-
Aurora
Jedna z najbardziej charyzmatycznych norweskich artystek zadebiutowała jeszcze przed ukończeniem 20 lat. Dziś trudno wyobrazić sobie elektropop bez Aurory, która z każdą kolejną płytą pokazuje, że staje się jeszcze bardziej świadomą artystką. Mimo że śpiewa po angielsku, w jej muzyce słychać nordyckie korzenie, o których Aurora mówi zawsze z dumą. Choć jest znana na całym świecie, nadal mieszka w Norwegii i regularnie wraca do domu rodzinnego. Poznaj Aurorę – królową nordyckiego elektropopu i jedną z najciekawszych artystek młodego pokolenia.
Kim jest Aurora?
Aurora Aksnes przyszła na świat 15 czerwca 1996 roku w norweskim Stavanger, lecz wychowała się w Høle i Os. Pierwsze melodie zaczęła tworzyć w wieku 6 lat, kiedy to znalazła na strychu elektroniczne pianino. Sama nauczyła się na nim grać, próbując odtworzyć ulubione piosenki. Jako 9-latka zaczęła pisać pierwsze utwory po angielsku. Do swoich najwcześniejszych inspiracji zalicza Leonarda Cohena, Boba Dylana, Enyę i The Chemical Brothers.
Początkowo tworzyła do szuflady i nie chciała się dzielić swoją twórczością ze światem. W przyszłości planowała zostać lekarką, fizyczką lub tancerką. Od 6 do 16 roku życia brała lekcje tańca i występowała w grupie tanecznej. Choć trudno w to uwierzyć, Aurora początkowo nie lubiła swojego głosu, dlatego też nigdy nie myślała, że zostanie piosenkarką.
Została odkryta w 2012 roku, kiedy to jeden z jej kolegów z klasy umieścił jej występ w sieci. Aurora wykonywała wtedy utwór Puppet, który napisała w prezencie świątecznym dla rodziców. Artystka nie była zadowolona, że piosenka bez jej zgody została zamieszczona online, lecz ku jej zaskoczeniu wkrótce odezwał się do niej przedstawiciel norweskiej agencji Artists Made Management. Początkowo Aurora nie przystała na propozycję agenta, lecz zmieniła zdanie za namową mamy. Dwa lata później ukazał się jej pierwszy oficjalny singiel Under Stars. Międzynarodową sławę przyniosła jej niedługo potem piosenka Runaway (2015), którą napisała wspólnie z Magnusem Skylstadem. W ciągu 6 tygodni utwór został odtworzony na Spotify milion razy. W 2021 roku piosenka ponownie stała się popularna za sprawą platformy TikTok.
Muzyka Aurory jest określana jako folktronika, synth-pop, art pop i elektropop z wpływami muzyki nordycko-folkowej. Oprócz prowadzenia solowej kariery Norweżka współpracuje też z innymi artystami, współtworząc utwory dla takich wykonawców, jak Icarus, Askjell, Lena, Travis, The Chemical Brothers czy Tom Odell. Tworzy również muzykę do soundtracków – jej utwory można znaleźć m.in. w Krainie Lodu 2 czy Wolfwalkers. Piosenka Into the Unknown z Krainy Lodu 2 została nominowana do Oscara (zobacz występ z ceremonii rozdania Oscarów 2020, podczas którego Aurorze towarzyszyło 10 artystek dubbingujących Elsę, w tym Kasia Łaska z Polski). W 2022 roku Norweżka wydała też soundtrack do niezależnej gry przygodowej Sky: Children of the Light, który można znaleźć pod tytułem Sky: Concert in the Light.
Osobowość i charyzma
Aurora zachwyca nie tylko muzyką, ale też niezwykłą wrażliwością i hipnotyzującą osobowością. Podczas wywiadów sprawia wrażenie nieśmiałej, a na scenie przemienia się w świadomą i pewną siebie artystkę. Norweżka nie tłumi swoich emocji, dlatego muzykę wyraża nie tylko głosem, ale też ciałem i jedynym w swoim rodzaju tańcem. Dorastała w Drange w gminie Os, blisko Bergen i Lysefjord. Jak wspomina: Nie było tam prawie wcale samochodów, drogi były małe i wyboiste, a wokół mnóstwo drzew; było bardzo cicho, a internet bardzo kiepski. Miejsce, w którym dorastała, zdarza jej się porównywać do Narni.
Bardzo ważną częścią jej świata jest natura, a sama siebie nazywa „człowiekiem lasu”, ponieważ uwielbia otaczać się przyrodą, wspinać na drzewa oraz ukrywać przed światem. Jej starsze siostry, Miranda i Viktoria, bały się, że ze względu na swoją ekscentryczną osobowość, wysoką wrażliwość i styl ubierania, Aurora będzie gnębiona w szkole. Stało się jednak zupełnie inaczej, a Aurora była lubiana przez koleżanki i kolegów, choć sama wolała spędzać czas w lesie. Jak sama twierdzi, bycie blisko natury daje jej czas na odkrywanie siły własnego umysłu. W muzyce Aurory natura zajmuje bardzo ważne miejsce, co można dostrzec w jej tekstach i teledyskach. Jako dziecko czuła, że różni się od rówieśników. Jako osoba dorosła odkryła, że to właśnie inność jest jej największą siłą.
Według testu Myers-Briggs (MBTI) typ osobowości Aurory to INFP, który jest jednym z najrzadszych, ale też najbardziej interesujących. Osoby INFP są obdarzone dużą wyobraźnią, wrażliwością i lojalnością wobec najbliższych. INFP często opisują siebie jako osoby posiadające głęboką miłość do ludzkości i natury.
-
electric piano
-
under the stars
-
synth-pop
All My Demons Greeting Me as a Friend (2016)
Jej debiutancki album ukazał się w 2016 roku jako rozszerzenie EP-ki Running with the Wolves (2015). All My Demons Greeting Me as a Friend opisywano głównie jako album elektropop połączony z folkiem, elektroniką, synth-popem, nordyckim folkiem i alternatywnym popem, który poprzez teksty eksploruje fantazję, cierpienie, życie i śmierć. Album spotkał się z pozytywnymi recenzjami krytyków muzycznych z całego świata. W samej Norwegii sprzedano ponad 500 tysięcy egzemplarzy.
Z All My Demons… pochodzą największe hity Aurory, w tym wspomniany już Runaway. Na debiutanckiej płycie norweskiej wokalistki znalazła się też piosenka Running with the Wolves, która później trafiła na soundtrack do animowanego filmu Wolfwalkers. Z kolei teledysk do utworu I Went Too Far otrzymał statuetkę Spellemannprisen (norweski odpowiednik Grammy) w kategorii Teledysk Roku. Piosenka opowiada o zatraceniu się w uczuciach do innej osoby i zabieganiu o jej uwagę za wszelką cenę (I went too far when I was begging on my knees/Begging for your arms, for you to hold around me). Wśród bonusów na płycie znalazł się między innymi cover Mr Tambourine Man Boba Dylana.
Infections of a Different Kind + A Different Kind of Human (2018-2019)
Kolejny album Aurory składa się z dwóch części. Infections of a Different Kind (Step 1) to pop, elektropop i art pop z elementami synth-popu, chamber popu, folku, popu eksperymentalnego i futurepopu. Teksty oscylują wokół takich tematów, jak przemoc domowa, zmiany klimatu czy strach przed bliskością. Najpopularniejszym utworem z albumu został Queendom, który Aurora zadedykowała osobom, które czują się niezrozumiane i nie cieszą szacunkiem, na jaki zasługują: Jeśli ludzie nie rozumieją Twojej seksualności lub wrażliwości, moje Królestwo jest dla ciebie.
Druga część albumu, A Different Kind of Human (Step 2), łączy w sobie pop, art pop i elektropop, czerpiąc inspirację z folku afrykańskiego, norweskiego, japońskiego i natywno-amerykańskiego. Jest to koncept album skupiający się na kryzysie ekologicznym, z którego pochodzą takie hity jak The River, Animal czy Daydreamer.
The Gods We Can Touch (2022)
Trzeci album studyjny Aurory został w dużej mierze zainspirowany mitologią grecką. Celem artystki było pokazanie, że nawet bogowie nie są idealni i mają swoje wady, które sprawiają, że są nam wyjątkowo bliscy. Nie powinniśmy więc wstydzić się swoich słabości, gdyż mają one w sobie coś boskiego. Z płyty pochodzi między innymi utwór Everything Matters nagrany wspólnie z francuską piosenkarką Pomme. Pierwszym singlem, który ukazał się jeszcze w 2020 roku, na dwa miesiące przed pandemią, była ballada Exist for Love. Jest to jak do tej pory ostatni studyjny album artystki, lecz z pewnością nie powiedziała ona jeszcze ostatniego słowa.
Norweżka śpiewająca po angielsku
Śpiewanie w języku angielskim jest powszechne wśród skandynawskich artystów. Wystarczy choćby wspomnieć First Aid Kit, Sigrid, Loreen, Tove Lo czy Robyn. Bardzo rzadko można usłyszeć Aurorę śpiewającą w swoim rodzimym języku, dlatego każda okazja jest naprawdę wyjątkowa. W 2020 roku ukazał się singiel Stjernestøv, który Norweżka nagrała do świątecznej miniserii realizowanej w formie kalendarza adwentowego (1 odcinek przez 24 dni) przez telewizję NRK. Jeśli znasz lub uczysz się norweskiego, możesz obejrzeć serial bezpłatnie na tv.nrk.no.