-
Indie pop Purple Cassette Tape
Słuchając jego muzyki, trudno się zorientować, że Augustine pochodzi ze Szwecji – wśród największych inspiracji młodego artysty znajdziemy bowiem wielkie nazwiska międzynarodowej sceny. Mimo że ma na koncie dopiero jeden album, piszą o nim największe amerykańskie media, które z niecierpliwością czekają na każdy kolejny singiel. Sprawdź, kim jest Augustine, zwłaszcza jeśli uwielbiasz indie pop, nostalgiczne brzmienie lat 70. i męski falset.
Kim jest Augustine?
Fredrik Gustafsson, znany jako Augustine, urodził się w 16 sierpnia 1996 roku w szwedzkim mieście Jörlanda (Gotlandia). Jest wokalistą, autorem piosenek, producentem i multiinstrumentalistą. Choć dorastał w okolicy Göteborga, pozostawał pod wpływem zagranicznych artystów, takich jak Bob Dylan, The National czy Foster the People. Zaczął pisać wiersze w wieku 9 lat, jeszcze przed rozpoczęciem przygody z muzyką. Teksty pozostają więc ważną częścią jego piosenek – krytycy cenią go za umiejętność pisania szczerych i melancholijnych historii inspirowanych własną młodością.
Augustine wspomina, że jego dom był zawsze wypełniony muzyką – w każdą niedzielę tata włączał Boba Dylana i Davida Bowiego, a mama ABBĘ i muzykę lat 80. Starsi bracia, którzy słuchali Guns N’ Roses, Green Day i Iron Maiden, nauczyli go grać na perkusji i gitarze, lecz Augustine zawsze chciał śpiewać, choć niekoniecznie utwory stworzone przez innych. W Szwecji ukończył edukację poświęconą produkcji muzycznej i pisaniu piosenek. Słuchając jego utworów, aż trudno uwierzyć, że nigdy nie brał lekcji śpiewu, a jedyne lekcje nauki gry na instrumentach pobierał od braci.
Zadebiutował w 2019 roku singlem Luzon i w tym samym roku wydał pierwszą EP-kę Wishful Thinking, zawierającą pięć utworów. Pierwsza płyta Augustine’a ukazała się w 2021 roku – Weeks Above The Earth wyprodukował wspólnie z Rassmusem Björnsonem i Agrinem Rahmanim. Album spotkał się z ciepłym przyjęciem i przez wiele tygodni nie schodził z pierwszego miejsca zestawienia publikowanego w Dagens Nyheter. Za debiutancką płytę Augustine był nominowany do najważniejszej szwedzkiej nagrody muzycznej Grammis – w kategorii Album Roku i Alternative Pop. Marzy o współpracy z takimi artystami, jak Jamie xx, Blood Orange czy Phoebe Bridgers.
Współczesny indie pop ze szczyptą lat 70.
Największą zaletą młodego szwedzkiego muzyka jest rozpoznawalność. Jego głos jest charakterystyczny i trudny do podrobienia, a odważne falsety przywołują na myśl dokonania Bee Gees. W muzyce Augustine’a wyraźnie słychać inspiracje latami 70., a grany przez niego indie pop ma w sobie sporo nostalgicznych brzmień retro. Choć jego debiutancka płyta ukazała się niedawno, Szwed zyskał już uznanie wielu ważnych recenzentów, m.in. z Billboard, EARMILK, Rolling Stone, KCRW czy Ones To Watch.
Wishful Thinking (EP, 2019):
- Luzon
- Viola
- Wishful Thinking
- A Scent of Lily
- Slacks
Weeks Above The Earth (2021):
- Coast
- Guts
- Picking Up Speed
- Sweet Love
- Fatigue
- Prom
- Fragrance
- Backseat
- Summer Wine
- Awful Lot of Time
- Easy
Single spoza albumów:
- Coast (Stripped) (2020)
- Luzon (Stripped) (2020)
- New World Coming (2022)
- Mary Cookins (2023)
- Sun In Her Eyes (2023)
-
guitar
-
vinylowe płyty
-
jazzowy koncert
Muzyka na parkiet, na spacer i do samochodu
Muzyka Augustine’a świetnie sprawdza się zarówno jako ścieżka dźwiękowa do samotnych spacerów, jak i podkład do przytulańców na parkiecie. Melancholijna muzyka i urzekający głos Augustine’a w połączeniu z intymnymi tekstami tworzą wyjątkową mieszankę, która sprzyja wspomnieniom, rozmyślaniom i powrotom. Piosenki Szweda przytulają podczas samotnych wieczorów i zapewniają rozrywkę, kiedy jesteśmy w nastroju do celebrowania.
Pierwszy singiel Luzon napisał, siedząc przy oknie w swoim sztokholmskim apartamencie. Był słoneczny dzień, a z eksperymentów nagrywanych na MacBooka powstał ten wyjątkowy utwór. Ciekawostką jest, że refren, który znalazł się w finalnej wersji, jest tym samym, który Augustine nagrał tamtego słonecznego dnia. Luzon to nostalgiczna piosenka o miłości, odpuszczaniu i otwieraniu serca na kolejne uczucia. Malowniczy teledysk był nagrywany we Włoszech, a Luzon to największa wyspa archipelagu Filipin.
W Summer Wine Augustine wraca myślami do dawnej miłości, zauważając, że często bierzemy niektóre uczucia za pewnik. To klasyczna historia o tym, że nie doceniamy tego, co mamy, dopóki tego nie stracimy – tytułowe „letnie wino” jest symbolem małych rzeczy, które traktujemy jak coś oczywistego i za czym tęsknimy po utracie. Artysta przyznał, że ten utwór powstał z poczucia smutku i opuszczenia. Summer Wine opowiada o byciu uwięzionym w emocjach, które towarzyszą rozstaniu: Kiedy to pisałem, byłem pogrążony w żalu i starałem się znaleźć jakiś kierunek, ale kiedy patrzę na to teraz, widzę, że ta piosenka jest też ciepła i przepełniona miłością. Tekst powstał w pociągu jadącym do rodzinnej miejscowości Augustine’a, a nostalgiczny nastrój udało się uzyskać poprzez nagranie utworu na analogowym magnetofonie Telefunken.
Jeśli masz ochotę na coś mniej melancholijnego, posłuchaj Guts – utworu, który brzmi jak lato na plaży z obowiązkowymi drinkami z palemką. To jedna z najpopularniejszych piosenek Augustine’a, która na Spotify ma ponad 11 milionów odsłon. Guts to radosne pianino, refren zaśpiewany falsetem i honeymoon feeling, czyli euforia towarzysząca zakochaniu. Guts to także swego rodzaju ostrzeżenie przed użalaniem się nad sobą i apel, by doceniać to, co mamy.
Jedną z najpiękniejszych ballad w jego repertuarze jest Coast (Stripped), czyli okrojona wersja dyskotekowego Coast. Aż trudno uwierzyć, że zarówno falsety, jak i standardowe wokale należą do jednej osoby – ma się wrażenie, że jest to co najmniej duet. Coast to utwór o samotności i pragnieniu zrozumienia świata. Pisząc go, Augustine czuł zazdrość o wszystko, co go otacza, a w chwilach przygnębienia często pragnął uciec od siebie. Zgodnie z jego interpretacją, odnosi się to do chęci posiadania kogoś u boku, kto rozumie ciebie i wszystkie twoje myśli, nawet te najdziwniejsze.
Nieco bardziej zadziorną wersję Augustine’a można usłyszeć w piosence A Scent of Lily, w której nie zabrakło odważnych falsetów w refrenie i mocnych, niemal rockowych zwrotek. Zaczyna się jak najlepszy kawałek U2, po czym wędruje w rejony przypominające dokonania Empire of the Sun. Utwór opowiada o bezsilności i utracie kontroli, która towarzyszy niektórym relacjom – jest taka garstka ludzi, która sprawia, że czujesz się kompletnie pusty.
Picking Up Speed opowiada natomiast o braku pewności siebie i poczuciu zagubienia, a także o budowaniu małego wszechświata z bliską osobą. W takich chwilach czujemy ogromne szczęście, lecz równocześnie boimy się, że nasza wspólna bańka może w każdej chwili pęknąć.
W utworze Prom Augustine przeprowadza słuchacza przez wszystkie emocje towarzyszące zmianom. Można w nim wyczuć melancholię towarzyszącą zostawianiu za sobą tego, co bardzo dobrze znamy. Tytuł nawiązuje do balu organizowanego na koniec liceum – jest to przełomowe wydarzenie, któremu towarzyszą wielkie zmiany. Wraz z końcem szkoły musimy zostawić znajomych, a często też opuścić rodzinne miasto i otworzyć się na nowe doświadczenia. Prom to metafora uczuć, które utożsamiamy z wielką zmianą – strachem lub ekscytacją – czymś, co oznacza, że nic już nie będzie takie jak wcześniej. To zabawne, że życie po prostu idzie naprzód, podczas gdy jakaś cząstka mnie czasami chce zatrzymać się w czasie.
Z miesiąca na miesiąc rośnie kolekcja utworów na drugi album artysty. Wśród najnowszych singli znajdziemy Mary Cookins – piosenka brzmi, jakby została nagrana kilkadziesiąt lat temu, dlatego miłośnicy nostalgicznego klimatu rodem z lat 70. będą zachwyceni. Mary Cookins opowiada o nadmiernym zamartwianiu się i pragnieniu ulgi. Na kolejnej płycie znajdzie się też singiel Sun In Her Eyes, który zdaniem Augustine’a jest naiwną piosenką o odkrywaniu szczęścia i nadziei, że wszystko będzie dobrze.
Augustine ma na swoim koncie również współpracę z Volvo, dla którego stworzył utwór New World Coming – piosenka towarzyszyła kampanii reklamowej elektrycznego SUV-a Volvo EX90 z 2022 roku.