiście o Hovdsundet, która stała się hitem Instagrama. Patrząc na lazurową wodę, można zapomnieć, że znajdujemy się w północnej Norwegii i przez chwilę pomyśleć, że trafiliśmy na rajską wyspę. Dużym zainteresowaniem turystów cieszy się również plaża Mjelle, której cechą charakterystyczną jest czerwony piasek. Barwa piasku zmienia się w zależności od kierunku wiatru i siły fal. Plaża jest otoczona wysokimi klifami, które w naturalny sposób oddzielają ją od miasta.
-> Więcej ciekawostek znajdziesz na naszym blogu: Poznaj Skandynawię! <-
-
Tromso nocą podczas zorzy
-
widok na Bodo
-
Widok na wyspie Moskenoya, należącej do archipelagu Lofoty w Norwegii
Lofoty – wizytówka Północy
Nie da się mówić o północnej Norwegii, nie wspominając o Lofotach, które stanowią główny cel podróży wielu turystów. Lofoty to archipelag o długości 112 km, położony na Morzu Norweskim, który ciągnie się od wyspy Røst po cieśninę Raftsundet. Archipelag składa się z pięciu wysp połączonych mostami i podmorskim tunelem. Znajdziemy tu przepiękne plaże, rybackie wioski, ośnieżone szczyty, a nawet zorzę polarną. Osoby wypatrujące zorzy powinny się udać na Lofoty zimą. Archipelag zachwyca jednak o każdej porze roku – ze względu na górzyste ukształtowanie powierzchni. Lofoty składają się bowiem ze skał pochodzenia wulkanicznego i metamorficznego, które sięgają 3 miliardów lat. Strome ściany skalnych masywów połączone z malowniczymi fiordami tworzą zapierające dech w piersiach krajobrazy, rodem z najpiękniejszych pocztówek.
Lofoty to raj dla miłośników natury, którzy szukają wytchnienia od codziennego zgiełku. Jakie miejsca warto odwiedzić podczas wyprawy? Zacznijmy od tych najpopularniejszych, których panoramy bardzo często można znaleźć na puzzlach czy tapetach przeznaczonych na ekran monitora. Jednym z nich jest malownicza wioska rybacka Hamnøy. Warto wiedzieć, że w języku norweskim øy oznacza wyspę, dlatego to słowo znajduje się w wielu nazwach miejscowości znajdujących się na Lofotach, m.in. Sakrisøya (ze słynnymi żółtymi domkami) czy Olenilsøya (ze szczytem Kystfort).
Dużą popularnością cieszy się też miejscowość Reine, połączona z lądem mostami. W 1970 roku jedna z najbardziej prestiżowych gazet norweskich uznała Reine za najpiękniejszą miejscowość w całej Norwegii. Na uwagę zasługuje też wioska rybacka o nazwie Å (wymawiamy jak nasze „O”), która znajduje się na samym końcu Lofotów. Znajdziemy tu muzeum sztokfisza, czyli ryby suszonej naturalnie przez słońce i wiatr.
Tromsø – największe miasto za kołem podbiegunowym
Będąc w tamtych rejonach, warto odwiedzić największe miasto północnej Norwegii, czyli Tromsø, leżące na wyspie Tromsøya, w regionie Troms. Choć miasto leży 350 km za kołem podbiegunowym, za sprawą silnego wpływu Prądu Północnoatlantyckiego klimat nie jest tu szczególnie surowy, a woda morska nie zamarza. Wyspa leży na fiordzie i jest połączona z lądem za pomocą mostu, który zaliczany jest do najbardziej charakterystycznych obiektów w Tromsø.
Mimo tego, że jest to siódme co do wielkości miasto Norwegii (2566 km2), mieszka tu tylko ok. 65 tysięcy osób. Tromsø nie przypomina więc wielkich metropolii, choć znajdziemy tu zarówno urzędy, jak i port lotniczy. W mieście znajduje się również najstarsze norweskie kino, które powstało w 1916 roku – mowa o Verdensteatret Kino, które do dziś prowadzi działalność kulturalną.
Będąc w Tromsø, warto odwiedzić słynne Muzeum polarnictwa (Polarmuseet), które stanowi gratkę dla osób zainteresowanych tą tematyką. Można tu zapoznać się z historią wypraw polarnych, które skupiają się przede wszystkim na postaci Roalda Amundsena. Inną wartą polecenia atrakcją jest Polaria, czyli muzeum i akwarium poświęcone obszarom polarnym, w którym można podziwiać florę i faunę Arktyki. Miłośnicy wystaw muzealnych mogą też udać się do Muzeum Sztuki w Norwegii Północnej (Nordnorsk Kunstmuseum), gdzie znajdują się prace artystów działających od XVIII wieku do czasów współczesnych. Na uwagę zasługuje też najbardziej ceniony zabytek miasta, czyli Katedra w Tromsø (Tromsø domkirke), która jest jedyną norweską katedrą wybudowaną z drewna, a zarazem najbardziej wysuniętym na północ kościołem protestanckim. Zbudowana w stylu neogotyckim katedra powstała w 1861 roku.
Podobnie jak we wszystkich wymienionych wcześniej miejscach, również w Tromsø możemy podziwiać zorzę polarną, która pojawia się tam od października do kwietnia. Intensywność zorzy mogą zaburzać światła miejskie, dlatego wielu turystów decyduje się na wyjście poza obszar zabudowy. Każdego roku w Tromsø organizowany jest również Festiwal Zorzy Polarnej, który odbywa się w styczniu.
Północna Norwegia słynie też z dnia polarnego i nocy polarnej. W Tromsø dzień polarny trwa od 19 maja do 27 lipca, natomiast noc polarna od 27 listopada do 19 stycznia. W tym czasie słońce przez cały dzień nie zachodzi lub nie wschodzi.
-> O zorzy polarnej przeczytasz też tu: Zorza polarna najpiękniejsza w Norwegii <-